"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TASUTA. Tallinna päev pakub kahel päeval kuhjaga kultuurisündmusi. Vaata programmi (2)
30. aprill 2024
Suurejoonelisel kontsertetendusel „Mitmenäoline linn“ astub lavale ka Tanel Padar. Foto: Mats Õun (arhiiv)

Tänavu möödub 776 aastat päevast, mil Tallinn sai Lübecki linnaõiguse. Olulist ajaloosündmust tähistatakse Tallinna päevaga, mis toimub nüüd juba 23. korda. Pidustused leiavad aset 15. ja 18. mail, oodatud on kõik linlased ja linna külalised.

„Lübecki linnaõiguse saamine aastal 1248 tähistab Tallinna jaoks olulist hetke, mis sidus meid juba sajandeid tagasi Euroopa linnade õigus-, kultuuri- ja majandusruumiga. Tallinna päev on meenutus sellest märgilisest sündmusest ning austusavaldus meie linna rikkalikule kultuuri- ja ajaloole,“ rääkis Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski. „Tallinna päeva programm seob omavahel nii ammuste aegade lugusid kui ka tänase päeva tegusid, tuues inimesed kokku ja tugevdades kodulinna tunnet. Meelepäraseid tegevusi leiab igaüks ja kõik on oodatud.“   

Tallinna päeva sündmused saavad traditsiooniliselt alguse peaministri ja linnapea kohtumisega Lühikese jala väravas, et kinnitada üla- ja all-linna head läbisaamist. Kombe kohaselt tuleb peaministril Toompea poolel linnaväravale koputada, misjärel linnapea avab värava ja tervitatakse linnarahvast. Peaminister Kaja Kallas ja linnapea Jevgeni Ossinovski avavad Lühikese jala värava kolmapäeva, 15. mai hommikul kell 10.

15. mail kell 12–19 on kõigile huvilistele tasuta külastuseks avatud Tallinna Raekoda, vanim raekoda Põhja-Euroopas. Raekoja uksed avab Tallinna Politseiorkestri saatel pidulikult Tallinna linnapea.

Kell 12.30–13.15 saab nautida linnavolikogu rõdukontserti, kus kuulajaid rõõmustavad Tšellopoisid ning seejärel on võimalik külastada Tallinna Linnavolikogu maja, mis võõrustab külastajaid kuni kella 16ni.

Tallinna Linnamuuseum tutvustab 15. mail tavapäraselt linna ajalugu – seekord kutsub muuseum kõiki huvilisi ajalootrammi ekskursioonidele. Kell 14 ja 18 algavad eestikeelsed ning kell 16 venekeelne ekskursioon. Tramm väljub Vana-Lõuna trammipeatusest ja sõit kestab umbes ühe tunni. Osalemiseks on vajalik tasuta pilet, mida saab broneerida linnamuuseumi kodulehel alates 2. maist (vt piletite info).

Hea uudis ootab ka muuseumisõpru – linnamuuseumi filiaalidesse (Tallinna Linnaelumuuseum, Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Kalamaja muuseum jt) pääseb vaid ühe euroga ja muuseumikaardiga päris tasuta (vt lisa). Miiamilla lastemuuseumisse tuleb külastus eelnevalt muuseumi kodulehel registreerida.

Laupäev, 18. mai kujuneb sündmusterohkeks ning tegevusi jagub hommikust hilisõhtuni.

Taaskasutusfestival, perepäev ja tänavaspordifestival

Kell 10–17 leiab Telliskivi Kvartalis aset Tallinna suurim taaskasutusfestival UK Fest, kus üheskoos antakse asjadele uus elu. Tulla saab nii ostma ja kui ka müüma. Lisaks linlastele on kauplemas Uuskasutuskeskus, Eesti Punase Risti heategevuslik taaskasutuskauplus Punane Ristik ja taaskasutusorganisatsioon Humana.

