"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LISATUD VIDEO. Koidu tänava arhitektuurivõistluse võidutöö toob linnaruumi "uksematid" (1)
28. märts 2024
Võistlustöö eriliseks osaks on tänavaruumi toodavad „uksematid“, mis loovad piirkonna elanikele võimaluse oma maja esist ruumi endale sobival viisil korraldada. Foto: OÜ Stuudio Täna arhitektid

Mullu suvel kuulutas Tallinn välja avaliku arhitektuurivõistluse, millega otsiti Koidu tänavale nii kodutänava kui ka Uue-Maailma asumi peatänava kontseptsiooni. Arhitektuurivõistluse võitis ideekavand märgusõnaga „Kohalik“, mille autorid on OÜ Stuudio Täna arhitektid Tristan Krevald, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson ja Madis Eek.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul võlus žüriid võidutöö kohatundlik lähenemine. „Võistlustöö mõistab ja kannab edasi Uue Maailma asumi miljööd ning Koidu tänava juba väljakujunenud identiteeti, jättes piirkonna elanikele võimaluse seda tundlikult edasi arendada. On väga tähtis, et võistlustöö on ruumiliselt terviklik ja uusi ruumilisi kvaliteete loov, kuid samas kohatundlik ja kohalikele ka meeldib. Kaasamisprotsessi tagasiside kinnitas, et võistlustöö pälvis laialdaselt kohalike elanike poolehoidu,“ selgitas Svet žürii otsuse tagamaid.

Võistlustöö tähelepanuväärseim osa on tänavaruumi toodavad „uksematid“, mis loovad piirkonna elanikele võimaluse oma maja esist ruumi endale sobival viisil kasutada ja korraldada. Mõeldes Koidu tänavast kui sündmusruumist ja asumi peatänavast on tänavaruumi välja pakutud mitmeid toredaid platse ja väljakuid. Nii tekib lai ampluaa võimalusi avalikku ruumi kasutada nii igapäevaeluks kui sündmuste korraldamiseks. Tänav muutub sotsiaalselt jätkusuutlikuks, hubaseks, funktsionaalseks ja ka rohelisemaks.

Arhitektuurivõistluse võitis ideekavand märgusõnaga „Kohalik“, mille autoriteks on OÜ Stuudio Täna arhitektid Tristan Krevald, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson ja Madis Eek.
Pilt: Ilja Matusihis

Tänava liikluslahendus, parkimiskohtade arv ning kooliesine liikluskorraldus selgub edasise töö käigus. Selle väljaselgitamiseks tellib linn järgmise sammuna lähipiirkonna liikuvusuuringu. Žüriis oldi üksmeelsed, et parkimiskohad peavad Koidu tänaval säilima ka uue lahenduse puhul ning väiksem parkimiskohtade arv tänaval ei võrdu tingimata parema linnaruumilise lahendusega – hea lahendus peab suutma parkimiskohti ruumilahendusse integreerida.

Teisele kohale jäi võistlustöö „Leoniidid“ arhitekt Villem Tomistelt Stuudio Tallinnast. Kolmanda koha vääriliseks tunnistati võistlustöö „Vaib“, mille autorid on Kristian Nigul, Kadi Nigul, Kadri Uusen ja Katariina Lepiku maastikuarhitektuuribüroost OÜ Väli.

Julgete ja lennukate ideede eest väärisid ergutuspreemiat võistlustöö „Ameerika tänav“ arhitektuuribüroolt Molumba, mille autorid on Harri Kaplan, Johan Tali, Karli Luik, Liina-Kai Raivet, Miia Laur ja Tõnis Savi ning „Koidukant“, mille autorid on Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar, Lill Volmer, Mia Martina Peil, Marie Anette Veesaar, Saskia Epp Lõhmus, Anna Riin Velner ja Ülo Peil. „Koidukant“ sündis Arhitektuuribüroo Peil OÜ ja Stuudio Kollektiiv koosloomes.

Võistlus viidi läbi Tallinna linna, Eesti Arhitektide Liidu ja Maastikuarhitektide Liidu koostöös ning konkursile esitati kokku 15 tööd. Auhinnafondi suurus on 43 000 eurot, millest esimese koha preemia on 15 000 eurot.

Järgmise sammuna korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet tänava projekteerimishanget. Võidutöö autoritega sõlmitakse leping tänava arhitektuuriosa projekteerimiseks.

Koidu tänava arhitektuurivõistluse töödega saab tutvuda ja rekonstrueerimise protsessil silma peal hoida kodulehel tallinn.ee/koidu.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tramm
30. märts 2024 06:48
on see koht planeeritud samuti ?