"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII. Tallinna Kammerorkester andis erilise kõlavärviga kontserdi (0)
10. märts 2024
foto: Rene Jakobson

9. märtsil andis Tallinna Kammerorkester oma kodusaalis Mustpeade maja valges saalis erilise kõlavärviga kammermuusika kontserdi, kus seekord olid fookuses keelpillimuusika eksootilisemad ja hämaramad äärealad. Uuesti astub kollektiiv vähendatud koosseisuga kuulajate ette 21. aprillil, kui laval on M4GNET kvartett, mille kolm mängijat neljast on Tallinna Kammerorkestri liikmed ning esiettekandele tuleb Kristjan Randalu uudisteos “QR-tet”.

Vaata galeriid (23)

9. märtsi kontserdi avaloona kõlas Frank Bridge’i „Lament (9-aastasele Catherine’ile, Lusitania 1915)“, mille esituse pühendasid muusikud 80 aastat tagasi toimunud õhurünnakutele Tallinnas.

Seejärel täitus Tallinna Kammerorkestri liikme Siluan Hirvoja unistus esitada solistina Zoltan Kodaly sonaat soolotšellole op 8, mis on igale tšellistile väga suur väljakutse harjumuspäratu häälestuse ja tehnilise keerukuse tõttu. Kuid just eriline häälestus teeb võimalikuks rikkaliku polüfoonia, mida kontserdi kuulajad võisid nautida.

Kontserdi teises pooles olid kavas kolm väga erilise kõlapaletiga kaheteistkümnele mängijale kirjutatud teost: Louis Andriesseni radikaalse kontseptsiooni ja kõlaga „Sümfoonia lahtistele keeltele“, kus helikõrguse muutmiseks vasakut kätt ei kasutata; 18. sajandi itaalia helilooja Giovanni Maria Bononcini 12-häälne kaanon, mille esitusel kasutati kontserdil soolkeeltega pille originaalses 415HZ häälestuses; ning Ligeti „Ramifications“ (Hargnemised), mis oma veerandtoon-häälestusega vastab ehk kõige paremini sõnale scordatura (häälest ära).

Tallinna Kammerorkestri kammermuusika sarja kontserdid toimuvad kord kuus. Sarja kunstiline juht on orkestri tšellorühma kontsertmeister Leho Karin.

21. aprillil annab selles sarjas Mustpeade majas kontserdi M4GNET kvartett (Robert Traksmann, Katariina Maria Kits, Mart Kuusma, Siluan Hirvoja), mille kolm mängijat neljast on Tallinna Kammerorkestri liikmed. Esiettekandele tuleb Kristjan Randalu uudisteos “QR-tet”, lisaks on kavas Schuhmanni ja Brahmsi keelpillikvartetid.

12. mail külastab aga sari Viimsi Artiumit, kus Klassikatähtedest tuntud tuubamängija Toomas Oskar Kahur ja Tallinna Kammerorkester esitavad kaks uudisteost eesti autoritelt –  Peeter Vähi ja Tallinna Kammerorkestri kontrabassmängija Jüri Lepa uute teoste esiettekanded.

Et kultuur oleks gümnasistidele ja üliõpilastele paremini kättesaadav, on neile kontsertidele saadaval 5-eurosed Muusikalinna noortepiletid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.