"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KÜSITLUS. Merle Palmiste: Viin oma vanad riided teinekord teatrisse kostüümideks (3)
03. aprill 2024
Näitleja Merle Palmiste: "Kevadel, kui päike hakkab kõrgemalt käima ja kõik ärkab uuele elule, tekib suur tahtmine koristada." Foto: ERR / Scanpix/Baltics

Käes on kevadine koristusaeg. Pealinn küsis, kas inimesed viskavad oma vanad asjad minema, teevad need korda ja kasutavad edasi, või annavad taaskasutusse.

Laulja Tõnis Mägi: Katkisi asju pole õige alles hoida, muidu on ka õhkkond kodus katkine

Kevadel on meil aias palju tööd, koristame seal. Peamiselt küll abikaasa, ma ise enam nii palju ei tee. Aga kui esemetest rääkida, siis üht-teist viskame ikka ära, ei ole mõtet kõike alles hoida. Taaskasutusse ei ole me kodu koristades midagi viinud. Võib-olla jääb mõni väga oluline, sentimentaalne asi lastele, kes on meil juba suured inimesed. Näiteks kui nad ütlevad, et neile on oluline see või teine mänguasi, siis see ikka jääb.

Kodus ei tohi olla katkisi asju! Nõud, millel on kild väljas, aga ka kulunud ja kärisenud riided lähevad meil ikka äraviskamisele. Muidu on tunnetus kuidagi vale, võib-olla on kogu õhkkond kodus natuke katkine.

Laulja Laura Põldvere: Ebavajalikud asjad võiks maja ees tänaval uue omaniku leida nagu USA-s

Eks kevadel ole oma märgiline tähtsus, kõik läheb õide ja inimesed tuulutavad kodusid. Mulle kevadkoristus väga meeldib, sest ma pigem ei hoia asju ega korja üleliigset. Mul polegi palju asju korraga ära anda, sest teen suurpuhastust suhteliselt tihti. Mulle meeldib kolida ka, sest sel juhul leiad samuti asju, mis on aastaid seisnud. Siis mõtled, et äkki on seda või teist millekski vaja, aga üldiselt tegelikult ei ole.

Sentimentaalse tähendusega, kallite inimeste kingitud kaardid, mälestusesemed – need ma muidugi hoian alles. Asjad, mida vaja pole, aga saavad kellegi teise juures uue väärtuse. Mina viin küll asju taaskasutusse. Mõned esemed, mis on täiesti läbi trööbatud, tuleb muidugi ka ära visata.

Minu meelest võiks ka Eestis kanda kinnitada komme, mida mäletan USA-s elamise ajast. Inimesed viisid seal mööbliesemed või mingid muud asjad, mida nad enam ei kasutanud, tänavale, ja keegi teine võis need endale kaasa haarata. Miks mitte ka meil niiviisi teha, eriti esemetega, mida on raske näiteks taaskasutusse või kaugemale transportida. Ei pea isegi müüma, võid lihtsalt ära anda, või tõesti tänavamüügist mingi väikese raha saada.

Näitleja Sepo Seeman: Olen ostnud palju emotsioonihilpe, uute riieteta pidasin vastu aasta ja kaks kuud

Kevadkoristus on hädavajalik. See märgib sooja tulekut, uut ärkamist, õidepuhkemist ja värskust. Mina olen kahjuks väga kehv äraviskaja. Tihti mõtled, et ehk läheb vanu asju veel tarvis, ja nii need kogunevad. Õnneks on tänapäeval olemas taaskasutus. See asi on väga hästi organiseeritud ja aina paremaks läheb. Väga tore, kui asjad saavad uue elu. Aga meil kahjuks palju kraami taaskasutusse ei lähe, pigem kipuvad asjad kuhjuma.
Ühel hetkel tegin kindla otsuse, et ei osta ühtegi uut riietuseset. Aasta ja kaks kuud pidasin vastu, siis muidugi murdusin. Nii et eks neid emotsioonihilpe ikka lisandub. Paraku on asjadega alati ka nii, et kui midagi kiiresti ja korraga vaja läheb, siis ei leia neid üles. Aga jah, tarbimist võiks igal juhul vähem olla.

Näitleja Merle Palmiste: Mõnele täiesti läbi kantud asjale annan musi, tänan teda ja soovin head teed

Kevadel, kui päike hakkab kõrgemalt käima ja kõik ärkab uuele elule, tekib suur tahtmine koristada. Mulle väga meeldib aknaid pesta. Mitte niivõrd protsess ise, aga just lõpptulemus – pilt läheb selgeks ja see mulle tohutult meeldib.

Mõni asi on selline, et võõra jaoks polegi tal mingit väärtust, aga endal on sellega mälestused. Lisaks on muidugi päriselt väärtuslikud asjad. Aga kuna ma elan korteris, pole seal lõputult ruumi ja vahel ma ikka loobun millestki. Tänapäeval on hea, et ei pea midagi julmalt ära viskama, saab hoopis taaskasutuskeskusesse viia, anda mõnele sõbrale, emale, kellele tahes.

Üldiselt pole ma väga trenditeadlik, mulle ei meeldi, kui kõigil on ühesugused “trendikad” riided. Seetõttu proovin osta selliseid asju, mis mulle endale väga meeldivad, ja nendega käin siis väga-väga pikalt. Aga kui mingid asjad on juba päris ära kantud, siis annan neile musi, tänan ja soovin head teed.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

---
4. apr. 2024 09:56
eriti esemetega, mida on raske näiteks taaskasutusse või kaugemale transportida - vaesemate probleem ongi just selles, et neil puudub võimalus tasuta pakutavate esemete transpordiks. Seepärast on neil justnimelt puudu neist asjust, mida peab sõidukiga transportima - kapid, külmikud, pesumasinad.
---
4. apr. 2024 09:53
Eestis on asjade tänavale jätmiseks ilm liiga muutlik (vihm, tuul, rahe). Ja kunagi ei tea ju, kas need asjad on toonud viimane asotsiaal ja veekeetjasse näiteks pissinud. Tasuta võiks ära anda pigem portaalis Soov.
Oh seda elu ja elukest küll!
4. apr. 2024 12:43
Vaevalt mõni vähegi normaalne inimloom tänavalt korjatud veekeetjas olevast vedelikust kohe omale teed keetma asub! Usutavasti kontrollib enne ikka päris tähelepanelikult kas tegemist üldse korras ja kasutamiskõlbuliku seadmega ega unusta ühtlasi seda ka üle pesta sõltumata sellest kes see loovutaja siis ka ei olnud.