"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA PILDID. Filigraanne teostus. Aasta betoonehitise tiitli pälvis modernne eramu Pirital (1)
26. märts 2024
Võitnud betooneramu Pirital. Pressifoto

Tallinna Kunstimuuseumis kuulutati teisipäevasel betoonipäeval mulluseks aasta betoonehitiseks eramu Pirital Purje tänaval. 

„Võitnud betooneramu esindab ajatut modernismi, mida iseloomustab vormide lihtsus ja detailide ning sõlmede filigraansus. Eramu ehituskonstruktiivne ja insener-tehniline läbimõeldus on muljetavaldav, mis on sündinud tellija, arhitekti, konstruktori ja ehitaja suurepärase koostöö tulemusena,” tõi žürii esile.

Vaata galeriid (19)

„Väga hea arhitektuur ja konstruktoritöö, kõik on paigas, hästi läbimõeldud (kõik kommunikatsioonid on ära peidetud, väga suur ja hoolikas ettevalmistustöö, enne kui hakata betooni valama). Näha on, et kõik maja rajanud osapooled, eesotsas tellijaga, armastavad betooni. Filigraanne teostus. See ongi betoonmaja,” sõnas žürii esimees Aadu Kana. 

Eramu kavandasid ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ-st Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör ja Silver Liiberg. Sisearhitektuur on sama büroo tegijalt Mari-Liis Süldilt. Konstruktor oli Estkonsult OÜ, peatöövõtja Mõttegrupp OÜ, betoonitööd tegi PR Betoon OÜ, betoon tuli Heidelberg Materials Betoon AS-ilt, betoonikosmeetik oli Grest OÜ ning raketise valmistas PERI AS.  

Eriauhinna pälvis Kalevi staadioni tuletorn. „Innovaatilise ja uuendusliku betoonelementide ja paigalvalatud betooni pinnaviimistluse väljatöötamise eest. Selge ja pilkupüüdev arhitektuurne lahendus sobitub hästi maastikku ning seob endas orgaaniliselt erinevad funktsioonid nagu esinduslik pääslahoone, tuletorn ja tehnorajatis,” tõi žürii esile.  

Aadu Kana sõnul on arhitektid ja betoonimehed torni betoonelementidega tõsiselt vaeva näinud, ehk lausa midagi innovatiivset loonud. “Loodame, et molumba arhitektide uuenduslikud ideed Kalevi staadioni kaasajastamiseks jõuavad ka võiduka finišini – praeguseks on need finantside puudumise tõttu realiseerunud vaid osalisel,” lisas ta.

Kalevi staadioni tuletorni arhitektuurse lahenduse on loonud Molumba OÜ tegijad Karli Luik, Johan Tali ja Harry Klaar. 

Vaata galeriid (6)

Betooniühingu korraldatud rahvahääletuse Facebookis võitis eramu Pirita-Kosel. (Arhitektuur:  ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ: Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör)

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna pälvis Riia mnt viadukti konstruktor Kaido Sooru (Skeleton OÜ). 

Äripäeva ehitusuudiste eriauhinna sai Ehitusettevõte Dreibau OÜ, kes on Kiviõli päästeameti ning politsei- ja piirivalveameti ehituse peatöövõtja.

Tänavu kahekümne neljandat korda korraldatud konkurss „Aasta betoonehitis” on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.

Konkursile esitati 22 ehitist. Võistlusele sai esitada 2023. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi. 

„Aasta Betoonehitis 2023” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust – Kalle Vellevoog, Eesti Betooniühingust – Jürgen Einpaul, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Indrek Laul, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Johann-Aksel Tarbe, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Marina Vaganova, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Teeli Remmelg, Äripäeva ehitusväljaannete peatoimetaja, Liivi Tamm, ajakirja „EhitusEST” peatoimetaja, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto – ajakirja „Betoni” peatoimetaja ning Aadu Kana – Heidelberg Materials Kunda AS, žürii esimees. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Tiina
11. apr. 2024 06:19
Kahjuks kodune hubasus puudub, kolemaja :(

Seotud artiklid