"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Linnaosad on hädas rottidega. Miks neist kuidagi lahti ei saa? (3)
10. aprill 2024
Kõige rohkem rotte on kortermajade ümbruses, kuskil, kus on soe, soojustorustiku ümber. Rohkesti liigub rotte vanalinnas. Foto: Pixabay

Võitlus rottidega on linnaositi erinev, kuid probleemid on üle linna ikka samad. Elanikud kipuvad oma toidujäätmetega hooletult ringi käima. Lisaks sellele on ikka veel inimesi, kes tänaval linde toidavad ja sellega ka rottidele suupoolist pakuvad.

Rotid hoiavad üldjuhul varju ja käivad väljas vaid toidujahil, aga nad on meie ümber alati olemas rohkem või vähem. Näiteks Musumägi on üks koht, kus aeg-ajalt võib rotte kohata ka päevasel ajal. Mustamäel nad nii avalikult ei liigu, ent inimeste hooletus annab siingi põhjust muretsemiseks.

“Sealt mööda tulles nägime, et isegi biojäätmete konteinerid oli sõna otseses mõttes pealt avatud. Siin on kõik olemas: vesi ojas, kena loodus, toit. Ütleme nii, et rottide vohamises või linnas olemises on päris palju inimesed ise süüdi,” ütles Mustamäe linnaosa vanem Aivar Riisalu.

Enam-vähem ainus, mida linnaosa saab teha rottide tõrjumiseks, on nende mürgitamine. Lasnamäe kasutab näiteks spetsiaalseid mürgikaste, mis on ohutud lemmikloomadele ja teistele väikeimetajatele, nagu näiteks siilid.

“Kõige rohkem rotte on kortermajade ümbruses, kuskil, kus on soe, soojustorustiku ümber. Samuti on neid palju prügimajade ümber, eriti selliste, millel on all avad, mille kaudu nad pääsevad prügimajja sisse. Meie oleme kasutanud rotimürki. Kui tegu on avaliku kohaga, siis ei tohiks mürki niisama visata, selleks kasutame spetsiaalseid kaste,” rääkis Mustamäe linnamajanduse osakonna juhataja Aleksandr Iro.

Samas saab igaüks meist midagi ette võtta. Esmalt prügi sortimine ja prügikastide kinnisena hoidmine. Lisaks tuleb lõpetada lindude toitmine tänavatel ja väljakutel. Lõpuks langeb toit ikka maha, kust rottidel seda kerge võtta on.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

rottidest saab lahti.....
12. apr. 2024 23:15
hoidke vareseid. Varesed ei karju kui neid ei puudu. Vares kaitseb sind ka kajakate eest - lamekatustel löövad kajakate munad lõhki. Varesed ei pasanda ka sulle peale. Lõugajad pasandajad on tuvid, kajakad, hakid jms.
Rohelised saavutavad rottide ja varsti ka kirpude , lutikate, tarakanide mitmekesisuse
10. apr. 2024 22:59
Riisalu ei pea sellist mõtlematut juttu ajama. Mida rohkem selliseid erinevaid seisvaid konteinereid iga maja juurde , on lootus igasuguste haiguste levikuks - rotid on tulareemia kandjad ja siis jooksevad kassikesed, koerakesed .... jne. Tulevad tuppa ja lakuvad nägu või võetakse voodisse... Imestatakse, miks karud, rebased, šaakalid , hundid , põdrad jt. jalutavad linnas. No , kas te aru ei saa-ROHELISED on haiged , nad teevad veel lisaks putukate hotelle - need võiks teha kohustuseks KÜ, et peavad olema prügikonteinerite kõrval....
Teadja
10. apr. 2024 14:37
Rotid on Jumala karistus inimestele nende pattude eest. Mida rohkem patuseid inimesi, seda rohkem rotte! Seega harrastage kombekaid ja Jumalale meelepäraseid eluviise ning peresuhteid ja ärge soovige teistele seda, mida ise pole valmis vastu võtma ning leiab ka rotiprobleem oma loomuliku lahenduse.

Seotud artiklid