"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Filmimees Arvo Kruusement sai nimelise pingi Männi pargis (0)
22. aprill 2024
Filmimees Arvo Kruusement. Foto: Albert Truuväärt

20. aprillil tähistas väärikat 96. sünnipäeva filmimees, näitleja ja stsenarist Arvo Kruusement.

Armastatud filmimehe, näitleja ja lavastaja sünnipäeva puhul paigaldas Mustamäe linnaosa valitsus Männi parki Arvo Kruusemendi nimelise pingi. 

Arvo Kruusemendi nimeline pink Mustamäel.
Pilt: Mustamäe LOV

Kui meie kena kevade ühel päeval ka soojemaid ilmu kingib, on sajandi filmi „Kevade“ lavastaja oodatud Männi parki nautima sealset ilu ja puhkama jalga enda nimelisel pingil. Mustamäe linnaosa valitsus soovis rohkem kui pool sajandit Mustmäel elanud Arvo Kruusemendile tervist, rõõmu ja jätkuvat optimismi.

Eestis on ainult üks mängufilm, mis on valitud sajandi parimaks filmiks ja see on Kruusemendi lavastatud „Kevade“.  Aitäh talle ka „Suve“ ja „Sügise“ ning teistegi filmide eest.

Arvo Kruusement on lavastanud seitse mängufilmi: “Kevade” (1969), “Don Juan Tallinnas” (1971), “Suvi” (1976), “Naine kütab sauna” (1978), “Karge meri” (1981), “Bande” (1985) ja “Sügis” (1990), olnud kahe filmi II režissöör, kolme  stsenarist, teinud paar dokumentaalfilmi, mänginud hulganisti kõrval- ja episoodrolle.

“Kevade” lavastamise eest pälvis Kruusement 1972 Eesti NSV riikliku preemia. 1980 nimetati ta Eesti NSV teeneliseks kunstitegelaseks. Arvo Kruusemendi elutööd on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga (2000), Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiaga (2003) ning üheksanda inimesena Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinnaga (2012).

2002 valisid filmiajakirjanikud “Kevade” kõigi aegade parimaks Eesti filmiks. 2006 taastati ekraaniteos digitaalselt programmi “Eesti film 100” raames. Samal aastal valmis dokumentaalfilm “Kuidas tuli “Kevade”” (režissöör Anne-Mari Neidre, stsenarist Annika Koppel). Annika Koppel on ka raamatu “Kevade. Suvi. Sügis. Arvo Kruusemendi filmid” (2010) autor. 2011 taastati digitaalselt Lutsu-triloogia teine teos “Suvi”. Sajandi filmipeol Tartus (2012) tunnustati Arvo Kruusementi unikaalse Johannese kujukesega, kelle lavastatud “Kevade” valiti Postimehe rahvahääletuusel sajandi rahvafilmiks.

2012. aasta Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhind anti Kruusemendile kui Eesti rahva ja filmi suurkujule, eestlaste jaoks tähenduslike väärtuste ja maastike ausale ning ehedale visualiseerijale ja filmikeeles jäädvustajale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.