"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Inimesed tõmbuvad kohe krampi, kui kuulevad, et mängus on tehisaru. Mida arvuti värbamisel tegelikult teeb? (1)
18. aprill 2024
TAHAN TÖÖLE. Vahel ei suuda ka kõige tublim personalijuht kõigi soovijatega toime tulla. Foto: Pixabay

Oled leidnud tööpakkumise, mis näib olevat loodud justkui sinu jaoks. Saadad ära oma hoolega koostatud CV ja kaaskirja ning jääd südame põksudes ootama. Aeg kulub ja närvid samuti. Sa ei pruugi teadagi, kas sinu loodud kandideerimisdokumente loeb luust ja lihast inimene … või hoopi tehisintellekt.

„Miskipärast on sageli nii, et inimesed tõmbuvad krampi, kui kuulevad, et mängus on tehisintellekt,“ ütleb värbamistarkvara Teamdash üks loojatest Paavo Heil. Kuigi tegelikult ei peaks: tehisaru ei huvita, kas sa räägid vene või eesti keelt või oled paks või kõhn. Kui kasutaja pole teda just meelega sääraste kriteeriumite peale sätestanud – aga miks ta peaks?

Värbamisega tegeleva tehisintellekti töö on aus ja konkreetne ning asja mõtteks on säästa neid töötunde, mis värbajad peaksid muidu kulutama lõputute mittesobivate elulookirjelduste lugemise peale.

„Oletame, et vaja on kedagi, kelle inglise keele oskus on C1 tasemel,“ räägib Heil. Niisama lihtsalt saabki teha tehiskratile ülesandeks välja filtreerida kõik CVd, kus pole nõutud tasemel keeleoskust mainitud.  Aga kui kusagil polegi eraldi välja toodud „C1“?

MUGAVUS JA KIIRUS. Paavo Heili sõnul need omadused, mida tehisintellekt pakub värbamise maailmas.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Sellisel juhul saab tehisintellekti rakendusi kasutav tarkvara  ära tunda võimalikke kombinatsioone. Näiteks, kui keegi tööle soovija on selle asemele lihtsalt kirjutanud „kõrgemal tasemel“. „Selles mõttes võib isegi olla rahulikum, et tehisasju on neutraalsem kui inimene,“ lausub Heil. Arvutiaju saab aru sellestki, et inimene ei pea ütlema enda kohta ilmtingimata nui neljaks, et ta on  „programmeerija“. Võib olla ka hoopis „tarkvaraarendaja.“

Innovatsioonifoorumil MELT toimunud arutelul tehisintellekti kasutusvõimaluste kohta personalijuhtimises ja värbamises osalenud jõudsid üksmeelele: kuigi tohutult aega ja energiat säästev, ei ole tehisaru sajaprotsendiline rakendamine värbamises veel siiski kuigi otstarbekas, „Alati peab jääma inimfaktor,“ nendib Eesti personalijuhtimise ühingu juhatuse liige Martin Rajasalu.

Oletagem, et keegi kandideerija on eriliselt osav sõnasepp ja teab täpselt, millistele väljenditele oma CVs ja kaaskirjas rõhutada. Tehisintellektile jääb hea mulje ning ta pääsebki teise vooru vestlusele. Seal on tal näost näkku juba raskem oma bluffi välja vedada. Ning kui mingi ime läbi õnnestubki tal koht endale saada, siis tõde selgub tööle asudes varem või hiljem.

Veel pole ta kuulnud juhusest, kus keegi tema tarkvara poolt läbi sõelutud ja tööle võetud inimene oleks osutunud petiseks või lihtsalt purulolliks.

Kuigi Heil ütleb, et veel pole ta kuulnud juhusest, kus keegi tema tarkvara poolt läbi sõelutud ja tööle võetud inimene oleks osutunud petiseks või lihtsalt purulolliks.

Paradoksaalsel moel võib asjaajamine tehisintellektiga osutuda kandideerija jaoks isegi inimlikumaks kui läbikäimine pärisinimesega. Kõik on kuulnud lugusid sellest, kuidas pärast sooviavalduse saatmist ongi vastuseks vaid pime ja tumm vaikimine. Mitte mingisugust vastukaja ega reaktsiooni, ainult tumm vaikus, sest värbaja  lihtsalt ei jõua viimasele kui huvilisele eraldi vastama hakata. Eriti kui kandidaate on kümnetes või sadades.

See-eest saab kirjade saatmise automatiseerida: kui inimene edasi ei pääsenud, siis vasta talle automaatselt, täna ja soovi jõudu. Närvid saavad puhkust nii personalitöötajal kui teadmatuses viibival tööotsijal.

Heilgi on veendunud, et vahetevahel üleskerkiv hirm tehisintellekti pärast pole vähemalt värbamismaailmas põhjendatud. „Alati on inimene see, kes teeb lõpliku otsuse.“

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Rahunege maha!
18. apr. 2024 12:57
Kõik, mida tarkvara arendaja arvuti mõnd sobivat algoritmi või selliste kombinatsiooni rakendades tegema on pannud ei ole veel mingi intellekt ega aju - isegi mitte tehis! Kui vahel vaatajale selline mulje ka jääb.

Seotud artiklid