Kell 12–16 on suured ja väikesed tallinlased oodatud Kesklinna perepäevale Kadrioru parki, täpsemalt Apollo kuju juurde roosiaia taga. Tasuta üritusel astuvad üles mitmed koosseisud, sh teadusteater ja laulustuudio, ning mängitakse lasteetendust „UMKA-jääkarupoeg”. Peaesineja Jarek Kasar annab kontserdi kell 15.

Kell 12–19 toimub Lennusadamas energiast pakatav tänavaspordifestival Ghetto Games. Päev on täis kaasahaaravaid tänavaspordi võistlusi ja meelelahutuslikke etteasteid, tegevusi on igale vanusele (vt programmi). Festivalile pääs on tasuta. Kes soovib ise mõnel võistlusel osaleda, saab end registreerida aadressil https://www.ghettogames.com/.

Kell 13.30–14.30 esinevad Vabaduse väljakul erinevad tantsurühmad. Näha saab TalTech Cheerleaders’i tantsu- ja akrobaatikakava ning Eesti vanima iiri tantsu rühma Solase etteastet. Lõpetuseks panevad publikulgi jala tatsuma erinevad Tallinnas tegutsevad rahvatantsurühmad ja seto ansambel Kiiora. Päeva juhib tuntud tantsujuht Kalev Järvela.

Kell 18–21.30 on muusikasõbrad kogu perega oodatud Mustamäele Männi parki. Esimesena loob seal meeleolu DJ Andres Aljaste, tema järel astub lavale Siim Koppel trummishow’ga.

Kell 20–22 saab Toompargis nautida suurejoonelist kontsertetendust „Mitmenäoline linn“, mis räägib loo linna eri ajastutest, inimestest seal keskel ja kultuuririkkusest, mis kõik kokku moodustavadki tänase Tallinna näo. Etenduse jaoks valmivad spetsiaalsed muusikaseaded, kus kohtuvad möödanik ja tänapäev, erinevad muusikastiilid ning -kultuurid. Tallinna päeva puhul on ka väärikas Vana Toomas torni otsast alla laskunud, et vaadata, kuidas linnarahval läheb (rollis: Mart Toome). Solistidena löövad kaasa Heidy Tamme, Mihkel Raud, Tanel Padar, Sünne Valtri, Tanja Mihhailova-Saar ja Reket. Etenduse lavastaja on Veiko Tubin ja muusikajuht Siim Aimla. Väravad on külastajatele avatud alates kella 19st.

Kell 20–23 lõpetab Tallinna päeva järelpidu Patarei Merekindluses. Kell 20 avatakse uksed ja peo tõmbab käima DJ Fieldz, kell 22 asuvad lavale Púr Múdd ja Grete Paia. Kohapeal pakutakse ka sööki ja jooki, oma moonaga sisse ei pääse.

Kogu programmiga saab tutvuda veebilehel tallinn.ee/et/tallinnapaev/programm, Facebooki üritused leiab aadressilt www.facebook.com/events/299352083186047/. Tallinna päeva üritused on kõigile tasuta, programm on veelgi täienemas.

Märksõnad:
Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Katrin
3. mai 2024 12:20
Ja selle vahva päeva sisse mahub ka Kalamaja asumifestivali esimene päev, mis on täis vahvaid tegevusi Kalamajas! 18.mail alates kell 11.oo oled oodatud! Programm koduleheö! Pühapäeval kell 11.00 - 16.00 on Kalamaja Avatud Hoovide päev, kus juba üle 50ne hoovi kirjas! Tule naudi miljööväärtuslikku Tallinna linnaosa ja uudita uut jalakäiate teed Kalamajast vanalinna
Teet
3. mai 2024 10:02
Mismõttes venekeelne, kui koolid ja lasteaiad muutuvad Eestikeelseks, siis mujal peab igasugune vene keelde tõlkimine kaduma, riigi keel Eesti!