"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn sihib põhilised restaureerimistööd Patkuli trepile, Skoone bastionile ja kloostritele (0)
13. märts 2024
Remonditööde käigus võetakse lahti Patkuli trepi ära vajunud ja paigast nihkunud trepiastmed, mis tehakse korda. Foto: Postimees / Scanpix Baltics

Toompea Patkuli trepi restaureerimine läheb sel aastal esimesena töösse, kui juba 18. märtsist suletakse trepp jalakäijatele. Kõik ära vajunud trepiastmed võetakse üles ja tehakse korda,“ rääkis Tallinna abilinnapea Madle Lippus.

Praegu saab seal astuda sinka-vonka, kuid pärast remonti pole seal enam raske liikuda. Tehakse korda vaheplatood ning vajadusel paigaldatakse uued graniitplaadid.

Trepp jääb suletuks kuni 1. juunini, pärast mida see osaliselt avatakse. „Arusaadavalt on see Toompea elanikele ning algaval turismihooajal ka turistidele oluline liikumistrajektoor ning seepärast püüame kiiresti, lähikuudega põhiliste remonttöödega valmis saada,“ kinnitas Lippus.

Tööd lõpetatakse septembri alguseks ning kõik lapsed peaksid sealt kaudu ka siis juba kooli saama.

Alates 1. juunist kuni septembrini on plaanis rakendada uut liikluskorraldust, kus treppi mööda saab liikuda poole trepi ulatuses. Remonditööde käigus võetakse lahti Patkuli trepi ära vajunud ja paigast nihkunud trepiastmed, mis tehakse korda. Samuti tehakse uued vaheplatoode alused ja paigaldatakse platoodele uus graniitplaatidest katend. Ühtlasi korrastatakse trepi sajuvee rennid ning tugimüürid ja paigaldatakse uued müüri katteplaadid. Tööde käigus restaureeritakse trepi käsipuu ja uuendatakse trepi välisvalgustust. Trepp ise ehitati 1903. aastal.

Skoone bastion

Lippus tõi esile, et ka Skoone bastioni korrastamisega soovitakse sel hooajal põhitööd ära lõpetada. Viimasesse ehk kolmandasse etappi jäänud tööd on kõige mahukamad. Need algavad sel suvel ning hõlmavad põhiliselt müüritöid. „Osa töid võib veel edasi lükkuda järgmise aasta algusesse. Seni on tööd kulgenud hästi ning loodetavasti peab bastion edaspidigi pikki aastakümneid vastu.“

Abilinnapea lisas, et eelmisel aastal istutati sinna loodusliku mitmekesisuse sissetoomise pärast tuhandeid krookuse sibulaid. „Kui ilmad natuke soojemaks lähevad, siis on Skoone bastion peagi õitemeres ning kõigile vaatamiseks ja nautimiseks avatud.“

Skoone bastion on Tallinna linnakindlustuste osana riikliku kaitse all olev kultuurimälestis ja UNESCO maailmapärandi objekt ning turismiobjekt. Investeeringu eesmärgiks on peatada Skoone bastioni eskarpmüüri lagunemine ja vältida sellega kaasnevaid suuremaid kulutusi ning korrastada Skoone bastioni pealne ala.

2024. aastal on kavas III etapi restaureerimistööd: tugimüüri ja välisnõlva pikk keskmine lõik ning Lai tn 51 Skoone bastioni äärmiselt avariiliste keldrite restaureerimine. Bastioni restaureerimise kogumaksumuseks hinnatakse ca 2,65 miljonit eurot, millest selle aasta tööde maksumus on üks miljon.

Kloostrid korda

Tööd lõpetatakse ka Dominiiklaste kloostrikompleksis, mis saab uue katuse. „Seda kompleksi kasutavad ka ümbruskonna koolid oma aktuste pidamiseks,“ märkis Lippus.

Tallinna dominiiklaste Püha Katariina kloostri ehitised (Vene tänav) konserveeriti viimati 1950. aastatel. 2021. aastal valmisid muinsuskaitse eritingimused endise kloostrikiriku katuse restaureerimiseks, mille alusel koostati 2022. aastal põhiprojekt. Katuse restaureerimistöid planeeritaksegi teostada sel aastal.

Restaureerimistöid tehakse ka Pirita kloostri varemetes.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Pirita kloostris on kavas restaureerida põhjakülg. Pirita kloostrivaremed on Tallinna kõige olulisem vanalinnast väljaspool asuv keskaegne kultuurimälestis. Investeeringutega peatatakse ehitussubstantsi lagunemine: eemaldatakse müüre kattev ja seda kahjustav taimestik, taastatakse lagunenud müüriosad, müüritise vuugid jms.

Linna arheoloogiamälestised saavad ka uued tähised. „Kõik linnakodanikud saavad nüüd valgetelt infotahvlitelt mälestiste juures lugeda, missuguse mälestisega on parasjagu tegemist,“ lisas Lippus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid