"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mesinikud hindasid eelmise aasta edukaks (0)
07. aprill 2024
Foto: pixabay / Pilt on illustratiivne

Traditsioonilisele mesinduse ümarlauale kogunenud mesinikud tõdesid, et möödunud aasta oli mesinike jaoks edukas ning juba viiendat aastat ei leidnud kinnitust ükski juhtumit taimekaitse tõttu hukkunud mesilaste kohta. 

“Eelmisel aastal jõudis põllumajandus- ja toiduametisse (PTA) teavitus kuuest mesilaste hukkumisega seotud juhtumist, kuid ühelgi juhul ei olnud hukkumise põhjuseks taimekaitsevahendite kasutamine,” ütles PTA taimekaitse osakonna juhataja Tiina Kärner. “Sellele vaatamata saame aru, et mesilaste hukkumine, mis tahes põhjusel on probleem ning amet teeb kõik endast oleneva, et põhjused välja selgitada. Kahjuks mõnel juhul on keeruline ühte kindlat põhjust tuvastada.”

Põllumajandus-kaubanduskoja teraviljatoimkonna esindaja Olav Kreeni sõnul tunneb ta heameelt tulemusliku koostöö üle, millest võidavad kõik:  nii mesilased, taimed, keskkond kui ka tarbijad.

“Põllumehed on taimekaitsetöödel tähelepanelikud ja suure hulga erinevate nõuete täitmisel äärmiselt kohusetundlikud. Taimekasvatajatele on oluline, et tolmeldajate tervislik seisund ei kannataks ning sellepärast ongi eriti oluline tegutseda nõuetele vastavalt,” lisas Kreen. 

Ka Eesti Mesinike Liidu juhatuse liikme Aado Oherdi sõnul on näha, et taimekaitsetööde tegijad on tõesti püüdlikud. Oherdil jagus kiidusõnu ka ametnike tööle.

“PTA reageerib teavitustele kiirelt, oleme tänulikud, et iga juhtumit võetakse tõsiselt ning pingutatakse põhjuste välja selgitamisel. Koostöö on tõesti ladus,” märkis ta.

Ministeeriumi esindaja kinnitas, et nemadki on väga rahul arengusuundadega, mis näitavad, et taimekaitse ei ole põhjustanud mesilaste hukkumist.

“Seda suunda tuleb ka edaspidi hoida, et tagada mesilaste ohutus,” lausus kohtumisel regionaal- ja põllumajandusministeeriumi taimekaitse valdkonnajuht Relika Raja.

Põllumajandustootjate esindajad, mesinikud ja valdkonna ametnikud on juba aastaid teinud aktiivset koostööd. Kõik pooled panustavad maksimaalselt, et hoida mesilaste ja teiste tolmeldajate tervist. Sealjuures on oluline saavutada põllumeeste ja mesinike hea koostöö ning aktiivne suhtlus kohalikul tasandil.

Põllumajandus-kaubanduskojas said selle nädala esmaspäeval kokku mesinikud, taimekasvatajad ja teemaga seotud ametnikud, et vaadata tagasi eelmisele aastale ning seada eesmärke eelolevaks hooajaks.

Koda on viimased kuus aastat juhtinud ümarlauda, mille eesmärk on suurendada veelgi taimekasvatajate teadlikkust mesilaste kohta ja hoida ära mesilasperede hukkumist taimekaitsevahendite tõttu. Esmaspäevasel kohtumisel osalesid põllumajandus-kaubanduskoja, Eesti Mesinike Liidu, Eesti Kutseliste Mesinike Ühingu, põllumajandus- ja toiduameti ning regionaal- ja põllumajandusministeeriumi esindajad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.