"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Kauplustes ei ole enam eriti näha ei müüjaid ega turvamehi (0)
02. aprill 2024
Poodides näeb üha vähem turvamehi ja müüjaid. Kuvatõmmis

Kauplustes ei ole enam eriti näha ei müüjaid ega turvamehi, politsei hinnangul on see üks märgiline põhjus, miks viimase aasta jooksul on varguste arv kaubanduses kasvanud. Turvatöötajad on asendunud tehnoloogiaga, kas see aga tähendab, et turvamehed kuuluvadki nüüd minevikku?

Kui varem võis turvatöötajat näha nii kaupluse välisukse, kassaliini ja näiteks ka lihaleti ning kondiitriosakonna juures, siis nüüd on need piirkonnad 89% ulatuses kaetud kaameratega. Nii mõnigi klient küsib, kuhu on kadunud turvamehed.

“Turvamehed üldjuhul jälgivad meid kaameratest ja vajaduse korral tulevad välja ja näitavad ennast. Nüüd tuvastatakse ja jälgitakse rohkem ekraanilt, vanasti üritati kaupluses oma silm peale, aga riiulid on kõrged ja mida see üks silmapaar ikka suudab tuvastada,” ütles Prisma peremarketi projektijuht Alar Olup.

Süstemaatiliste varguste arv on kasvanud aastaga 56% ja enamik vargusi pannaksegi toime kaubanduskeskustes või kauplustes. Neist valdav osa kutseliste pättide poolt, kes tunnevad end ilma turvamehe valvsa pilguta enesekindlamalt.

“Poe personalil on ka paanikanupp, millele vajutatakse hädaolukorras ja neile tõttab appi lähim patrullekipaaž. Teine aspekt on see, et turvaettevõtjad, kes pakuvad oma patrullvõrgustikku, kui kiiresti nad jõuavad abivajajani. Teeme selle nimel tööd, et jõuaksime kassapidaja appikutsele viivitamatult, see loob kauplustele võimaluse, et on turvatöötajaid vähem,” rääkis G4S-i teenindus- ja juhtimiskeskuse direktor Reiko Tääker.

Küll on G4S-i andmetel hakanud viimasel ajal kauplused ja kaubanduskeskused taas nende poole pöörduma sooviga turvatöötajaid juurde värvata. Seesama plaan on ka Ülemiste keskusel.

“Psühholoogiline turvalisus on parem, kui turvamehi on rohkem, olgu see teadmiseks kõigile, kes tahavad Ülemiste keskusesse näppama tulla. Tehnoloogia kasutuselevõtt parandab süsteemi, aga see ei ole praegu veel alternatiiv turvainimesele. Kaamera on selline, kus saad hiljem võtta lindi välja ja vaadata, mis toimus, tuvastada inimese, kes seda asja tegi, aga see, et mõnele pätipoisile järele joosta ja tal natist kinni võtta ja võib-olla mingi karmim võtegi teha, seda ju kaamera ei tee,” ütles Ülemiste keskuse direktor Guido Pärnits.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.