"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ettevaatust, puugid on liikvel! Tänavu on registreeritud juba 175 puukborrelioosi juhtumit (5)
29. märts 2024
Arsti sõnul aktiveeruvad puugid siis, kui ööpäeva keskmine temperatuur on +8. Foto: Pixabay

Terviseameti andmetel oli eelmisel aastal puukentsefaliiti ja puukborrelioosi haigestunute hulk viimase viie aasta kõrgeim – mullu haigestus puukborrelioosi 4520 inimest ja puukentsefaliiti põdes 209 inimest. Sellel aastal on registreeritud juba 175 puukborrelioosi juhtumit ja üks puukentsefaliidi juhtum, vahendab BNS. 

Peremeditsiini eriarsti doktor Anneli Talviku sõnul on tegu liiga suurte numbritega, kuna puukentsefaliit on vaktsiinvälditav haigus „Kõik need puukentsefaliidi juhtumid oleksid võinud olemata olla. Iga haigestumise taga peitub pikaajaline patsiendi valu, kannatus, haiguspäevad ja taastumisele kuluva aja kaotus. Selline haigus on patsiendi ja tema lähedaste jaoks traagika, millega võib suure tõenäosusega kaasneda töövõime või isegi elu kaotamine. Borrelioosi vastu küll vaktsiini ei ole, aga sellele haigusele on ravim olemas,“ rääkis peremeditsiini eriarst tervisekeskusest “Sinu Arst“ doktor Talvik. 

Miks haigestumisi nii palju on?

Viie aasta suurima haigestumiste arvu põhjustele on Talviku sõnul raske ühest vastust anda. „Puugihaiguste esinemissagedus on varemgi tõusulaineid andnud, öeldakse, et umbes iga viie kuni seitsme aasta tagant tekib uus tõus. Kindlasti on osa ka vaktsineerimiste unustamises. Covidi ajal olid inimestel prioriteedid teises kohas ja nüüd pole meeles uuesti vaktsineerida,“ rääkis Talvik.

ERGO ravikindlustuse andmetel oli eelmisel aastal märgata kasvutrendi vaktsineerimise lisakaitse valimisel kindlustuslepingutesse. „Praeguseks on 80% ERGO ravikindlustuse klientidest vaktsineerimise kaitse endale soetanud, kuid arvestades puukentsefaliidi tõsiseid tagajärgi inimese tervisele, võiks vaktsineerimise kulude lisakaitse sisalduda igas ravikindlustuse poliisis,” kommenteeris ERGO ravikindlustuse riskijuht Janika Lüüs-Likk.

Ta lisas, et võrreldes 2022. aastaga kahekordistus möödunud aastal välja makstud vaktsineerimishüvitiste maht. See näitab, et nii eraisikud kui ka ettevõtted väärtustavad vaktsineerimise kindlustuskaitset üha enam ning peavad oluliseks tervisemurede ennetamist.

Oluline on mitte karta looduses liikuda, vaid saavutada harjumus ennast peale metsast või pargist tulekut üle vaadata.

Arsti sõnul aktiveeruvad puugid siis, kui ööpäeva keskmine temperatuur on +8. Kui alustada praegu vaktsineerimisega, jõuab esimeseks kevadsuveks tekkida juba üsna oluline kaitse, aga mitte veel 100 protsenti. Selle saavutamiseks tuleb teha ka kolmas süst  aasta pärast ja edaspidi vastavalt arsti koostatud plaanile kaitset ühekordse süstega tugevdama. Lisaks tuleks alustada ka lemmikloomade puugitõrjega, et oma lemmikuid ebameeldivate putukate eest kaitsta ja vältida puukide pudenemist diivanile või mujale kodukeskkonda. 

