"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Panga turbejuht: reisil olles on võimalik rahariske edukalt maandada (0)
06. aprill 2024
Foto: pixabay / Pilt on illustratiivne

SEB turbejuht Kätlin Kukk andis rea soovitusi, kuidas reisile minnes rahaasju turvaliselt korraldada ja riske maandada.

Kukk soovitab esimese asjana end kurssi viia sihtriigi turvalisuse ja võimalike ohtudega. Kõige lihtsam viis selleks on guugeldamine. Seejuures tuleks erilist tähelepanu pöörata riigis esinevatele peamistele kuritegevuse tüüpidele ja teha endale selgeks, kas need on pigem taskuvargused või inimröövid. Leitud info põhjal saab juba planeerida, kas kasutada sularaha, pangakaarti, nutilahendusi või kõiki kolme. Tasub ette mõelda, millised olukorrad võivad reisil tekkida ning milline maksevahend on nendes olukordades kõige mõistlikum lahendus.

“Mõelge läbi, mida teete siis, kui valitud rahalise vahendiga midagi juhtub ning millised on sellisel juhul alternatiivid. Näiteks, kui rahakott sularahaga ära varastatakse, siis kuidas ja milliste vahenditega edasi toimetada,” soovitab Kukk, kellel on endal reisil alati kaasas kolm pangakaarti.

Neist üks on põhikaart, mis on eraldiseisev igapäevaselt kasutatavast pangakaardist ja kontost ning miks mitte ka mõne teise panga oma. On oluline, et kaart oleks seotud kontoga, kus ei ole suuri rahasummasid ja püsivaid sissetulekuid, vaid et sinna saaks raha kanda vastavalt vajadusele. Sellist kaarti saab kasutada nii majutusbroneeringute tegemiseks kui ka reisil ostlemiseks, kuid ei pea tundma muret, et kaardi kadumine või selle andmeleke tooks kaasa suurema kahju.

Teiseks kaardiks on Kukel krediitkaart, sest mõned majutusasutused välisriikides ei aktsepteeri deebetkaarti maksevahendina. Krediitkaartide puhul peaks hoidma pigem madalaid limiite ja hoolikalt jälgima, kus neid kasutada.

Kolmas on tagavarakaart, mida ei kanta reisil kaasas igapäevaselt ning kasutatakse vaid hädaolukordadeks.

“Hoidke pangakaartidel kasutuslimiidid madalad ning võimalusel võtke maha internetiostude funktsionaalsus, mille saab vastavalt vajadusele aktiveerida. Seejuures ärge andke oma pangakaarti kellegi teise kätte – kaart peab olema sinu läheduses ja nägemisulatuses,” annab Kukk turvanõu. “Pangaautomaadist sularaha välja võttes kontrollige, et sellel ei oleks kahtlaseid kahjustusi või lisaseadmeid. Sularahaautomaatidesse võib olla paigaldatud kurjategijate poolt skimmer ehk andmelugeja, mis teie kaardiandmeid kopeerib. ATM-i kasutamise puhul võtke aeg, et kontrollida visuaalselt ega masinal pole kahtlust tekitavaid kahjustusi, näiteks teibi või liimi jääke, või silmaga tuvastatavaid lisaseadmeid, näiteks kaardisisestusaval või klaviatuuril kahtlaseid tihendusi või logisevaid osasid.”

Sularaha võiks Kuke soovitusel reisil pigem vähe kaasas olla. Suurimaks ohuks on siinkohal see, et sularaha kaasas kandes võib ette tulla olukord, kus korraga kaob ära kogu summa – olgu siis tegemist varguse või hooletusega.

“Kui juhtute kaotama pangakaardi, siis on interneti olemasolul võimalik kiirelt reageerides kaart internetipangas sulgeda või teha kõne panga infotelefonile ja võimalikud kahjud saab minimeerida. Salvestage oma telefoni alati ka pankade kontaktid, et vajadusel kiirelt ühendust võtta,” kirjutab Kukk ja soovib riske hajutada nii reisil olles kui ka igapäevaelus. “Kui kõik asjaajamised ja arvepidamine on ühes telefonis ja see ära varastatakse, kukub kogu elu piltlikult kokku. Et seda ei juhtuks, peaks hajutama finantsasjaajamised mitme konto ja pangakaardi vahel. Hoidke valmiduses alati plaani B ja mõelge igaks juhuks ka plaanile C. Siinjuures on oluline ka see, kas reisite üksi või mitmekesi. Üksi reisides on kogu vastutus teil endil, mitmekesi on aga riske võimalik rohkem hajutada.”

Kui reisil olles tekib pangakaartide või ülekandega seoses tähelepanu äratavaid olukordi, soovitab SEB turbejuht võtta kiiremas korras ühendust oma kodupangaga. Esmalt tuleks sulgeda probleemne kaart, mida saab inimene ka ise internetipangas teha. Edasised toimingud selguvad vastavalt olukorrale läbirääkimistest pangaga.

Turbejuht paneb südamele, et turvalisuse loob igaüks eelkõige ise ning seda peab hoidma nii kodus kui ka võõras keskkonnas viibides.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.