"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Stereotüübid ja päriselu. Tallinna kehva mainega asumites hilisõhtul peksa ei saa (0)
07. märts 2024
ÜKSILDANE UITAJA. Öisel ajal Lasnamäe majade ees tunneb inimene oma väiksust. Foto: Jelena Rudi

Kui antaks valida, siis kuhu sooviksid pimedal ajal ühe sekundi jooksul võluväel ümber sündida? Ilmselt mitte Lasnamäe servale linnapiirile Priislesse. Ega ilmselt mitte ka Koplisse trammide lõpp-peatuse juurde. Mõistus raiub vastu: leidub märksa meeldivamaid ja ohutumaid kohti pealinnas, kus veeta jahedat neljapäevaõhtut.

„Issand, miks te Lasnamäele kolisite?“. Isegi aastal 2024 elavad jõudsalt edasi stereotüübid, mis pärinevad Nõukogude ajast. Mõned kohad on sellised kahtlased, kuhu viisakas ja endast lugupidav inimene niisama jalga ei tõsta, eriti pimeduse saabudes. Kahtlased kohad, kahtlased inimesed – kes teab, mis võib juhtuda …

„Üldiselt on nii, et kõige rohkem on igas asumis esmajoones vargusi, seejärel kehalisi väärkohtlemisi ja siis kelmusi,“ selgitab pealinna kriminogeenset hingeelu politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Britta Sepp. „Rohkem kui tuhande elanikuga asumitest on kehalist väärkohtlemist vargustest rohkem Mustakivi, Laagna, Pelguranna, Pae, Kuristiku, Priisle ja Kopli asumites,“ avab ta mulluse aasta statistikat. Ehk teisisõnu naabruskondades, mis asuvad Põhja-Tallinnas või Lasnamäel. Niipalju peavad eelarvamused paika.

Idülliline Lasnamäe

Õhtu kell pool üksteist Lasnamäe busside lõpp-peatuses Priisles. Ühelt poolt sätendab pimeduses pea käeulatuses paistev teletorn, teisel pool tossab katlamaja korsten. Mõne sammu kaugusel saab otsa Tallinn ja algab Maardu.

Keda peaaegu pole, on inimesed. Igati ootuspärane, et ontlik töörahvas on selliseks kellaajaks juba õhtust söönud, duši alla käinud ja end voodisse sättimas. Siiski tiksub hinges lootus, et mõne nurga taga kostuks räuskamist, sülitamist ja pudelite klirinat. Midagi, mis vastaks ettekujutusele ohtlikust äärelinnast, midagigi.

Tühjagi. Ainsaks vastutulijaks Kärberi tänaval on keegi blondiin tütarlaps Reidumäe peatuse lähedal. Neiu tuleb vist trennist – dressid tema seljas on viisakad. Süstlad, kui neid ka kusagil on, on praeguse ilmaga mattunud lumehangede või jääkamaka alla.

RUSUV MEELEOLU. Isegi siis, kui pole otseselt midagi karta.
Pilt: Jelena Rudi

Saagu kohe ümber lükatud veel üks eksiarvamus: et Lasnamäe on kant, mis koosneb vaid elututest hallidest paneelmajadest. Uusarendused on jõudnud ka siia varem ja tegelikult ei hakka silma pea mitte ühtegi kolossi, mis oleks kui välja karanud mõnest kaheksakümnendatest rääkivast dokumentaalfilmist. Terve kobara moodustavad uushooned, mille rõdudelt avaneb kahtlemata ahvatlev vaade merele ja Kloostrimetsale. Vanade majade fassaadid on kenasti korda tehtud ja krohvi ei pudene kusagilt.

Ahaa, kasiino! Ööpäev läbi avatud mängupõrgud on ju teada-tuntud kohad, kus selle ilma kahtlasem element oma öötunde surnuks lööb, kindlasti käib selle juures mingigi elu. Käibki, kui võtta arvesse üksinda suitsu kimuvat väljapeetud olemisega kiilakat noormeest. Ning tatsuval sammul ootamatult välja ilmuvat tegelast, kes osutub … turvameheks.

Mõned sammud eemal helendav kiirtoiduputka pani luugid kinni juba kell kümme, kuid keegi paistab selles veel toimetavat. See osutub tõmmunahaliseks silmanähtavalt unega võitlevaks kitlisse rüütatud meheks, kes laua taga taburetil edasi-tagasi koogutades vihikusse märkmeid teeb. Vist üritab päeva kassat kokku lüüa.

Kui Lasnamäe valmistab heas mõttes pettumuse, siis paslik alternatiiv õnnekatsumiseks on Kopli. Kes vähegi kursis pealinna viimaste aastate arengutega, teab muidugi, et kunagine kurikuulus agul on kui uuesti sündinud. Peaaegu kadunud on legendaarsed Kopli liinide puitmajad, nende asemel on tuttuued uhke merevaatega korterid. Teisel pool Kopli lahe ääres enne sadamaid on üles kerkinud kultuurilinnak, kus popid ja noortepärased käivad suvisel ajal pidu pidamas.

