"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Esimene juhtum 20 aasta jooksul: Tallinn lammutab Kristiinesse ebaseaduslikult ehitatava maja (1)
12. aprill 2024
Kristiines asuval Mõtuse 25a hoonel puuduvad ehitamiseks projekteerimistingimused ja luba. Foto: linnaplaneerimise amet

Tallinnas Kristiine linnaosas Mõtuse 25a on hakatud rajama hoonet ilma planeeringuta, projekteerimistingimuste ja ehitusloata. Linn on omanikega suhelnud, aga viimased ei ole seadustamiseni jõudnud. Nii otsustas linn luua pretsedendi ja hoone ise maha lammutada lasta. See on 20 aasta jooksul esimene taoline juhtum.

Kristiines asuval Mõtuse 25a hoonel puuduvad ehitamiseks projekteerimistingimused ja luba. Ometi on maja peaaegu valmis. Omanikule on tehtud rida ettekirjutusi, aga sellest pole hoolitud. “Seadused ja planeerimisreeglid kehtivad võrdselt kõigile, nii et sellist isetegevust Kristiine linnaosas ja mujal Tallinnas lubada ei saa,” ütles Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

Siin minu selja taga krundil problemaatiline maja asubki, mille omanik ei ole täitnud projekteerimistingimusi ja kogu hoone on ebaseaduslikult ehitatud. End krundiomaniku abikaasaks nimetanud naise sõnul ei taheta neid kuulda võtta. Oma nime ta öelda ei soovinud. “Konflikt on juba mitte üks aasta. Kogu aeg tahtsime siia midagi ehitada, palusime, meil on nii palju punaseid pabereid, mida saatsime, ühtegi vastust ei ole,” ütles krundiomaniku abikaasa. 

Linnaplaneerimise ameti juhataja Martin Karro sõnul on kinnistuomanikuga korduvalt vesteldud ja kohtutud. Projekteerimistingimuste vajalikkust rõhutab linngi. “Oleme teinud palju tööd, et neile selgitada, kuidas ehitamine käib, mis selleks vaja on, et on vaja planeeringut ja ehitusluba, aga kahjuks ei ole nad seni sellest aru saanud,” ütles Karro. Naisterahvas väidab, et kirju on saadetud igale poole, aga keegi ei taha nendega suhelda. “Kristiine linnaosa arhitekti plaan on olemas, kõik on tehtud nii, nagu on seal kirjutatud.”

Linnaosavanema sõnul tuleb kehtestatud nõuetest ja reeglitest kinni pidada. “Tallinna linnas kehtivad planeerimisreeglid ja need kehtivad kõigile,” ütles Riibe.

“Linnal on siis vaja asendustäitmise korras maja ise lammutada,” sõnas Karro.

Töödega seotud kulud tuleb kinnistuomanikul ise kanda.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Triangel ruudus
29. apr. 2024 15:24
imelik värk, linnavalitsus, mis ise suht tihti eirab ehitusseadustikku, süüdistab teisi ehitusseadustiku eiramises ... porto franko valguses ei tohiks linnavalitsusel olla voli üldse midagi hinnata ehituse ja seaduslikkuse valdkonnas kuni menetluse lõpuni.

Seotud artiklid