"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Teatri- ja muusikamuuseumi uus elu Müürivahe tänavas. Mis heeroldile silma jäi? (1)
09. aprill 2024
Heerold teatri- ja muusikamuuseumis. Kuvatõmmis

Tallinna heerold ehk Jüri Kuuskemaa jätkab ringkäiku vanalinnas ning nüüd jõudis ta kohta, kus 650 aastat tagasi käis äge ehitustöö. Linna lõunaküljele linnamüürile ehitati ühele poole Harju värav ja teisele poole Karja värav. Müür ehitati hiljem veel kõrgemaks ja lisati Assauwe kaitsetorn. Torn rajati aastatel 1370–1380 ning väidetavalt sai see oma nime karjus Asso järgi.

Torn ehitati algul poole lühemaks. See oli kolmekorruseline ning linna poole oli see sirgena ning tagumine pool tehti poolringina. Mõnikümmend aastat hiljem tuli teine ja pärast veel ka kolmas ehitusjärk kuni see kerkis viiekorruseliseks.

Mitme sajandi vältel kasutati torni kaitseotstarbel. 18. sajandi lõpul läks torn aga eravaldusse ning torni alumisele korrusele rajati hobusetall ja kõrgemal hoiti heina. Torni jalamile ehitati hiljem Tallinna konservatoorium ning 1934. aastast tegutseb Assauwe tornis ja sellega seotud hoones Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.

„Hoone reljeeftahvlilt vaatab meile vastu konservatooriumi kauaaegne rektor Jaan Tamm, kes elas ja töötas selles majas kuni aastani 1933. Väljas aga lehvib loosung „Pöörased lood teatrist ja muusikast,“ osutas heerold. 

Muuseumi uksest vaevalt sisse astunud jõuab kohe ekspositsioonini. Ühel esimestest stendidest kinnitatakse, et teatri- ja muusikamuuseum sai alguse 22. märtsil 1924. aastal ehk 100 aastat tagasi. 

Ühe stendil seisab kiri „Piirideta eestlane.“ „Mõneti üllatav tekst on lahti mõtestatav seeläbi, et paljud eestlased on juba ammu reisinud laia maailma ning teinud seal endale nime. Kohe hakkab silma sõjajärgse lavatähe Maria Callase kleit, mis on autentne ja veidi restaureeritud, kuid näeb kaunis välja. Välja on pandu ka tema suurendatud foto,“ rääkis heerold.

Näitlejatele on samuti pühendatud nii mõndagi. Näha saab Ita Everi kleiti, mis paneb arvama, et ta oli suurt kasvu. Samas lohisesid sellised kleidid kandjal jalus ning vanasti olid neil isegi kannupoisid, kes kleidisaba kandsid, kui kohtuti kroonitud peadega. „Ever oli kindlasti teatrilava kroonitud kuninganna.“

Jüri Krjukovi kittel on üsna omapärane. Ent kõik mäletavad, et ta oli koos Urmas Kibuspuuga tõeline koomikute paar, kes paistsid silma oma originaalsusega. Lapsepõlvelugude kangelane Nukitsamees asub samuti muuseumis. Siin seisab ta isegi veidi hirmuäratavana, kuigi loos on ta lustakas.

Heerold tõi veel esile, et seinalt vaatavad vastu laste pildid, kuid kui nende taha vaadata, siis saab teada, kellega on tegemist. Ühel pildil on Rein Rannap, kellel oli juba väikse lapsena pill suus.

Muuseum on üle võtnud ka osa Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pärandist. Muusikakooli Südasaali kasutati mitmesuguste ürituste läbiviimiseks. Nüüd on see muuseumi käsutuses.  

Kolmas korrus oli enne muuseumi uuendamist ainus ekspositsioonide korrus. Väljapaneku suurimateks motodeks on armastus ja seltskonnavärvid. Torni ülemises osas asub portreede galerii, mille juures saab ka lugeda, kellega on tegemist.

Heerold soovis lõpetuseks muuseumirahvale rahulikumat ja rikkamat aega, mil ka kultuurile saab eraldada suuremaid summasid kultuuri arendamiseks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ZenCortex tinnitus
10. apr. 2024 00:53
The breadth of knowledge compiled on this website is astounding. Every article is a well-crafted masterpiece brimming with insights. I'm grateful to have discovered such a rich educational resource. You've gained a lifelong fan!

Seotud artiklid