"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kevadine konnaränne sulgeb taas ajutiselt Astangul liikluse (1)
31. märts 2024
Foto: pixabay / Pilt on illustratiivne

Kahepaiksetele ohutuma rändetee tagamiseks kehtestab Tallinn 1. aprillist kuni 1. maini vahemikus kella 20-7 Astangu tänaval (lõigul Kotermaa tänav 1 kuni Astangu tänav 19/3) mootorsõidukitele sõidukeelu (va ühistransport).

Astangu tänav Tallinnas on üks Eesti aktiivsemaid kahepaiksete rändekohti, kus konnade teekond talvituskohtadest kudemistiikidesse ületab sõiduteed. See muudab nende teekonna ohtlikuks ja paljud hukkuvad autorataste all.

Haabersti linnaosa vanem Oleg Siljanovi sõnul toimub Astangu tänava osaline sulgemine lõigul Kotermaa tänav 1 kuni Astangu tänav 19/3 juba viiendat kevadet ning see on vajalik, et tagada kahepaiksetele ohutu rändetee talvituskohtadest sigimistiikidesse. „Tänavalõigu sulgemine päikeseloojangust päikesetõusuni on vajalik selleks, et hoida ära konnade massiline hukkumine Astangu tänaval. Viimasel kaheksal aastal on vabatahtlikud Tallinna elanikud aidanud kahepaikseid üle tee. Kahepaiksete üle tee aitamine küll leevendab nende hukkumise protsenti, kuid ei ole püsiv lahendus probleemile,“ ütles linnaosa vanem. „Lähiaastatel on plaanis Astangu tänava alla rajada konnatunnelid ning sel kevadel juba alustati kudemistiikide seisundi parandamisega. Astangu tänava kudemistiigid jäävad moodustamisel oleva Astangu-Mäeküla kaitseala koosseisu,“ täpsustas Siljanov.

„Kõnealune Astangu tänava lõik on üks Eesti suurimaid kahepaiksete rändekoridore, mida läbib igal kevadel lühikese aja jooksul tuhandeid konni, kärnkonni ja vesilikke. Kõik kahepaiksed on Eestis looduskaitse all ning punase raamatu uute hinnangute kohaselt on see üks kõige kesisemas seisus olev loomarühm. Kui liiklemiskeeldu ei rakendata ja vabatahtlikke ei ole abistamas, võib ka väikese liikluskoormuse korral Astangu tänaval konni massiliselt hukkuda,“ lausus Tallinna abilinnapea Vladimir Svet ning pani liiklejatele südamele, et kehtivast liikluspiirangust tuleb kinni pidada.

Taotlusega tagada Astangu tänaval kahepaiksetele turvaline liikumistee pöördus Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti, linna transpordiameti ning Haabersti linnaosa valitsuse poole Eestimaa Looduse Fond.

Konnaränne perioodiks peatatakse märtsi lõpus alanud Astangu tiikide hooldustööd, mille eesmärgiks on avada tiigid päikesele ja seeläbi tagada kahepaiksetele parimad sigimistingimused.

ELF kutsub kevadrändel olevatele konnadele mitte otsa sõitma

Soojemate ilmade tõttu rändavad konnad järgnevate nädalate jooksul enda sigimispaikadesse ja Eestimaa Looduse Fond (ELF) manitseb autojuhte tähelepanelikkusele, et kahepaiksed ikka turvaliselt üle sõidutee jõuaksid.

Kohati ristuvad rändeteed sõiduteedega, mistõttu võib ainuüksi paari tunniga hukkuda suurem osa teel olevaid konni. ELF palub autojuhtidel olla olla eriti valvas hilisõhtuse rände ajal – seda nii kahepaiksete kui ka neid abistavate vabatahtlike suhtes.

“Ühele kohalikule konnapopulatsioonile võib selline pidev hukkumine kevadisel pulmateel tähendada väljasuremist,” ütles kampaaniat “Konnad teel(t)” juhtiv Birgit Purga. “Sellepärast on sellised massilise hukkumisega teelõigud õrnematele konnakooslustele väga ohtlikud. Seda enam, et kõik meie kahepaiksed on looduskaitse all.”

Kahepaiksete ränne käib juba kõikjal Eestis. Õhtused plusskraadid ja mõnes paigas sadanud vihm on rändele suure hoo andnud.

“Praegu on peamised liikujad vesilikud ehk sabakonnad ning rohukonnad. Kahjuks on märgatud juba ka hulgi hukkunud kahepaikseid, kes nädalavahetusel rändele asusid,” ütles Purga. “Kui ilm läheb jahedamaks, vaibub ka konnaränne, et siis soojemal ajal taas hoogu koguda. Seepärast tasub olla tähelepanelik terve aprilli jooksul.”

Tänavu organiseerivad kohalikud vabatahtlikud konnatalguid vähemalt kümnes kohas, kus toimuvad suuremad ränded. ELF on korraldanud vabatahtlikele infopäevi, et huvilistel oleks teadmised ja oskused, kuidas kahepaiksete päästmine oleks kõigile ohutu. Paljud vabatahtlikud on juba aastaid konni igal kevadel aidanud. Vabatahtlikud loendavad ja määravad konnad liigiti, mis on vajalik info teadlastele ja kindlasti ka teede planeerijatele. Samal ajal õpivad inimesed meie kahepaikseid paremini tundma.

Kõik, kes soovivad talgutel kaasa lüüa, võivad konnatalguliste listiga liituda veebilehel konnad.elfond.ee või Facebooki lehega “Konnad teel”, kus antakse abistamisvõimalustest jooksvalt teada. 

Konni üle tee aidates tuleb järgida liiklusohutuse põhimõtteid. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse rändekohtades kasutada ajutist konnatõket – see takistab konnade teele pääsemist ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ja ohutuses veendudes nad üle tee toimetada. Enne konnadele appi minekut tuleks tutvuda kindlasti konnatalgute infoga kodulehel konnad.elfond.ee.

Aktsioon “Konnad teel(t)” toimub 2012. aastast. Algatuse eesmärk on pöörata tähelepanu rände ajal maanteedel massiliselt hukkuvatele konnadele, tõsta inimeste teadlikkust looduses olulist rolli mängivatest kahepaiksetest ja saada ülevaade nende rändepaikadest terves Eestis. Aastate jooksul on vabatahtlike abiga autorataste all hukkumisest päästetud 206 193 kahepaikset.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Domenica Cole
31. märts 2024 14:57
I do agree with all the ideas you have introduced on your post They are very convincing and will definitely work Still the posts are very short for newbies May just you please prolong them a little from subsequent time Thank you for the post