"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LISATUD VIDEO. Keskerakond kahtlustab Tallinna linnapea valimisel sedelite märgistamist (0)
17. aprill 2024
Hääletussedelid.

Keskerakondlase Marek Jürgensoni teatel märgistati pühapäeval Tallinna linnapea valimisel kahes viimases valimisvoorus sedeleid ehk rikuti hääletamise salajasust, sedastab BNS viitega Postimehele. 

Kolmapäeval vaatasid Keskerakonna saadikud koos linnaametnikega hääletussedelid uuesti üle ning avastasid, et kolmanda vooru valimissedelitel ilmneb korrapära, mis viitab sellele, et sedelid on teadlikult märgistatud ning seega on rikutud hääletamise salajasuse nõuet, kirjutab ERR.

Keskerakonna fraktsiooni liige, volikogu aseesimees Marek Jürgenson ütles ERR-ile, et hääletussedelil oli “poolt” kasti iga võimuliidu erakond saanud oma nurga – vasak üleval, vasak all, parem üleval, parem all – ehk iga fraktsiooni liige tegi oma risti või linnukese just sellele fraktsioonile antud nurka ning hääli kontrollides sai see tähelepanek kinnitust.

Tehniliselt võttes polnud sedelid rikutud, kuid Jürgensoni sõnul tekkib küsimus, kas sellise käitumisega on tagatud hääletamise salajasus.

Keskerakond pöördub õiguskantsleri poole

Keskerakonna esimehe Mihhail Kõlvarti sõnul rikuti möödunud pühapäeval Tallinna linnapea valimistel mitut printsiipi ja erakond kavatseb hinnangu saamiseks pöörduda õiguskantsleri poole.

 “Valimised peavad olema vabad, see tähendab, et hääletada peab saama ilma surveta ja takistusteta oma vaba tahte kohaselt. Valimised peavad olema kindlasti salajased ja saadik peab saama teostada vaba mandaati. Tundub, et neid põhimõtteid Tallinna linnapea valimistel rikuti,” ütles Kõlvart.

Mihhail Kõlvarti sõnul tuli kolmanda hääletusvooru sedeleid vaadates välja kindel muster, millest saab selgelt järeldada, kuidas erinevate fraktsioonide liikmed hääletasid. “Iga fraktsioon pani risti kasti erinevasse nurka ja selle põhjal on lihtne saada ülevaade, kes kuidas hääletas. Selliselt oli tuvastatav, millises fraktsioonis olid saadikud, kes ei toetanud Jevgeni Ossinovskit ja nii tekkis võimalus volinikke hääletusvoorude vaheaegadel mõjutada,” lausus Kõlvart.

“Kahtlemata ei näe me Tallinna linna uue linnavõimu tegutsemises euroopalikku ja läbipaistvat uut poliitilist kultuuri,” lisas Kõlvart. “Arutame kujunenud olukorda volikogu fraktsioonis, kuid kindlasti pöördume hinnangu saamiseks õiguskantsleri poole.”

Pühapäeval kogus Jevgeni Ossinovski (SDE) kolmandal katsel 79 liikmega Tallinna volikogus 41 häält. Hääletamisel osales 41 volikogu liiget. Teises voorus sai Ossinovski 39 saadiku toetuse, vastuhääli polnud. Seega jäi tal linnapeaks saamisest puudu üks hääl ning volikogu otsustas 39 poolthäälega korraldada veel kolmandagi hääletusvooru.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.