Kusagil oli tulekahju?

Siiski väidab statistika, et lootus Koplis kitli peale saada on suurem, kui lasta endal rahakott ära varastada. „Siin käib kogu aeg üks möll, joodikud lõugavad ning noored mängivad trammiteel,“ julgustab üks kohe Maleva peatuse kõrval elav kolleeg.

Paraku valitseb siingi mõnikümmend minutit enne keskööd kõrvulukustav vaikus. Kolleeg ütleb hiljem, et kardetavasti olen jõudnud kohale liiga hilja ning õhtu kõrghetk jõuab alati kätte siis, kui kell läheneb kümnele ning kõik joodikud üritavad kohalikust ühe tärniga Maxima poest viimast võtta. Praeguseks on kõnealused joomarid ilmselt oma soojade koduseinte vahel.

HÄMAR, AGA VAIKNE. Kopli tänavatel ühtegi tülitekitajat juurde ei astu.
Pilt: Ilja Matusihis

Vaatepilti ei muutu huvitavamaks, kui keerata Kopli tänavalt vasakule majade vahele. Kui selline rahu ja vaikus kätkevad endas ohtu saada kere peale, siis luurab see oht äärmiselt nähtamatult. Suurema osa akende taga valitseb pimedus, mitte kusagilt ei hakka silma isegi ühtegi lauda joogipudelite ning nende ümber istuva seltskonnaga.

Sellegipoolest paneb vaikuses tähele nii mõndagi. Nagu fantoom passib Tallinna Kunstigümnaasiumi vastas asuva kortermaja juures politseiauto, kõrvale varju on end parkinud ka tuletõrje redelmasin ning kiirabiauto. Leeke ja tossu pole näha, kuid päästjad käivad trepikojast üles-alla. Midagi on juhtunud.

VILKURID KÄIVAD. Vähemalt päästjatele jagub alati tööd.
Pilt: Ilja Matusihis

Õnnetus oli tõenäoliselt nii väike ja ilma ohvriteta, et järgmise hommiku Päästeameti kokkuvõttes polnud seda sõnagagi mainitud.

Politsei poolt välja saadetud teatest võis samal ajal seevastu lugeda, et kümneminutise jalutuskäigu kaugusel Vihuri tänaval tekkis konflikt 63-aastase mehe ja tema 40-aastase elukaaslase vahel, „mille käigus tekitasid nad teineteisele vigastusi.“ Koduseinte vahel möllavad ikkagi kired.

Kahtlased kaagid Szolnokis

Siililegi selge, et külm ilm pressib ka tülinorijad ning vägivallatsejad koju nelja seina vahele. Õhtu viimane peatus on Mustamäel Vilde teel Szolnoki bussipeatuse juures, kunagise legendaarse lokaali Kännu Kukk läheduses. Mustamäe on muide Politseiameti tähelepanekute järgi kõige suurema kuritegude episoodide arvuga asum pealinnas – neid juhtus seal möödunud aasta peale kokku 754. Lõviosa neist siiski vargused, mitte vägivaldsed ligitikkumised. Lisaks meenub kusagilt hiljuti loetud artikkel, mille järgi võib nimelt Mustamäe südamest leida madalaima hinnatasemega kortereid pealinnas.

Teoorias kujutab Szolnoki ümbrus endast ideaalset kohta, kus midagi juhtuda võiks. Olemas on viinapood, olemas on pandimaja, kindlasti leiaks lähedalt mõne ööpäevaselt avatud mänguurka. Ennäe, sealsamas luusivadki kaagiliku välimusega noormehed. Dressipüksides ning kapuuts üle pea, silmad nende varjus kilamas.

Seda laadi pilku kogedes võib alati tunda, kuidas sind uuritakse: mis laadi inimene on, on ta äkki purjus või mõnes muus joobes, kas saaks äkki midagi tema küljest pihta panna. Totaalselt kaine ja pea kahemeetrine reporter kohalikke patsaane ei julgusta. Peale põgusat esmapilku naasevad nad kiirelt oma lodevas poosis kulgenud poolelijäänud vestluse juurde.

Lonkimine Vilde tee majade vahel möödub ilma vahejuhtumiteta, kui äkitselt torkab pähe tõdemus. Pikka kasvu täies elujõus meesterahval ongi kahtlemata turvalisem mööda öist linna tuiata, kui oleks mõnel õblukesel naisterahval. Kusagil jälgivad mingid silmad sind nagunii, ning need ei pruugi sugugi olla heatahtlikud silmad. Meesterahva puhul pole vähemalt ohtu, et keegi kiimast ilase näoga jorss äkki külje alla ujuks ja käperdama asuks või vastu seina suruks.

Mulje halva kuulsusega pealinna kvartalitest võib olla seega üsnagi subjektiivne. Kindlasti pole alust hirmujuttudel, mida räägivad need, kes neisse kordagi oma jalga pole tõstnud. Kas ma aga läheksin sinna üksinda jalutama suvisel ajal, kui oleksin miniseelikus neiu? Ilmselt mitte.   

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.