"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Metroogrupp: Tallinna võiks rajada kergmetroo. Vaata liini plaani! (12)
09. aprill 2024
Kergmetroo võiks liikuda Tallinnas kahel suunal: Lasnamäelt Õismäele ja Paljassaarest Rae valda. Kuvatõmmis

2034. aastal võiks Tallinnas tööd alustada esimene kergmetroo liin. Nii vähemalt plaanib Metroogrupp, kellel on küpseks saanud idee, kuidas muuta Tallinna ühistranspordisüsteemi tõhusamaks.

Metroogrupi esindaja Kristjan Kaunissaare sõnul võiks kergmetroo liikuda Tallinnas kahel suunal: Lasnamäelt Õismäele ja Paljassaarest Rae valda. Ristumine oleks kesklinnas, kus metroo kulgeks umbes 4,5 kilomeetri ulatuses maa all, ülejäänu osas aga maa peal.

“On selge, et inimesed peavad saama kiiresti liikuda ühest linnaosast teise. Paraku nad peavad selleks läbima kitsa koridori ja metroo kiirendaks seni tunnist liikumist umbes 20 minuti peale,” ütles metroogrupi liige, kliimaministeeriumi Rail Balticu Eesti koordinaator Kristjan Kaunissaare. Kergmetroo kilomeetri hinnaks võiks kujuneda umbes 50 miljonit eurot.

Endine Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart leiab, et metroo ei ole Tallinna linnas realiseeritav: “Et ehitada metrood, on vaja mitte miljoneid, vaid miljardeid. Seda raha ei ole ega tule.” Praegune linnapea kohusetäitja Madle Lippus tervitab sellist kodanikualgatust, kuid ka tema sõnul võib idee teostus jääda siiski raha taha.

“Kui vaatan Tallinna lähiaastate kava ühistranspordi arendamisel, siis fookus on eelkõige trammivõrgul, kui rääkida kiirest rööbastranspordist. Kohtades, kus rahalist võimet ei ole, saab seda osalt arendada kiirete bussiühendustega. Juba see annab võidu, samas mitte niivõrd säästlikumalt, mitte selliseid investeeringuid tehes, mida metroo nõuaks, mis Tallinnale käivad üle jõu,” ütles Lippus.

Kaunissaarel on lahendus rahamuredele olemas ja seda Kopenhageni näitel: “Kopenhaageni kesklinna ja Kastrupi lennujaama vaheline ühendus on rajatud suuresti sellele, et antakse ehitusõigusi kinnisvaraarendajatele, kes maksavad metroo kinni. See toob kaasa olukorra, kus näiteks Paljassaare arendamine saaks hoo sisse, sest luuakse ühendus ja sinna juurde tulevad kinnisvaraarendused, mõlemad katavad teineteist.”

