"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Mis selle veega lahti on? Terviseamet soovitab sooja kraanivett mitte juua ega keeta (0)
26. märts 2024
Samas soovitab ka Eesti terviseamet juua ja keeta eeskätt külma kraanivett. Foto: Pixabay

Soome terviseamet leiab, et soe või isegi leige vesi ei ole mõeldud joomiseks ega toiduvalmistamiseks, sest seal võib leiduda tervist kahjustavat kemikaali. Eestis ei ole selliseid uuringuid veel tehtud, sest veeohutusreeglid karmistusid alles hiljuti. Samas soovitab ka Eesti terviseamet juua ja keeta eeskätt külma kraanivett. See on Tallinna vee andmetel igati kvaliteetne.

Soome terviseameti tehtud uuring uuemates kortermajades või nendes, kus on hiljuti vahetatud veetorustikku, näitas, et soe kraanivesi sisaldab keemilist ühendit bisfenool A, mis võib eralduda sooja vette kas uutest plasttorudest või nende ühenduslülide liimidest. Bisfenool on tuntud kui sisesekretsiooninäärmete ja närvisüsteemi mürk ning põhjustab pikemas perspektiivis viljatust. Bisfenool A sisaldust joogivees meil Eestis veel uuritud ei ole.

“Meil laborid alles hiljaaegu said selle aine määramisvõimaluse, see aasta on kavas teha uuring, mille raames võetakse ka bisfenool A analüüse. Ohuprintsiibist lähtudes pigem vaadata külma vee suunas, see on ilmsem ohutum variant,” ütles terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns.

Keemiku ja veeteadlase, TalTechi emeriitprofessori Rein Munteri sõnul ei tasu soomlaste teadet ignoreerida, sest ka meil vahetatakse järjest vanu torustikke uute plasttorude vastu välja. “Mõned plastid, nende hulgas on teada praegu polüvinüülkloriid ja polükarbonaat, eraldavad vette, eriti sooja vette bisfenooli, aga maailmas on tendents metalltorude asendamine plasttorudega, eriti majasiseses süsteemis,” ütles Munter.

Munter soovitab mitte paanikasse minna ja hommikuti lasta veel joosta 10–15 minutit. Plasttorudest tuleks valida sellised, mis kannavad tähistust PEX.

Küll on endiselt kvaliteetne Tallinna külm kraanivesi, mille vastavust rangetele nõuetele kontrollib Tallinna Vesi pidevalt.

Kelle hallata on soe kraanivesi?

“Hea küsimus. Ütleks, et kinnistu omanik peab siin olema tähelepanelik. Mis puudutab vee-ettevõtet, veekäitlejat, siis meie ennekõike saame vastutada selle vee eest, mida juhime torudesse, mis jõuab tarbijateni ja see on just see külm vesi, mis on kontrollitud. Sellist ühendit nagu bisfenool A meie oma veevõrgus tuvastanud ei ole,” ütles Tallinna Vee veekvaliteedi juht Kristiina Soovik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.