"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII. Koalitsioonikõnelused. Ossinovski: paari nädala jooksul jõuame kõik läbi arutada (1)
02. aprill 2024
Tallinna koalitsiooniläbirääkimised Poska majas. Foto: Aleksandr Guzhov

Liigume läbirääkimistega edasi ning arutame sisukalt kõiki teemasid. Pikema arutuse all on olnud nii hariduse kui ka ühistranspordi valdkond. Kõigi partnerite eeltöö on hästi tehtud ning seisukohad esitatud. Paari nädala jooksul jõuame kõik läbi arutada,“ rääkis linnavolikogu liige ning sotsiaaldemokraatide poolelt Tallinna linnavõimu moodustamiseks peetavaid koalitsiooniläbirääkimisi vedav Jevgeni Ossinovski.

Tema sõnul pole üheski linnaelu küsimuses partnerite ehk lisaks veel Eesti 200, Isamaa ja Reformierakonna vahel põhimõttelisi erinevusi. Üks peamine küsimus on eestikeelsele haridusele üleminek. „Seda tegime nii eelmises koalitsioonis koos Keskerakonnaga ning ka praegu pole Tallinna volikogus ühtegi erakonda, kes arvaks, et üleminekut ei peaks toimuma. Küsimus on kuidas ja millise tempoga seda teha, sest tegemist on suure ja olulise reformiga.“

Vaata galeriid (15)

Tallinna tulevane linnavõim peab hakkama aktiivselt tegutsema selle nimel, et üleminek ka sisuliselt õnnestub. Seda tuleb teha kiiresti, kuid samas kannatada ei tohi laste haridus kvaliteet ning ka 1. septembrist peavad iga klassi ees seisma õpetajad.

„Uusi mõtteid on ka selles osas, kuidas ülemineku tegevuskava täiendada, et eesmärgid saaksid täidetud. See on aga pigem tehnilise iseloomuga, mitte niivõrd põhimõtteline,“ märkis ta.

Tallinna tasuta ühistranspordi jätkamist sotsiaaldemokraadid jätkuvalt toetavad. „Mõnel erakonnal on teistsugused seisukohad, nemad pooldavad pileti eest sõitmist. Meie seda ei poolda. Kuid jõuame ka selles osas kokkuleppele,“ arvas Ossinovski.

„Küsimus on ühistranspordi edasiarendamises pealinna piirkonnas. Peab tekkima tervikvaade koos ümbruskonna valdade ja kogu riigiga. Palju autosid tuleb iga päev Tallinna mujalt Eestist ning seepärast tuleb lahendused leida koostöös teiste osapooltega.“

Rääkides küsimusest, mis saab edasi Tallinna linnameediast tõi ta välja, et senisel kujul sisu dubleerimine mõistlik ei ole. Oleme sellest ka varem eelmise koalitsiooni ajal rääkinud. „Meil on toimiv nii eraõiguslik kui ka riigi ringhääling ning munitsipaaltasandil erinevaid kanaleid dubleerida mõistlik ei ole.“

Koostöö volikogus

Isamaa esindaja läbirääkimistel, volikogu liige Riina Solman ütles, et kõnelused kulgevad heas tempos ning selle eelduseks on olnud asjaolu, et tegemist on pikalt opositsioonis olnud erakondadega, kes tegid varasemalt koostööd ka volikogus. „Näeme paljusid asju linna juhtimises ühtemoodi. Oleme aastaid koos neljapäeviti volikogus askeldanud ning ühist asja vedanud. Meil oli ühine eesmärk kukutada Keskerakonna ainuvõim ning see on nüüd tehtud. Samuti pole läbirääkimiste käiku survestanud Toompeal valitsevad erakonnad.“

Solmani hinnangul ei peaks kohaliku elaniku heaolu halvenema ainuüksi seetõttu, et linnavõim on vahetunud. Samas oli ta väga häiritud senisest linnavõimu propagandaaparaadist ning see tuleb tema sõnul „kindlasti lõpetada.“

10 miljonit ühistranspordi piletist

Tallinna volikogu Reformierakonna liikme Pärtel-Peeter Pere sõnul tuleb linnas eeskätt kõigile lastele tagada kvaliteetne eestikeelne haridus.

Rääkides tasuta ühistranspordi jätkamisest tõi Pere välja, et pensionärid ja kuni 19 aasta vanused lapsed hakkavad ka edaspidi kindlasti tasuta ühistranspordiga sõitma. Puuetega inimesed, invaliidid, lapsekäruga vanemad kasutaksid samuti ühistransporti ilma piletita. „Aga kui kehtestaksime 10 eurot maksva kuukaardi ja 1 eurose tunnipileti, siis saaksime aastas vähemalt 10 miljonit lisatulu. Saaksime selle eest teha palju kasulikku kõikidele linlastele. Saame reformida ühistranspordi võrku koos lähivaldadega,“ pakkus ta.

„Aus oleks ka öelda, mida saame selle raha eest ära teha. 10 miljoni eest saaksime tõsta näiteks õpetajate palka, arendada lasteaiavõrku jpm. Oleme valmis läbi rääkima ja loodame, et ka partnerid teevad julgeid otsuseid.“

Tallinna linnameedia osas jõuti Pere sõnul järeldusele, et Tallinna teleuudiseid ning ajalehtede Pealinn ja Stolitsa teenuseid enam ei vajata. Linnaosade lehtedest jäi arutelu veel pooleli, kuid kaldutakse sinna suunas, et need jäävad alles. „Kui Nõmme või Haabersti elanik soovib lehest teada, kus tänavat remonditakse või millal mingi park avatakse, siis saab seda lehest lugeda. Kui keegi soovib müüa küttepuid, siis kohalikus lehes on see koht,“ lisas ta.

Tallinna volikogus esindatud Eesti 200, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Isamaa ja Reformierakond alustasid 31. märtsil kõnelusi uue linnavalitsuse moodustamiseks. Praegu on kõnelused kavandatud kuni neljapäevani.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K. Kambala
3. apr. 2024 09:43
Kindlasti muutub linna elus palju. Aga eeldatavalt elab Tallinn ka selle üle. Senises ajaloos on olnud paremaid ja halvemaid aegu. Edasiviivaks jõuks tundub olema lähenev sõda. Püütakse kahvata mida kahmata annab ja enne suurt lõppu veel oma ambitsioone realiseerida. Ei teata ju, kas tuleb vallutussõda ja okupatsioon, mida kollektiivne Lääs siis tasapisi tagasi tõrjuma hakkab, nagu Ukrainas. Või tuleb õhusõda ilma maa- ning merejalaväe sissetungita. Pommitatakse lihtsalt lamedaks ja siledaks. Mulle tundub, et see viimane on tõenäolisem. Sellele eelneks aga naabrist presidendi kutse omadele isamaale ümber asumiseks. Nagu baltlaste Umsiedlung nach Vaterland 1939-40.