Borrelioosil on sada nägu

Puukborrelioosi vastu kahjus vaktsiine ei ole, jäävad vaid üldised ennetusmeetmed: sobiv riietus ja putukatõrjevahendid. Puukborrelioos avaldub inimese naha, siseorganite ja närvisüsteemi mitmekordse kahjustusena. Arsti poole on põhjust pöörduda kui inimene märkab punast laiku, mis tavaliselt ilmneb puugi imemise kohas, samuti palavikku, nõrkust ja lihasvalu.

Talviku sõnul on sagedane siiski ka olukord, kus tunnuslaiku ei teki või patsient seda ei märka. „Tervisekaebus võib tekkida mitu kuud pärast puugirünnet ja põhjustada arstidele diagnostilisi raskusi, sest sümptomid kattuvad paljude teiste haigustega. “Borrelioosil on sada nägu”, ütlevad praktikud. Haigus on kiire avastamise korral hästi ravitav pika antibiootikumikuuriga, kroonilisel juhtumil aga võib vajada haiglaravi ja põhjustab pikaajalist töövõime ja elukvaliteedi langust. Oluline on mitte karta looduses liikuda, vaid saavutada harjumus ennast peale metsast või pargist tulekut üle vaadata ja puuk, mis veel kinnitunud pole, kohe eemaldada,“ rääkis Talvik.

Kõige ohtlikum puukide levitatav haigus on puukentsefaliit ja ainus tõeliselt efektiivne kaitse puukentsefaliidi vastu on vaktsineerimine. Selle raske ja ohtliku haiguse korral mõjutatakse aju ja perifeerseid närve. Sageli ilmnevad sümptomid kahe laine korral: esimesed tunnused ilmnevad 2–28 päeva pärast ja sarnanevad külmetusele – patsientidel on palavik, lihas-, peavalud, väsimus ja üldine nõrkus, mis võib kesta umbes nädal. Seejärel järgneb petliku paranemise faas. Teine haiguslaine tabab umbes kolmandikku nakatunutest – neil ilmnevad kesknärvisüsteemi kahjustused. Haiged kaebavad tugevate peavalude, unisuse, iivelduse, oksendamise, kontrollimatu palaviku või isegi koordinatsioonihäirete üle. Osal inimestel võivad puukentsefaliidi poolt põhjustatud ajukahjustused olla väga tugevad – alates unehäiretest kuni puude tekkeni.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

võimalus
1. apr. 2024 04:25
leota puugi kohta kohe piiritusega , siis saab temast laip
Tarkuste taaskasutuskeskus
1. apr. 2024 07:55
Rahvapärased võtted puugi väljatõmbamisel on eelnev määrimine lambieliga (petrooleum), jooksvaõliga (tärpentiin, kampriõli), bensiiniga. Juhuslikumat laadi abivahendid on tökat, juudasitt (apteegist saadav juudapuu Asa phoetida vaik), pigi, väävlipulber, ussivesi (vesi, milles on hoitud rästikut).
kuhu pöörduda juhtumiga
30. märts 2024 06:46
sellest pole üldse artiklis sõnagi. varem oli - et Tartu Kliinikumi ja Tallinnas Merimetsa nakkushaigla polikliinikusse , kus on võimalik 7 päeva nädalas teha analüüsi ja kontrolli alla saada nakkus. Nüüd on ainult - 3* vaktsineerida ja minge kindlustama jne.
Tõdemus
30. märts 2024 16:58
Järelikult tuleb pöörduda kohe matusebüroosse nagu viimasel ajal paljude muudegi terviseprobleemide korral. Kui just mõnd jäätmekäitlusettevõtet ei eelista, kelle teenuste eest siis juba omavalitsus tasub.
Kirjutise sisu ?
30. märts 2024 06:43
kus need nakatumised olid ? miks pole normaalset teksti. kas on tegemist metsnikega , lasteaiad, koristajad parkides jne. kes need haigestujad on ? mis vanuses ja piirkondades? Kui lugu teha - siis võiks ka sisu olla!

Seotud artiklid