"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tooteohutuse spetsialist: elektrilised mänguasjad pole alati ohutud (0)
07. aprill 2024
Foto: pixabay / Pilt on illustratiivne

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt paneb lapsevanematele südamele, et nii patarei- kui ka akutoitel mänguasjal võib olla potentsiaalne tuleoht, kui seda valesti kasutada või hooldada.

“Akutoitel mänguasjad võivad üle kuumeneda ja isegi süttida – eelkõige vale laadimise, vigastuste või defektide tõttu,” vahendas turvafirma G4S Baljutis-Küti seisukohta.

Tooteohutuse spetsialisti sõnul tuleks mänguasju laadida vaid selleks ettenähtud laadijatega ja kindlasti ei tohi jätta mänguasja selleks ajaks otsese päikesevalguse kätte. Patareidega mänguasjade puhul tõi Baljutis-Kütt välja ühe levinud vea: oht võib tekkida, kui patareid on valesti paigaldatud või kasutatakse koos erineva võimsusega patareisid.

“Elektriseadmed on peamine tulekahjude põhjus eluhoonetes. Oleme näinud nii süttivaid telefone, elektrilise hambaharju kui ka mänguasju,” selgitas G4S-i erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala. “Kahjuks on patareide vale kasutamine pidev probleem. Alles hiljuti oli juhtum, kui isegi võimaliku mänguasja süttimise puhul inimesi päästva suitsuanduri sisse oli inimene paigaldanud patarei valepidi ja seetõttu olid ka tekkinud põlengu kahjud väga suured.”

Lapsele mänguasju valides tuleb kinni pidada vanusepiirangutest, mis pole lihtsalt soovitused. Tegemist on väga oluliste parameetritega, mis on mõeldud lapse kaitsmiseks ja mille eiramine võib kaasa tuua näiteks lämbumisohu.

Toote ohutus ja kvaliteet ei sõltu alati hinnast või müügikanalist. Samuti ei tähenda taskukohane veebipood automaatselt seda, et seal pakutavad tooted oleksid ebakvaliteetsed või ohtlikud. Baljutis-Kütt nentis, et sõltumata hinnast või päritolumaast on tulnud ette, et mänguasi pole vastanud kehtestatud nõuetele.

“Mänguasjade ostmisel tasub eelistada usaldusväärseid brände ja alati veenduda, et mänguasjad vastavad Euroopa Liidu mänguasjade ohutusnõuetele,” soovitas Baljutis-Kütt.

Ohutuse seisukohast pole tema sõnul vahet, kas mänguasi töötab aku- või patareitoitel – oluline on jälgida toote ohutus- ja kasutusjuhendit. Akutoitel mänguasjad on taaslaetavad ja keskkonnasõbralikud, kuid samas nõuavad laadimise ajal vanema järelevalvet, et vältida võimalikku ülekuumenemist või tulekahju. 

Patareitoitel mänguasjad on mugavad, kuid tekitavad rohkem jäätmeid ja võivad põhjustada lapsele terviserikkeid. Näiteks on olnud juhtumeid, kus laps on nööppatarei alla neelanud. Patareitoitel mänguasja puhul on oluline, et laps ei pääseks patareidele ligi – eelista tooteid, mille patareikaas on kruvidega kinni. 

CE-märgis ja vastavus ohutusnõuetele. Lapsevanemal või hooldajal tuleb veenduda, et mänguasi vastab sellele seatud ohutusnõuetele ja et sel poleks väikeseid osi, mis võivad lapsele tõsiseid terviserikkeid põhjustada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.