Kommentaarid (12)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

maaalused tunnelid
12. apr. 2024 23:01
olgu metroole või trammile või juba olemasolevad kanalisatsiooni tunnelkollektorid (kesklinn on neid täis) - on tegemist rottide ja satikate ja muude asurite paigana , nii on maailmas teada juhtumeid , kus kaob elekter teadmata ajaks
Money, money, money...
11. apr. 2024 08:58
Miljardite eest tunneleid, et parimal juhul kaks-kolm Rae valla asukat saaks kihutada kiirkorras metrooga Paljassaarde! See on siis meie intellektuaalne ja innovatiivne tase mida ei tahaks isegi kommenteerida. Hea vähemalt et linna ega riigi rahakotti keegi veel selliste sellide kätte pole märganud usaldada!
eesmärk?
10. apr. 2024 21:23
Koplist(Paljassaare) -Rae valda (mis mõiste see on?), mõtekus ? Teiseks, Rae vald on Peetri , Rae , Kurna, Lagedi, Jüri, Vaida ja tramm Lennujaamast on planeeritud edasi Peetri-Jürini. Lasnamäelt Õismäele ? Samuti jama - peaks olema siis Kallavere-Tiskre. ja kokkuvõtlikult - 4,5 km Kesklinnas maaalla - ja Rohelised ei ütlegi midagi ? Tänavad on autovabad nagu nad soovivad ja siis inimesed aetakse maaalla? Misasi on kergmetroo? See ju ongi kiirtramm. Milline raha ja keegi ei räägi jälle Tallinna geol-põhjast, milline kommunikatsioonide hulk jms. Lõpetada võiks idiootide laskmise meediasse.
Arvaja
10. apr. 2024 07:07
Mida veel niigi raha pole...
Viktoria Lukats
10. apr. 2024 00:26
Võiks ju üleni postidel üle linna liikuda. Sel juhul ei aja igaduguseid maaaluseid värke segi.
Paha idee
10. apr. 2024 09:48
Postidel tekitab müra ja vibratsiooni. Küsige Näiteks New Yorgis neilt kes sellise postmetroo vahetus naabruses elavad, milline on sealkandis nende kinnisvara väärtus võrreldes kaugemal asuvate majadega, enesetundest rääkimata!
Paha idee
10. apr. 2024 09:54
Maa aluseid värke ei aeta aga segamini midagi, sest sellised tunnelid rajatakse neist oluliselt sügavale kasvõi juba seetõttu, et mitte ohustada juba olemasolevat hoonestust. Tegelikult uue sadamatrammi maapealse teelõigu rajamine ajas neid maaaluseid värke palju rohkemgi segamini ja ka saadi hakkama! Nii, et kes pauku kardab, sellel üldse metsa minna ei tasugi, oleks vanasti öeldud!
Spetsialistide Grupp
9. apr. 2024 10:05
Geniaalne plaan, kus mustamäelane saab võimaluse Kesklinna sõita läbi Õismäe ... Sihukesed spetsialistid!
Tjah
10. apr. 2024 08:48
Ise saab valida, kas sõidad läbi lasnamäe või läbi rae..
Ajaloohuviline
9. apr. 2024 09:56
Olgu öeldud, et suures osas on tegemist juba möödunud sajandi seitsmekümnendatel aastatel alguse saanud nn. kiirtrammi projektiga, mille kaks liini samuti kesklinna maa all pidid läbima. Naljaga pooleks võib öelda, et oleks siis taasisesesvumisega natuke oodatud, oleks need tunnelid tänaseks juba ammu Moskva rahadega valmis ehitatud või siis juba jõutud isegi ka osaliselt uputada nagu täna seda kahjuks Kiievi metroos näha võime, mille remondiks ja renoveerimiseks aktiivselt nõukogude pärandiga - osaks millest ka kõnealuse rajatise võib lugeda - võitlevad Ukraina ja Kiievi võimud oma 30 aasta tagusest iseseisvumisest alates kopikatki leidnud pole, kuigi oma elanikkonna süstemaatiliseks ennaktempos hävitamiseks neil raha näib jätkuvat, et polnud enam isegi kannatust oodata, kuniks see ise jätkuvalt negatiivse iibe tulemusena kadunud oleks.
igati mõistlik idee Tallinna metroost
9. apr. 2024 14:12
70ndate asja projektiks nimeada on liiga ambitsiooniks. Oli idee viia Budapesti eeskujul olemasolevad trammiliinid kesklinnas maaalla. Nüüd võiks veel mõelda varjendi funktsioonile. Ja muidugi on aeg teinud oma korrektiivid inimeste liikumisvoogudes.
Ajaloohuviline
10. apr. 2024 09:42
Eksid. Omaaegsel kiirtrammi projektil (just nimelt projektil, sest see oli olemas juba lõppkujul ka paberil ja osa rööpmetestki Lasnamäe lõpus paigaldamist ootamas) polnud midagi ühist olemasolevate trammiteede maa alla viimisega. See mõte tuli juba hiljem EV algusaegadel oluliselt nuditud variandina esialgsest projektist ega mõttetasandilt tegelikult kaugemale ei jõudnudki. Algne tegelikult üsnagi suurejooneline projekt nägi ette kaks täiesti uut laiarööpmelist liini Lasnamäelt mööda kaht süvendatud trassi (milledest esimest tunneme täna Laagna teena ja teine, põhja poolne, jäigi rajamata) kesklinna alt Mustamäele ja Õismäele. Kui on juurdepääs toonastele ajalehtedele, peaks need plaanid sealt kõik ka leitavad olema, sest mingit saladust need endist ei kujutanud ja leidsid üsna laialdast kajastust omaaegses ajakirjanduses. Mina sel perioodil linnaehituse ja planeerimisega lähedalt kokkupuutununa mäletan neid õnneks selletagi veel päris hästi.