"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Öised sissemurdmised sagenevad ja vargad on aina nutikamad (0)
28. märts 2024
Eelmisel aastal registreeris politsei üle Eesti 1100 sissetungimisega vargust. Neist pea pooled toimusid Tallinnas. Kuvatõmmis

Viimastel nädalatel on Tallinnas ja Harjumaal saanud öised sissemurdmised igapäevaseks. Peamiselt tungivad murdvargad äripindadele ja mõtlevad kuriteo õnnestumiseks välja üha uusi nippe. Ka majadeomanikel tasub olla valvas.

Eelmisel aastal registreeris politsei üle Eesti 1100 sissetungimisega vargust. Neist pea pooled toimusid Tallinnas. Sarnase trendi jätkamist näitavad ka selle aasta esimesed kuud. Turvafirma G4S andmetel olevat aga just viimastel nädalatel murdvargad eriti aktiviseerunud. Tallinnas ja Harjumaal tuleb iga päev neile vähemalt üks või kaks teadet sissemurdmisega vargusest.

“Kui möödunud nädalat vaadata, siis rünnati nelja selvepesulat ja kahte automaattanklat Tallinnas ja lähiümbruses. Vargused on kiired, läbimõeldud, kahju, mis tekitatakse, mitte ainult mündid, mis pesula kassast kätte saadakse, vaid ka seadmed, millega pesula on mõneks ajaks rivist välja viidud,” ütles G4S-i teenindus- ja juhtimiskeskuse direktor Reiko Tääker.

Üle 90% juhtudest on murdvarga sihtmärk mõni äripind. Samuti on näha, et valvest möödahiilimisel rakendatakse pidevalt uusi nutikaid ja ka vanu lollikindlaid nippe.

“Viimastel juhtumitel on olnud suurtel objektidel olevad rendiboksid ehk ronitakse ühest seinast üle järgmisse boksi kaubanduspinnal, kus on hulk ärisid, kuhu on võimalus sisse jääda ööseks, ka selliseid asju on täheldatud,” ütles Tääker.

Tegus naabrivalve, mis vahel kajastub isegi sotsiaalmeedias, teeb elamurajoonides tegutsevate murdvaraste tegevuse suhteliselt võimatuks. “Viimasest ajast üks kelmikam näide on, kus anti teada meile ühest aeglaselt liikuvast sõidukist eramajade piirkonnas, kontrollimisel selgus, et tegemist oli tubli pereisaga, kes last sõidutas lõunauinakule,” ütles PPA Ida-Harju menetlustalituse juht Inna Toater.

Siiski registreeritakse igal aastal Tallinnas ümmarguselt poolsada eluruumidesse sissetungimist. Enamasti on neil kordadel koduomanikud olnud eemal, sageli teises riigis ja kajastanud seda ka sotsiaalmeedias.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.