"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII. Linnahalli kõrvale plaanitakse aasta ringi avatud väliujulaid, jahisadamat ja turgu (6)
01. aprill 2024
Arhitekt Must töö “Fishermans Wharf“. Pressifoto

Kapitel korraldas avaliku arhitektuurivõistluse parima arhitektuurse lahenduse leidmiseks mereäärsete Kalasadama kinnistute hoonestuseks ja rannapromenaadiks. Arhitektuurivõistlusele laekus 13 tööd ning selle võitis Arhitekt Must tööga “Fishermans Wharf”. Kapitel rajab Linnahalli kõrvale koostöös Soome ettevõttega Nordic Urban väliujulate kompleksi, restorani, jahisadama ja turu.

Kapiteli korraldatud avaliku arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida parim arhitektuurne lahendus mere ääres asuvate Kalasadama tn 5, 5a, 7, 7a ja 7b kinnistute hoonestuse ning rannapromenaadi rajamiseks. Arendusala pindala on kokku 7500 m², sealhulgas hoonestust umbes 5000 m². Arhitektuurivõistlusel osales kokku 13 tööd, võistluse võitis Arhitekt Must töö “Fishermans Wharf“ ning auhinnatud said lisaks  AB Molumba töö “Kalala”, projekteerimis- ja arhitektuuribüroo Sirkel & Mall töö “Kalavõrk” ning AB Dagopeni töö “Vaade”.

Vaata galeriid (5)

“Žürii pidas väga oluliseks küsimust, kuidas arhitektuurne idee toetab ja loob kompleksi külastaja meelelist kogemust. Võidutöös on asukoha tunnetamise ja tõlgendamise kaudu jõutud hästi õnnestunud kuvandini, mis on kõnekas ja kaugelt eristuv maamärk ning samal ajal kasutajale koduselt soe, lihtne ja kutsuv,” kommenteeris võidutööd arhitektuurivõistluse žürii esimees Hanno Grossschmidt.

Arhitekt Must arhitekt Alvin Järving: „Tööd tehes lähtusime kalasadama ajaloost ja proovisime selle erilist atmosfääri oma tööga rõhutada ja võimendada. Kalaturu ja sadama lahendus on inspireeritud ajaloolistest kalasadamatest, kus kõrgemad kaid olid suurtematele laevadele ja madalamad väikestele kalapaatidele. Eri kõrgusega kaide ümber loodud ruumimäng sai ka võistluse lahenduse aluseks, kus promenaad, veekeskus ja restoranide terrassid sulavad terviklikuks avalikuks ruumiks, mille kohal troonib äratuntava siluetiga sadamahoone.’’

Kalasadama piirkond on ümber kujunemas inimkeskseks linnaruumiks, kus tänu uuele trammiliinile paraneb ka ligipääs ühistranspordiga. Tallinna linna poolt juhitava Linnahalli ümbritseva mereala uue visiooni raames tõstetakse ümber Kalasadama tänav. Nii tekib mere äärde rohkem ruumi kergliiklejatele ja haljastusele ning autoliiklus viiakse merest eemale.

„Võtame eeskuju Helsingist, kus on mereäärne piirkond väga hästi linnaruumiga ühendatud ja sellele erinevad funktsioonid antud. Meil on rõõm luua Tallinna uudne nii kohalikele kui turistidele atraktiivne spordi- ja lõõgastuskeskus. Lisaks hoonestusele rajame uue 200-meetrise valgustatud, haljastuse ja mööbliga rannapromenaadi, mille anname linna kasutusse ehk see jääb kõigile ööpäevaringselt ligipääsetavaks. Plaanime rekonstrueerida ka Kalasadama kai ja korrastada selle ümbruse,” ütles Kapiteli arendusdirektor ja arhitektuurivõistluse žürii liige Martin Rebane.

Aasta ringi avatud väliujulate kompleksi hakkab opereerima Soome ettevõte Nordic Urban, kes juhib Helsingis samalaadset Allas Sea Pool keskust. Keskusesse tulevad soojendusega välibasseinid, erinevad saunad, restoran, paindliku kasutusega ruumid üritusteks ning väliterrassid. “Meie strateegia on arendada rahvusvaheline Allas Pools võrgustik. Tallinna projekt on oluline samm selles suunas,” ütles Nordic Urbani arendusdirektor ja arhitektuurivõistluse žürii liige Petteri Lautso.

Helsingis asuv Alles Sea Pool.
Pilt: Pressifoto
Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

iv
3. apr. 2024 17:18
"Soojendusega välibasseinid" - ohhoo kas me elame Islandil kus kuum vesi tasuta geisritest välja voolab.
.......
3. apr. 2024 23:31
talisuplejate jaoks
Oh aegu ammuseid
2. apr. 2024 09:42
Ja muidugi turg! Tõesti üks õige eestimaine turg, kus punapõskne elurõõmust pakatav talutüdruk valab Kalamaja noorsandile klaasi äsjalüpstud piima mitte ei sokuta talle kilepakki mingi pastöriseeritud, kooritud ja kemiseeritud sinakasvalkja vedelikuga, mida veel alla selle tegeliku hinna müüdavat, kuigi vanasti iga endast vähegi lugupidav taluperenaine sellist kraami vallasantidele lõssi nime all lausa tasuta jagas, kui muidugi seapõrsaste söögikorrast üle juhtus jääma. Ja muidugi ei mingeid lõputuid laudu jälle neile laotatud Poolast seljakotiga kohale taritud türgi kaltsudega, parem siis juba kohaliku puutöömehe treitud matrjoonad, milledele siis poliitkorrektsuse huvides ka juba ülalmainitud Eesti talutüdruku naeratava näo võib maalida, sest ega need oma rahakottidega vehkivad ja vanadusest juba lühinägelikud kriisituristid venelasel ja eestlasel niikuinii vahet teha ei oska, ostavad ära igal juhul!
Viktoria Lukats
1. apr. 2024 23:48
Kui sinna tehakse merevee bassrin oleks see tõesti vajalik eesti inimese tervisele.
Miks..
3. apr. 2024 08:07
...pole veepiiril piirdeid,mis peaksid olema.Soomes piirded,et ei juhtuks inimese vette kukkumist.
Emajõe äärne jm.kohad
3. apr. 2024 11:27
pole ka piirdeid , inimesel on kasvatus ja mõistus , mitte klapid ja nuti kraapimine ....