"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Ettevõtja Urmas Sõõrumaa: Loobuda tuleb mõtteviisist, et midagi muutub meist väljaspool. Väljas muutub ainult siis, kui muutub sees (0)
25. märts 2024
Stressi põdevatele inimestele soovitab Sõõrumaa teha kehalisi harjutusi, mis aitavad olla iseenda energiakanalis. Foto: Kuvatõmmis

Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli 2020-2022 aastatel tehtud uuringu põhjal on igal viiendal Eesti inimesel ärevushäire risk ning enam kui veerandil depressioonirisk. Probleemide korral eelistavad eestlased ise hakkama saada, mitte abi otsida. Suurem risk vaimse tervise probleemide tekkeks on aga just noortel ja lastel.

Aastatel 2016-2021 esines ligi veerandil täiskasvanutest vähemalt üks psüühikahäire. Võrreldes pandeemiaeelse ajaga on depressiooni, ärevushäirete risk ja suitsiidikatsete hulk suurenenud, seda eriti just laste ja noorte hulgas.

„Tegelikult ei ole väga selget põhjust. Millegipärast ei sobi see keskkond, kus me praegu elame noortele inimestele,“ tõdeb kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Terviseminister Riina Sikkuti sõnul on Eestis kõige suuremad lüngad võimalikult vara märkamise osas, seda näiteks koolikeskkonnas.

„Sellised madala intensiivsusega sekkumised – eneseabivahendid, küsimustikud, veebinõustamine, mida Tervisekassa käesolevast aastast noortele ka rahastab. Sellistel viisidel saada professionaalset tuge, mis võimaldaksid taastada selle rõõmu, enne kui me peaks inimesele diagnoosi panema,“ sõnas terviseminister Riina Sikkut.

Peaasi.ee fookuseks on aga kasutusele võtta Soomes väljatöötatud lähenemine „Räägime lastest“, mille eesmärgiks on ennetada just laste vaimse tervise probleeme.

„Iga spetsialisti, kes puutub kokku täiskasvanutega, kellest paljud on lapsevanemad, nende hooliv kohustus võiks olla küsida ka selle kohta, kas teie peres on lapsi ja kuidas neil päriselt läheb,“ arvab „Räägime lastest“ projektijuht Triin Raudsepp.

Minu Tallinna stuudiosse on samal teemal oma mõtteid avaldama tulnud ka ettevõtja Urmas Sõõrumaa.

Sõõrumaa sõnul oleme me ühenduses absoluutselt kõigega – linnud, loomad, päevad, tormid, tuuled, kõik tekitavad meil mingeid tundeid. Meil on kaks varianti, kas vibreerida selles või minna enda keskmisesse kanalisse tagasi ja seal rahulikult istuda.

„Kui keegi ajab mingit hirmsat kiusu teile, siis kõige parem variant on istuda tagasi enda kanalisse ja las teine ise praeb ja piinleb seal. Nii kui te temaga kontakteerute ja hakkate kaasa vibreerima, nii saab ta sellest jõudu juurde,“ ütles Sõõrumaa.

Stressi põdevatele inimestele soovitab Sõõrumaa teha kehalisi harjutusi, mis aitavad olla iseenda energiakanalis. Tema sõnul tuleks loobuda sellest, et midagi muutub väljaspool. Väljas saab muutuda ainult siis, kui muutub sees.  

„Inimese olemine on nagu kõrge korrusmaja – on koridorid ehk need kanalid, kus sa joosta tahad ehk lapsepõlvetraumad või muud hirmud, neid sa ravid ja ravid lõputult, see koridor ei lõppe mitte kunagi ära. Ainuke võimalus on tulla keskele tagasi, vajutada järgmist liftinuppu ja sõita korrus kõrgemale,“ kirjeldab Sõõrumaa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.