"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Ringmajanduse pilootprojekt tõi parandustöökojad ja asjade vahetuse (0)
28. märts 2024
Taaskasutusruum Pääsküla jäätmejaamas. Foto: Ksenija Kurs

Tallinn sai Keskkonnainvesteeringute Keskuselt veidi üle 300 000 euro, et hakata üle minema ringmajandusele. See tähendab, et jäätmejaamad muudetakse ringmajanduskeskusteks, kus on nii töökojad asjade parandamiseks kui ka korduskasutusruumid esemetele, mida enam vaja ei lähe, kuid ära visata pole mõistlik.

Tallinn on otsustanud senisest tugevamalt panustada ringmajandusse. See hõlmab nii jäätmekeskuste ümber kujundamist ringmajanduskeskusteks ehk paigaks, kus üks saab vanast varast lahti ja teine materjali uueks asjaks, aga ka vanade asjade parandamise soodustamist.

“Projekti raames oleme uusi parandustöökodasid ja korduskasutusruume rajanud ja need on populaarseks osutunud. Kui näiteks minna Pääsküla korduskasutusruumi, siis iga kord, kui seal käinud olen, on seal asju palju ja on palju külalisi nii neid toomas kui ka kaasa võtmas. Aina rohkem on inimesi, kes mõtlevad sellele, on valmis oma asju parandama või ära tooma. Julgen öelda, tänu sellistele projektidele see teadmine aina rohkem levib ja inimesed ringmajanduslikku mõtteviisi omaks võtavad,” rääkis Tallinna abilinnapea Joosep Vimm.

Jäätmejaamade juurde loodavates ringmajades on põhirõhk korduskasutusruumidel ja parandustöökodadel.

“Korduskasutusruumid asuvad meil näiteks Paljassaare ja Pääsküla jäätmejaamas, kuhu saab tuua kasutuskõlblikke esemeid, mida enam kodus ei vajata. Kõik parandustöökojad olenemata fookusest, on see tekstiil, metall või puit, on varustatud asjakohaste seadmete ja vahenditega, tarvikutega ja kohapeal on meister. Parandustöökodade eesmärk ongi, et inimene võib tulla sinna kas kaks kätt taskus või konkreetse esemega, on see tool või reha või kampsun,” ütles Tallinna ettevõtlusteenistuse ringmajanduse osakonna projektijuht Kädi Eelmaa.

Üleminek ringmajandusele on Tallinna linna tulevikuvisioon arengustrateegias “Tallinn 2035”. Keskkonnainvesteeringute keskus toetas linna püüdlusi üle 300 000 euroga pilootprojekti raames.

Pildigalerii ringmajanduse pilootprojekti kokkuvõtete tegemiselt:

Vaata galeriid (12)
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.