"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kindlustaja: kevad toob kaasa tervisespordiga seotud traumad (2)
29. märts 2024
Foto: pixabay / Pilt on illustratiivne

Lume minek tähistab paljude jaoks tervisespordi hooaja algust ning kindlustuse jaoks toob see kaasa järsu pöörde õnnetusjuhtumite statistikas – libedaga kukkumise asemel hakkavad sagenema harrastusspordi ja aiatöödega seotud kahjud.  

Seesam kindlustuse õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul on kindlustuse jaoks kevadekuulutajad kohal. „Kergliiklusteed on täitumas tasapisi jooksjate ja jalgratturitega, koduomanikud võtavad kuurist välja oma aiatööriistad ning asuvad puid lõikama, kasvuhooneid korrastama ja esimesi parandustöid käsile võtma. Hooajavahetus on üha selgemini näha ka meie kindlustusstatistikas ning traditsiooniliselt kõige suuremate kahjudega õnnetusjuhtumid, libedaga kukkumised, hakkavad selleks hooajaks lõppema,“ sõnas ta. 

Tema sõnul registreeriti Seesamis 2023/2024 talvehooajal ühtekokku pea 100 libedaga kukkumise juhtumit, mille keskmine kahjuhüvitis oli 500 eurot. „Sellest väga suur osa maksti hüvitisena välja inimestele, kes ei saanud vigastuste tõttu kuu aega või rohkemgi tööl käia. Õnnetusjuhtumi kindlustus on sellistes olukordades kuldaväärt toeks – me mitte ainult ei aita kiirendada ravirahaga vajalike protseduuride saamist, aga maksame ka valuraha või haiguspäevade hüvitist vastavalt sellele, milliste tingimustega lepingu klient sõlminud on,“ rääkis Seesami esindaja.

Kindlustaja sõnul peaks nüüd oma elu ja tervise kindlustamisele mõtlema ennekõike tervisesportlased ja koduomanikud, kelle jaoks kevad aiatööde algust tähistab. 

„On igati tervitatav, et talvehooajal koduses mugavuses kosunud inimesed võtavad nüüd eesmärgiks end taas suvevormi ajada. Tasub aga oma võimeid siiski kriitiliselt hinnata. Kui pärast kuudepikkust pausi taas suure koormusega sportima asuda, ei pruugi lihased ja kõõlused kohe täisvõimsusel pingutuseks valmis olla. Soovitan alustada treeningutega rahulikult, tõstes kiirust või pikendades distantsi sammhaaval. Nii laseb inimene oma kehal uue elukorraldusega harjuda ning väheneb oht, et spordiga kaasnevad väänamised, lihaste rebendid, põlve- või seljavigastused. Kuitahes kange soov suveks vormi saada ka poleks, ei maksa selle nimel kevadet kipsis veeta,“ toonitas Gilden.

Tema sõnul on kõige sagedasemad õnnetusjuhtumid seotud pallimängudega, mille käigus saavad vigastada sportlaste hüppeliigesed, käeluud, sõrmed ja varbad. Teine populaarseim ala kindlustusjuhtumite statistikas on jalgrattasport, kuhu viimastel aastatel on lisandunud ka hulgaliselt tõukeratastega juhtunud õnnetusi. Rattaga kukkumisel võivad Seesami esindaja sõnul olla väga lihtsad tagajärjed nagu suured sinikad ja marrastused, aga kõige suuremad hüvitised on kaasnenud juhtumitega, mille tagajärjeks peapõrutus, murtud luud või vigastatud hambad. 

„Ka siin tasub võtta hooaja algust rahulikult, sest oskus ohte märgata ning kergliiklusteel teiste liiklejatega rahumeelselt sportida kipub pika talve jooksul ununema. Samuti tuleb enne hooaja alustamist veenduda selles, et ratas on sõidukorras ja korralikult hooldatud. Mõistagi ei tohiks trenni teha ilma kiivrita – mida suuremad on treeningu kiirused, seda raskemad on ka pealtnäha süütu kukkumise tagajärjed,“ sõnas kindlustusekspert.

Rääkides aiatöödega kaasnevatest riskidest, sõnas Dagmar Gilden, et esimene kevadine tegevus peaks igal aastal olema ohutute töövõtete meeldetuletamine ning tööriistade ja redelite ülevaatamine. „Eriti kriitilise pilguga peaks vaatama üle redelid – kui see teenis truult juba inimese koduomaniku vanemaid ja vanavanemaid, siis tuleb arvestada, et iga niiskes kuuris veedetud talv muudab seda hapramaks. Mädanevate astmelippide vahetamine võiks olla iga aiahooaja avapauk – see võimaldaks igal aastal ära hoida mitu rasket õnnetusjuhtumit.“

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

TEREZA
10. mai 2024 16:12
Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam. [[]\\
TEREZA
10. mai 2024 16:11
Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam.