"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keskmine pension tõusis 774 euroni (0)
01. aprill 2024
Pensionite tasakaalus hoidmiseks palkade ja hindade muutusega arvutatakse pensionid igal kevadel ümber. Foto: Pixabay

Esmaspäeval, 1. aprillil jõustus valitsuse kinnitatud tänavune pensionitõus, mis tõstab indekseerimisega keskmise pensioni 700 eurolt 774 euroni.

Esmaspäevast tõusis pensionite indekseerimisega ka rahvapension 372,05 euroni. Pensioni baasosa suurus on 354,98 eurot ja aastahindeks 9,512 eurot.

Vanaduspension koosneb baasosast, staažiosast ja kindlustusosast ning ühendosast, mille suurus võrdub poole kindlustusosakute ja poole solidaarosakute summa ning aastahinde korrutisega.

Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär, mis esmaspäevast on 20,57 eurot ning puuduva töövõime korral on toetuse suuruseks keskmiselt 617,15 eurot kuus. Osalise töövõime korral arvestatakse töövõimetoetust 57% päevamäärast ning keskmiseks töövõimetoetuse suuruseks osalise töövõime korral on keskmiselt 351,77 eurot. Töövõimetoetuste indekseerimine maksab riigile üle 36 miljoni euro ja indekseeritakse ligikaudu 91 358 vähenenud töövõimega inimese töövõimetoetust. Töövõimetoetuse suuruse arvutab töötukassa iga kalendrikuu kohta.

Pensionide indekseerimine maksab riigile tänavu üle 212 miljoni euro. Pensione indekseeritakse 325 000 pensionäril.

Pensionite tasakaalus hoidmiseks palkade ja hindade muutusega arvutatakse pensionid igal kevadel ümber. Pärast indeksi kinnitamist arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber kõik riiklikud pensionid. Oma uut pensioni suurust saab inimene alates esmaspäevast vaadata riigiportaalist eesti.ee. Lisainfot saab ka helistades sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduse telefonil 612 1360.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.