"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Toidutööstus on vastu suhkrustatud jookide maksule (0)
12. aprill 2024
Eesti toidu- ja joogitööstus on juba 2019. aasta hea tahte leppe kohaselt vähendanud nüüdseks jookide suhkrusisaldust kuni 50%. Kuvatõmmis

Valitsus kiitis heaks magusamaksu eelnõu, mis on samm lähemale selle kehtestamisele. Maks peaks vähendama elanikkonna suhkrutarbimist ja ülekaalulisuse probleeme. Toiduliit on aga selle osas väga kriitiline.

Palju räägitakse magusamaksu kontekstis nn limonaadimaksust, mis toiduliidu sõnul võib jätta mulje, et maksustamise alla lähevad ainult karastusjoogid. Tegelikult rakenduks maks ka mahlajookidele, nektaritele, maitseveedele ja smuutidele. Näiteks Põltsamaa nektaris ei ole lisatud suhkruid, kuid maksustamisele see läheks.

“Nagu see on plaanitud, siis välistuse all on täismahlad, see tähendab, 100% puuviljamahla sisaldus, need on maksu alt välistatud, aga kui võtame nektari, kuhu on peale mahla lisatud näiteks kasvõi ainult joogivett ehk mahlasisaldus ei ole 100%, see juba seadusandluse poolest ei ole täismahl, siis sellele rakendub plaanitud maks,” ütles Orkla Eesti jätkusuutlikkuse juht Evelin Heiberg.

Toiduliidu juhataja Sirje Potisepa sõnul puuduvad teaduspõhised uuringud ja tõestused, et magusamaksu kehtestamine vähendaks ülekaalulisust: “Ei ole ainsamatki teaduspõhist uuringut ega analüüsi, mis ütleks, et maksustatud riikides inimeste või laste ülekaal või rasvumine väheneks, stabiliseeruks, vastupidi, rasvumine ja ülekaalulisus on endiselt tõusuteel.”

Eesti toidu- ja joogitööstus on juba 2019. aasta hea tahte leppe kohaselt vähendanud nüüdseks jookide suhkrusisaldust kuni 50%.

“Võime öelda, et võrreldes teiste riikidega on meil juba praegu jookides suhkrusisaldus väiksem kui mõnes teises riigis, kus maks on kehtestatud,” ütles Potisepp. Potisepp lisab, et Eestis on juba toiduainemaks ja see on 22% käibemaks. Magusamaksu kehtestamine kasvataks hindu tublisti.

“Mida suuremad pudelid, seda kallimaks need lähevad ja teine asi, need tooted läheksid kallimaks kui Soomes või Rootsis, Lätist rääkimata. Meie hinnatase juba on üle Euroopa Liidu keskmise, läheb veel kõrgemaks,” ütles A. Le Coqi juhataja Jaanus Vihand. Täna võeti valitsuses magusamaksu eelnõu vastu ja valitsuse sõnul on see ainult rahva tervise huvides.

“Magustatud joogi maksust ei tule eriliselt raha ja see polegi eesmärk, räägime paarikümnest miljonist aastas, aga räägime käitumist muutvast maksust, siin on tegu eelkõige noorte tervisega,” ütles välisminister Margus Tsahkna.

Plaan on magusamaks kehtestada 2026. aasta alguses.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid