"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
350 000 eurot rohenäppudele. Tallinn toetab rekordsummaga uute kogukonna- ja õppeaedade loomist (2)
06. mai 2024
2024. aasta lõpuks on linna toetusel Tallinnas rajatud juba 43 kogukonnaaeda ja ligi 180 õppeaeda. Foto: Ilja Matusihis

Tallinn toetab tänavu juba viiendat korda kogukonnaaedade ja õppeaedade rajamist ning teisi linnaaianduse projekte, mis panustavad linnarohelusse – toetust saab 39 uut ja 101 olemasolevat aeda ning seitse projekti kogusummas 353 014 eurot. 

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti korraldatud kahes linnaaianduse taotlusvoorus oli tänavu tänu eelmisele, rohelise pealinna aastale rekordarv osalejaid: 112 projekti soovis toetust õppeaia loomiseks või edasi arendamiseks ja 49 taotlust esitati kogukonnaaia loomiseks või edasi arendamiseks. 

Linnaaianduse toetuse eesmärk on suurendada kodanikualgatuse ja elanike koostöö kaudu linlaste keskkonnateadlikkust ja elurikkust linnas. „Inimeste seas üha suuremat menu koguvad linnaaiad loovad võimaluse rohkem õues aega veeta. Nii tuleb parem füüsiline ja vaimne tervis, eriti kui suhtleme naabritega ja sama kandi inimestega. Tallinn toetab linnaaianduses inimeste endi esitatud projekte,” ütles Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere.

Kokku toetab linn 39 uut ja 101 olemasolevat linnaaeda ning seitset linnaaianduse projekt 353 014 euroga, mida on ligi 100 000 eurot rohkem kui eelmisel aastal. 

2024. aasta lõpuks on linna toetusel Tallinnas rajatud juba 43 kogukonnaaeda ja ligi 180 õppeaeda. „Tallinna kogemus on näidanud, et ka linnakeskkonnas saab edukalt kasvatada erinevaid söödavaid taimi. Praeguseks on linnaaiandus muutumas avaliku ruumi harjumuspäraseks ja lahutamatuks osaks inspireerides ja toetades algatusi üle terve Eesti,“ sõnas Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš.

Konkreetselt õppeaedade loomisel toetab linn 24 kooli, lasteaia jm linna asutuse juures uue õppeaia loomist ja 66 toimiva õppeaia edasi arendamist kogusummas 173 297 euroga. Viimastel aastatel on lisaks haridusasutustele rajanud oma õppeaedu ka muuseumid, kutse- ja huvikoolid, noortekeskused ja hoolekandeasutused. Nii on oma õppeaed näiteks Miia-Milla lastemuuseumil Kopli ametikoolil ja Tondiraba huvikoolil, Põhja-Tallinna ja Pääsküla noortekeskusel ning Tugikeskus JUKS-il.

179 717 euroga toetatakse ka kümne uue kogukonnaaia rajamist ja viie uue eraasutuse õppeaedade projekti, 28 toimiva kogukonnaaia ja seutse eraasutuste õppeaia edasi arendamist ning seitset linnaaianduse projekti, mis toetavad valdkonda linnaaedade üleselt, näiteks aiandusteraapia programm ja linnaaias seenekasvatuse töötubade programm.  

Derlõš toob esile mõned näited 2024. aastal rajatavatest kogukonnaaedadest: Permakultuuri Ühing loob Kesklinna Tallinna esimese permakultuuri kogukonnaaia, kus pööratakse tähelepanu loodussõbralikule aiapidamisele. Eesti Afaasialiit rajab kogukonnaaia, mis arvestab liikumispuudega inimeste vajadustega. Lisaks algatatakse Kesklinnas kogukonnaaia projekt roheteraapia läbiviimiseks. 

Kassisaba Selts algatab asumi hoovides mini-kogukonnaaedade võrgustiku ja esimest hooaega alustab Vana-Kalamaja tänavale rajatud kogukondlike peenrakastide tänavaaed.  Lasnamäele rajatakse kohalike elanike algatusel juba viies kogukonnaaed ja lisaks algatab enda hoovis kogukonnaaia projekti Lasnamäe kunstipaviljon.  

Nõmmel tekib uus Vääniku&Prääniku nimeline kogukonnaaed piirkonna elanike kokku toomiseks ning Kadrioru asumis Kadriaia nimeline kogukonnaaed. Kogukonnaaed on ka osa tuleviku arendustest tulevases Hundipea kvartalis.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

TEREZA
10. mai 2024 16:41
Dobre vijesti za mene i vas, zovem se TEREZA i moram vam ispričati kako sam doživjela ponudu kredita od 35,000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu što sam naišao na gospodina Harry Bryan, izvršnog direktora SMART LOAN FUNDS, imaju sjedište u Americi, a također djeluju u svim europskim zemljama. Dobio sam savjet kolege i savjetovat ću svima koji trebaju zajam da koriste njihove usluge kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte (smartloanfunds@gmail.com} WHATSAPP: {+385 91 560 8706} Brzo kontaktirajte danas i dobijte svoj zajam od njih na stopu od 3 %. Obećajte da ćete reći ljudima i podijeliti njegov dobar rad nakon što dobijete zajam. ;;';''
On mõnel ka kogemusi?
6. mai 2024 16:31
Kuidas nende valveta aedadega ka on? Et panen kevadel kartulid maha ja sügisel tuleb keegi mees naabermajast ja koristab saagi? Või tahavad narkouimas ringiuitavad kraaded end lihtsalt natuke lõbustada ja peksavad kõik puruks?