"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LEINAPÄEV. Täna mälestatakse 75 aasta möödumist märtsiküüditamisest (0)
25. märts 2024
25. märtsil möödub 75 aastat märtsiküüditamisest. Kell 18 saab süüdata küünla Vabaduse väljakul. Foto: Aleksandr Guzhov

Meie rahvast raputanud traagilisest märtsiküüditamisest möödub 25. märtsil 75 aastat.

On oluline, et meie ühiskond ja noored ei unustaks meie ajalugu. Kaks aastat on möödunud sellest, kui Venemaa ründas ulatuslikult Ukrainat, kus samuti on miljonid inimesed pidanud jätma oma kodu kas põgenemise või küüditamise tõttu. See kõik toimub praegu ja meie lähedal. Peame mäletama oma ajalugu ja seisma jätkuvalt Ukraina kõrval, et ajalugu sellisel kujul Eestis kunagi ei korduks. Selleks on mälu hoidmine ülimalt oluline.

Ülevaade 25. märtsil Tallinnas toimuvast:

Kell 12 toimub Eesti Mälu Instituudi saalis (Tõnismägi 8) märtsiküüditamise mälestuspäevale pühendatud kirjandivõistluse “Kiri küüditatule” parimate tööde auhindamine. Samal üritusel premeeritakse ka lähiajaloo teemaliste õppematerjalide koostamise konkursil osalenud parimaid õpetajaid.

Sel päeval kuulutab Eesti Mälu Instituut välja ka traditsiooniks saanud foto- ja videokonkursi teemal “Eesti mälumajakad” (autasustamisüritus 23.08.2024). Lisaks möödub tänavu 80 aastat Eesti taasokupeerimisest Nõukogude vägede poolt. Kommunistliku terrori eest lahkusid kodumaalt kümned tuhanded inimesed. Nende mälestuseks kuulutatakse välja esseekonkurss, mille autasustamine leiab aset leinapäeval, 14. juunil 2024. aastal.

Kell 15.50 asetab pärja Kommunismiohvrite memoriaali juures asuva ohvitseride mälestusseina juurde kaitseminister Hanno Pevkur.

Kell 16 algab Maarjamäel Kommunismiohvrite memoriaalis tseremoonia koos pärgade asetamisega küüditamisohvrite mälestuseks. Kõnelevad president, peaminister, justiitsminister, Memento Liidu esimees ning diplomaatilise korpuse vanem. Palvuse peab EELK peapiiskop. Muusikaliste vahepaladega esinevad Margareth Mürk ja Erkki Reimann (kitarr). Esitamisele tuleb Eesti Mälu Instituudi ja Postimehe korraldatud kooliõpilaste kirjakonkursi “Kiri küüditatutele” võidutöö.

Kell 18 saab süüdata küünla Vabaduse väljakul. Kokku asetatakse 1550 küünalt, mida on võimalik kohapeal süüdata. Lisaks seab Eesti Mälu Instituut väljakule üles eesti-, inglise-, vene-, soome- ja saksakeelsed põhjalikud infotahvlid selgitava tekstiga.

Traditsiooniliselt kuvatakse õhtul Patarei vangla merepoolsele küljele küüditatute mälestuseks punane valgusinstallatsioon.

Vabamu ja KGB vangikongid on 25. märtsil, erandkorras avatud 11–18. Vabamu muuseumi püsinäitus “Vabadusel ei ole piire” kutsub külastajaid tunnetama vabaduse haprust ning osa saama eestimaalaste isiklikest lugudest okupatsioonivõimu ajal. 

Mälestuspäeva korraldavad justiitsministeerium, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut ja Eesti Memento Liit.

Täpsem info üle Eesti toimuvatest sündmustest leiab SIIT.

Rohkem infot mälestuspäevast saab inimõiguste instituudi kodulehelt: Märtsiküüditamise mälestuspäev 2024 (eihr.ee).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.