"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Harilik tamm – igikestev ja armastatud ning viljadest tehakse ka kohvi (0)
13. aprill 2024
Praegu on tammepuud veel raagus. Kuvatõmmis

Tammele on meie kliima pisut karm ja seepärast läheb ta lehte tavaliselt kõige hiljem. Ning muide – selle puu viljadest tehakse ka kohvi. Tegemist on hariliku tammepuuga, millest lähemalt räägiti Tallinna botaanikaaias.

Harilik tammepuu, mille lehed on kujutatud nii Eesti riigivapil, Vabaduse aumärgil kui ka kaitseväe auastmetel, on meil tuntud kui tugevuse, jõu ja pika eluea sümbol. Tamm on tänavu ka aasta puu ja selle metsapuuliigi omapärale pühenduti Tallinna botaanikaaias.

“Kui mõtleme mõnele vanale tammele, siis sageli mitu põlvkonda perest mäletab seda tamme. See oli juba vanaisa ajal, isa ajal ja kauges-kauges minevikus. Tamm mäletab inimpõlvi kümnetes kui mitte sadades kordades,” ütles metsateadlane Ivar Sibul.

Kõige vanem ja jämedam puu Eestis, mida kujutati ka kümnekroonisel, on 700-aastane Tamme-Lauri tamm Antsla vallas. Tallinnas asub kõige vanem tamm Kopli liinide ligiduses ja selle vanuseks on arvatud 400 aastat.

“Kopli kandis oli umbes sada aastat tagasi terve tammemets, kasvasid hõredalt, aga olid suured ja võimsad. Siis jäid linnale jalgu, raiuti ära, aga paar puud on alles,” ütles loodusajakirjanik ja rännumees Hendrik Relve. Vanarahvatarkus ütleb, et tammetõrukoore leotis aitab hästi kõhuhädade vastu ja tänapäeval röstitakse tammetõrudest ka kohvi. Kas olete tammetõrukohvi joonud?

“Jaa, eile hommikul,” ütles Sibul.

Kuidas see maitseb?

“Nagu kohv, aga ilma kofeiinita,” ütles Sibul.

Praegu on tammepuud veel raagus ja lehte lähevad Eesti kliimas hiljem kui teised puuliigid, tavaliselt mai lõpus ja juunis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.