"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TULEKUL. Tallinna päev toob lavale Heidy Tamme, Mihkel Raua, Tanel Padari ja teised popstaarid ning Vana Toomase Raekoja tornist alla (0)
13. mai 2024
Toompargis rullub 18. mail lahti Tallinna päevale pühendatud vaatemäng, mis toob lavale popstaarid, teiste seas esineb Mihkel Raud. Foto: Mats Õun (arhiiv)

Vana Toomas ronib raekoja torni otsast vaatama, kuidas linnal läheb ja millised inimesed siin tänapäeval elavad.

Toompargis rullub 18. mail kell 20 lahti Tallinna päevale pühendatud vaatemäng, mis kujutab endast muusikalist rännakut läbi kogu meie mitmepalgelise linna nii tänasel päeval kui ka minevikus, lisaks kiigatakse tulevikku.

Etenduse juht Veiko Tubin ütles, et vaatemäng Toompea jalami all peaks kõnetama kõiki tallinlasi ning seepärast on oodatud nii lapsed kui ka nende vanemad ja vanaisad-vanaemadki. «Tähistame sellega siis Tallinnale Lübecki linnaõiguste andmise 776. aastapäeva – uhke tähtpäev igal juhul ning meie vaatemäng ei saa olema vähem uhke,» ütles ta. «Meie plaan on korraldada üritus kõigile tallinlastele, ootame Toomparki Snelli tiigi äärde inimesi kõikidest linnaosadest. Meie etenduse moto on omanäoline linn ja see määrab ka sisu. Iga tallinlane on natuke eriline ja omanäoline, nagu on omanäolised ka Tallinna linnaosad. Seda kõike hakkabki meie etendus kajastama, esinejateks oleme samuti valinud eripalgelised artistid.»

Üles astuvad Tanja Mihhailova, Sünne Valtri, Heidy Tamme, lisaks Mihkel Raud, Tanel Padar ja Reket.
Teame, et Tallinna sümboliks on Raekoja tornis vahti pidav Vana Toomas. «Aga ka nii tähtis linnavaht võiks kord aastas Tallinna päeva puhul oma torni otsast alla tulla ja vaadata, kuidas linnal läheb,» ütles Tubin. Linnavaht kohtub ühe noore tallinlasega ja heidab koos temaga pilgu peale kõikidele linnaosadele.

Lava tiigi kaldal

Tubina sõnul vaadatakse sel rännakul vähem minevikku, rohkem mõeldakse selle peale, milline on tänane Tallinn. Koos luuakse ka kujutluspilte, milline saab meie armas linn olema homme. «Ma ise olen sündinud ja kasvanud Mustamäel ja minu jaoks on ka see paneelelamute rajoon väga romantiline,» lausus Tubin. «Igast linnaosast leiab midagi, mis on ilus ja tore. Nii me vaatamegi seda tänast ja homset linna.»
Vaatemängu lahutamatu osa saab olema muusika. «Muusikas on samuti midagi nii vanavanematele kui ka lastelastele,» mainis Tubin. «Tasub tulla kogu perega, etendus on tasuta. Kuuleb nii helgeid Horoskoobi lugusid kui ka energilist noorte räppi, kaasa teevad WAF koor ja suur bänd.»

Tiigi Toompea poolsele kaldale tuleb esinejate lava, publik on teisel pool tiiki. Üles pannakse ka suured ekraanid, kus hakkavad jooksma videoklipid, mis viivadki kogu publiku rändama. Üritust saab suures pargis kaugematki jälgida, pannes soovi korral piknikuteki maha ja vaadates toimuvat ekraanidel.

Spetsiaalne Tallinna päeva bänd

«Tallinna päev peaks meid, linlasi, liitma – moodustame ju ühe vahva Eesti pealinna,» ütles etenduse peakorraldaja. «Luban, et saab olema vahva vaatemäng, midagi hakkab toimuma ka tiigil, vee peal. Aga kõike ära rääkima ma siin ei hakka – tulge ja vaadake ise.»

Muusikalise poole eest vastutav dirigent Siim Aimla kordas etendusejuhi sõnumit: just muusika poole pealt peetakse silmas päris laia sihtrühma, noori ja vanu, mehi ja naisi. Sellepärast on ka solistide valik nii-öelda seinast seina ehk Heidy Tammest Reketini, kes astuvad koos üles. «Ma küll ei luba, et Heidy lausa räppima hakkab, aga tulge kuulake, kui toredasti nad teineteist täiendavad,» rääkis Aimla. «Muidugi kuuleme lugusid, mille järgi inimesed kõiki neid soliste väga hästi tunnevad ja armastavad ning mis on alati nende puhul ka oodatud, aga kirsiks tordi peale tulevad üllatused.»

