"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
HEEROLD: "Selles ruumis on üks minu sõber kivisse raiutud. Siin on mehe pea ..." Milline nägi välja munkade magamistuba? (0)
07. mai 2024
Mauritiuse Instituudi ruumid on huvilistele avatud alates aprilli lõpust koos uue kunstinäitusega. Foto: Kuvatõmmis

Järgmisel aastal täitub 500 aastat dominiiklaste Püha Katariina kloostri sulgemisest. Algne kloostri-kirik on küll varemetes, kuid suur osa keskaegse kloostri risti-käikudest ja ruumidest, ümber avara sisseõue on säilinud ja kasutusel. Sealhulgas, on munkade kunagised elu- ja tööruumid, mida haldab Mauritiuse instituut.

Tallinna vanalinnas on rohkesti õueväravaid ja kangialuseid, millest läbi minnes läbi minnes satume ilma ajamasina abita möödanikku. Siin, kus kunagi asus dominiiklaste Katariina klooster, võime öelda, et ajahüpe on paiguti 500 aastat, sest klooster suleti 1525, aga suur osa hoonestust on alles ja tänapäevalgi kasutusel.

Meie huviobjekt on Mauritiuse instituut, kuhu lähemegi külla. Õuel on kõik vana ja ürgvana, neljas küljes konarlikud vanad müürid ja trepp viib teisele korrusele munkade kunagisse magamistuppa ehk dormitooriumi. All on näha üks linnamüüri torn, mille nimi on Munkadetagune kloostri mälestuseks. Siin on mõned korterid, kus elavad praeguse katedraali preestrid. Nii et munkade järjepidevus mingil määral on säilinud.

Mauritiuse Instituudi eeskojas on raamaturiiulid ja see on üks õilis järjepidevus, sest siinsamas lähedal oli ka kloostri munkade raamatukogu, millest mõned on jõudnud linnaarhiivi. Siin on kloostri kujuteldav vaade aastat 500 tagasi, mil see oli veel täies ilus.

Oleme jõudnud kapiitlisaali. Pange tähele, siin on kaja üsna tugev, aga eks see oli mõnes mõttes autoriteedi lisa, kui igal hommikul kogunesid siia mungad ja kloostri pealik, prior andis neile ülesanded, mida pidid nad päeva jooksul tegema. Kapiitlisaalis seintel krohv ei ole säilinud, kus võisid olla huvitavad maalingud, aga kui huvitavad võlvid siin on. Need on ehedad ja veel varagootika, sest kaared ei ole teravad, vaid lauged.

Jõudsime endisse raamatukoguruumi ja siin on paksude paemüüride kõrval ka teistmoodi müüriladu. Näiteks siin on palgid, mille vahele on laotud kivid. See on sõrestikkonstruktsioon, mida mõnikord on kasutatud lääne pool ka välisarhitektuuris, aga meil on see siseruumide tükeldamiseks omal ajal kasutusel olnud, nn vahvärkarhitektuur.

Mungad, kes siin omal ajal lugesid ja õppisid, pidid ära õppima eesti keele, sest nagu nende ordu nimi ütleb, jutlustajate ordu, nad pidid minema rääkima, seepärast pidid nad rahva keelt valdama perfektselt. Osa neist saadeti edasi õppima, näiteks Sorbonne’i, Pariisi ülikooli, juba 13. sajandil, mõelge. Sealhulgas oli ka üks Tallinnas sündinud mees, kelle nimeks sai kirikukirjades Mauritius, kes sai selle kloostri prioriks. Selles mõttes on põhjendatud, et nüüd see vaimne rakuke, mis on kloostrist jäänud, vaimsena kannab Mauritiuse instituudi nime.

Raamatukogu kõrval on endine magamisruum, dormitoorium, kus kõik mungad pidid voodisse pugema kindlal kellaajal, kui prior selleks käsu andis. Hommikul juba kell viis oli esimene avalik jumalateenistus ja kloostrikiriku kellade järgi Tallinna elanikud arvestasid ka hommiku algust. Selles ruumis on üks minu sõber kivisse raiutud. Siin on mehe pea, mütsil on tutid ja tuti otsas kuljused, see on narr.

Ümber suure nelinurkse kloostriõue olid igas küljes kahekorruselised võlvitud käigud nagu koridorid. Need olid rajatud selleks, et pääseda sisse eri ruumidesse. Praeguseks on alles jäänud kaks, ida- ja lääneküljel. Teisel korrusel on säilinud keskaegne hingepalvekabel. Ruum on kaua aega olnud ilma katuseta, aga võlvid on nii hästi ehitatud, et need ei ole kokku kukkunud, on tänini alles, 500 aastat ja üle selle tugevasti. Linnamuuseum on siia 1960. aastatel paigutanud ekspositsiooni raidkive, seal hulgas on rida aknasambaid, millest vanimad on veel gooti stiilis, aga uuemad renessanss- ja barokkstiilis ja olid värvitud nagu raidkivid üldse.

Oleme vaadanud ruume, mis on Mauritiuse Instituudi kasutada ja huvilistele avatud alates aprilli lõpust koos uue kunstinäitusega. Nii et tere tulemast siia mitmesugustel põhjustel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.