"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII. Välinäitus Telliskivi tänavast – tellisetehasest moodsaks linnaruumiks (4)
06. aprill 2024
Telliskivi tänav sai oma nime nüüdse Mulla ja Roo tänava risti kandis asunud Johann Grabbi tellisetehase järgi. Foto: Ilja Matusihis

Välinäitus “Telliskivi tänava lugu – industriaalmaastikust moodsaks linnaruumiks” asub Tallinna rahvaülikooli Pelgulinna maja aial (Telliskivi 56) ning on kõigile möödujatele ja huvilistele vaatamiseks ööpäev läbi.

Tallinna ühe kuulsama tänavana ühendab Telliskivi tänav Kalamaja asumit Pelgulinnaga ja Põhja-Tallinna linnaosa Kristiinega. 1240 meetrit pikk Telliskivi tänav algab Paldiski maanteelt. See ristub Mulla, Ristiku, Õle, Rohu, Heina ja Reisijate tänavaga ning lõpeb Kopli tänavas. Nüüdseks on Telliskivi tänav arenenud moodsaks linnaruumiks.

Näitus sündis Kalamaja muuseumi ja Tallinna rahvaülikooli Pelgulinna maja koostöös, kuraatoriks ajaloolane Jaak Juske ning kunstnikuks Anneliis Aunapuu. Näituse esimene avamine oli 25. augustil 2023.

Vaata galeriid (11)

„Näitus sündis Kalamaja muuseumi ja Tallinna rahvaülikooli koostöös. Telliskivi tänav on põhitrajektoor Kalamaja ja Pelgulinna vahel ning idee oli tutvustada kahte kogukonda ja seda ühendavat Telliskivi tänavat,“ sõnas Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi. Välinäitus, kus pildid asuvad aia peal, teeb näituse kõigile lihtsalt kättesaadavaks ja muuseumisse pole tarvis minnagi.

Kuraator Jaak Juske on valinud Telliskivi tänavast välja kümme fotot, mis avavad loo selle tänava arenguloost.

Juske sõnul proovis ta fotode valikul lähtuda just nendest kohtadest, mis on ajas kõige rohkem muutunud. Fotod otsiti välja erinevatest arhiividest – Linnamuuseumist, Eesti rahvamuuseumist ning ajaloomuuseumi fondidest.

„Hakkab meelest minema, et Telliskivi loomelinnak oli 30 aasta eesti kinnine tööstusala. Siin on olnud 1980. aastal mööblimaja ja Kalinini rajooni kolhoositurg,“ meenutas Juske.

Oma nime sai tänav nüüdse Mulla ja Roo tänava risti kandis asunud Johann Grabbi tellisetehase järgi. Juba 1688. aasta linnakaardil on hilisema tänava joonel näha liikumisteed üle toonase heinamaa. Linnakaardile tekkis tänav 1878. aastal, ametlikult neli aastat hiljem. Tänava ääres on endisi tööstusettevõtteid, kunagisi turuplatse ja muidugi arvukalt peamiselt 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimeses pooles ehitatud kortermaju. Üle tänava kulgevad raudteeliinid.

Välinäitus “Telliskivi tänava lugu – industriaalmaastikust moodsaks linnaruumiks” asub Tallinna rahvaülikooli Pelgulinna maja aial ja on vaatamiseks avatud ööpäev läbi. Näitus jääb avatuks 25. septembrini.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Viki
3. mai 2024 15:43
"kuraatoriks ajaloolane Jaak Juske", mis ajal see Juske ajaloolaseks sai kui ühtki kooli pole lõpetanud. On tavaline ajaloohuviline.
ilmselt ikka
11. apr. 2024 02:13
Mööblimaja , mitte mööblimaja Nii nagu polnud - abc , vaid ABC Raudtee ei kulgenud üle tänava , vaid Telliskivi tänav ristus raudteega(Sitsi-Balti jaam) Telliskivi tänav ühendab Paldiski mnt. Kopli tänavaga ja ristub Rohu ja Ristiku tänavaga(mitte- see ristub ....(see - võib olla kara, kala jms.) Lehes peaks pisutki matsusihitist jälgima
ENSV
7. apr. 2024 16:49
Kalinini rajoon oli
Kalinini SAO asus
12. apr. 2024 23:28
Niine 15, millise all olid ilusad võlvkeldrid . See oli ka Tsaariaja 1 miilitsajsk. , hiljem oli EV ajal politseijsk. , ENSV ajal oli Kalinini SAO ja hiljem Harju SAO Tuletõrje osak., Autoinspektsioon ja Passilaud - põles sel ajal 2*; EV 2 ajal lasti maja lagunema , ning tehti maatasa koos võlvkeldrite lammutamisega- oleks saanud säilitada uue pealisehituse tegemisel. Minu kabinet oli II k. nurgal , vaatega Tööstuse ristile ja seal Kalamaja ristil olnud Piima ja vorsti kauplusele(nüüd on see majaots kinniehitatud), ületee sauna kõrval - oli mõnus kohvik.