"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Tunnustatud kardioloog: Sageli on naine see, kes mehe arsti juurde meelitab (1)
06. aprill 2024
Kõige tõhusam viis südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamiseks on elustiili muutmine. Miks mitte alustada toitumisest. Kuvatõmmis

Südamehaiguste risk on suurim meestel. Seda aitaks vähendada suitsetamisest ja kangest alkoholist loobumine, toitumisharjumuste muutmine ning aktiivne liikumine. Aprill on südamekuu, mil fookuses on meeste tervis.

Meie mehed surevad tihtipeale äkki ja varem kui naised. Kõige suurem eluea erinevus on kõrgharitud naiste ja vähemharitud meeste vahel, mis on 11 aastat.

“Kui vaatame müokardi infarkti, keskmine meeshaige on 67, naine 78. Seal on palju põhjusi, meestel on kolesteroolitase ja vererõhk kõrgem, suitsetavad rohkem ja ülekaalulisus,” ütles PERH-i südametervise kabineti ülemarst-kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.

Kuigi viimase 30 aastaga on meil üle 65-aastaste suremus südame- ja veresoonkonnahaigustesse vähenenud 70%, võiks seis olla märksa parem. Mehed paraku tihti arstile ei lähe ega tervisemuredest märku ei anna.

“Nende terviseteadlikkus on väiksem ja kuidagi nad häbenevad arsti juurde minna ja riskiteguritest rääkida. 40-aastastest meestest ühel neljandikul juba on mingid kaebused, südame poolt eriti just vererõhu tõusust tingitud, südame rütmihäired, mingid valupisted südames. Sageli see ei ole veel raske haiguse tunnus, aga siis oleks viimane aeg, kui arsti juurde tulla,” ütles Viigimaa.

Südamehaiguste riski suurendab meestel ka kõrge stressitase. Kogenud südamearst soovitab meestel regulaarselt tervisekontrollis käia, eriti pärast 40. eluaastat. Tuleb välja, et naistel on meeste tervislike eluviiside poole meelitamisel oluline osa. “Sageli naine toob mehe arsti juurde, mitte ta ei tule ise ja see on ka näha, et üksi elavate meeste tervisenäitajad on viletsamad, toituvad viletsamalt,” sõnas Viigimaa.

Kõige tõhusam viis südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamiseks on elustiili muutmine. Miks mitte alustada toitumisest.

“Kõige lihtsam viis on välja jätta kõik suhkrud ja saavutada mingi regulaarsus, söömises ei sea üleloomulikke eesmärke. Näiteks söö kolm korda päevas ja pead nägema, mida sööd ehk poolfabrikaadid jäta toidulaualt ära ja asenda juurikatega,” ütles toitumisnõustaja, Frillice toitumise äpi looja Heikki Mägi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Pahane
11. apr. 2024 22:32
Kardioloog ajab nii eluvõõrast juttu, et paha kuulata. Katsugu ta ise üldse arsti juurde pääseda, kui kiirabi pole olnud sunnitud teda juba infarktiga sinna viima. Pole siis ime, et meestel ei jätku selleks lihtsalt ei aega ega kannatust kogu seda kadalippu läbida mida üks iga aastane tervisekontroll eeldab, koos kõigi oma ooteaegade, vastuvõttudele registreerimiste, saatekirjade ja jumal teab millega veel, mida siis veel sinna juurde kunagi nõutakse. Alternatiiviks siis muidugi erameditsiin oma soolaste hindadega, mida ka ükski end veel tervena tundev mees niisama heast peast maksta ei taha, kui seda raha tal isegi olema juhtub.

Seotud artiklid