"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti 20 aastat NATO-s. President: ka järgmistel põlvedel peab olema NATO vihmavari võtta (1)
29. märts 2024
20 aastat tagasi sai Eestist NATO liige. Foto: ERR / Scanpix/Baltics

President Alar Karise märkis reedel Eesti NATO-ga liitumise 20. aastapäeval, et ka järgmistel põlvedel peab olema NATO vihmavari vajadusel võtta, sedastas BNS.

“Ühinemine NATO-ga, aga samuti Euroopa Liiduga kaotas eraldatuse, mida Kesk- ja Ida-Euroopa riigid pidid Teise maailmasõja järgselt taluma. See tõi meid tagasi sinna, kuhu kuulume: Euroopasse, mis hoiab rahvusvahelisele õigusele toetuvaid reegleid,” ütles Karis. 

“Me teadsime kohe alguses, kui olime oma riigi tagasi võtnud, et neutraalsusest ei saa kunagi meie tugevust, vaid see oleks ahvatlus vastasele. Sama kehtib Euroopas ka praegu, kus neutraalsuse hallid tsoonid on oht, mitte võimalus enda iseseisvust kaitsta,” ütles president.

President Alar Karis.
Pilt: Mats Õun (arhiiv)

Tema sõnul on Eestile 20 aastaga NATO vihmavari muutunud iseenesest mõistetavaks, kuid iseenesestmõistetavus ei saa taanduda mugavuseks ja sealt edasi hoolimatuseks.

“Venemaa vallutussõda Ukrainas oli viimane hoiatuskell – mitte meile, kes me olime selle võimalikkusest kogu aeg teadnud, küll aga paljudele liitlastele. Nüüd saame kõik aru, et vajame NATO-t tugeva sõjalise organisatsioonina, kes kaitseb igat millimeetrit enda territooriumist ja on valmis kaitsma kogu demokraatlikku Euroopat. Sama suure nutikuse ja innukusega, nagu me püüdlesime omal ajal NATO liikmelisuse poole, töötame nüüd üheskoos alliansi sõjalise tugevdamise nimel. Et ka järgmistel põlvedel oleks NATO vihmavari vajadusel võtta,” ütles Karis. 

“NATO vihmavari on tugev ja kindel. Aga see nõuab pidevat hoolt, et kate ei käriseks ja vedrud ei väsiks,” lisas riigipea. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Karm tõde
29. märts 2024 13:57
Näidake mulle parem mõnda keda see nn. vihmavari kuiva on hoidnud. Seni on see küll hoopis ise kolmandate riikide rahvaid pommisajuga kostitanud ja lausa omavahelgi selle all kiskuma mindud. Aga muidugi, pime usk oma ürituse õigsusesse milline see siis kunagi parasjagu pole ka olnud on muidu üsna sallimatu, iseka ja ahne valge eurooplase meele ikka härdaks ja silma märjaks teinud.