Aimla sõnul võib oodata ka vägevat orkestrit, mis on kokku pandud just selleks esinemiseks ja mille tuumiku moodustavad Tanel Padari bändi mängijad. «Üldiselt võiks kogu etenduse pealkiri olla «Muusikaline rännak». See on omamoodi teekond läbi Tallinna asumite ja linnaosade,» rääkis ta. «Muusika kaudu need kohad ja nendes valitsev meeleolu avanevadki. Žanriliselt on kogu esitus kirju, aga muusika kvaliteedile mingit hinnaalandust ei tehta.»

Telliskivi kvartalis on 18. mail Tallinna päeva raames esmakordselt kavas taaskasutusfestival UK Fest, kus kõiksugu kasutatud esemeid müüvad nii ettevõtted kui ka tallinlased ise. Festival toimub kella 10-17 Telliskivi 60 maja kõrval raudteepoolsel parkimisplatsil.

Festivali üks osa on juba pikema traditsiooniga rattalaat, kus võiks olla huvitav ringi vaadata kõigil, kel mõttes plaan suveks jalgratas soetada. Jalgrattaid ja varustust müüvad nii suuremad kui väiksemad ettevõtted. «Kasutatud ratta puhul on tänapäeval tähtis, et kõik tuled ja kellad oleksid küljes,» rääkis kogenud hobimehaanik Glen Griin, kellelt saab festivalil osta kasutatud ja kordatehtud jalgrattaid.
Esimene, millele Griin soovitab kasutatud ratast ostes tähelepanu pöörata, on välimus. «Ratas nähku hea välja, olgu puhas, kordatehtud, kõik helkurid ja kellad küljes – ülejäänud detailid on võimalik välja vahetada,» rääkis ta ja lisas, et kordatehtud kasutatud ratta eest võib küsida ka kallimat hinda. Heas korras kasutatud ratta hind võib olenevalt suurusest, kvaliteedist ja ka kaubamärgist ulatuda 500 euroni, mis on ilmselt siiski poole odavam kui samasugune uus ratas, selgitas mehaanik.

Tavaliselt ostetakse temalt lasterattaid, sest lapsed kasvavad neist kiiresti välja. «Siis on tihti isa see kõva tegija, kes ütleb, milline ratas on hea. Mina soovitan sel juhul tavaliselt, et las laps valib ise endale ratta, tema ju hakkab sellega hiljem sõitma, ja enamjaolt valibki laps ise endale teise ratta,» selgitas Griin. «Ratas peab inimesele sobima ja meeldima, sellega peab olema mõnus ja mugav sõita.»

Näomaalingud ja meisterdamine

Lastele võib festivalil põnevust pakkuda mänguasjavahetus Uuskasutuskeskuse telgis. Kodust tasub lastel sinna kaasa haarata mõned sellised mänguasjad, millest pole kahju loobuda, kuid mis teistele lastele võiks palju mängurõõmu tuua.

Lastele mõeldes on kohal veel näomaalingukunstnik ja meisterdamine. «Me toome sinna kohale päris suure hulga eri materjale ja saab meisterdada seda, mis endale huvi pakub,» ütles Uuskasutuskeskuse eriprojektide juht Reet Mändmets.

Festivalil esinevad JJ Street tantsukooli tantsijad, muusik Andres Abro, noortebänd Subway to Venus ja DJ Heinar Kapp, kes on seda tööd teinud juba 52 aastat. Oma poekestega on kohal Uuskasutuskeskus, Humana ja Punane Ristik. Nende esindajad räägivad, miks võiks taaskasutamine hea olla.

Müügiplatsi saab festivalile soetada seni, kuni kohti jagub, või kuni 17. maini festivali kodulehelt. Ühe ilma lauata koha eest tuleb välja käia 22 eurot, lauaga koht maksab 29 eurot.

Selleks, et raha tagasi teenida ja teiste müüjate ja ettevõtete kõrval ka kasumisse jääda, soovitas Mändmets hinna kindlasti nähtavale kohale panna, sest kui on palju sagimist, ei jõua inimesed küsida, palju üks või teine asi maksab. Lisaks soovitas ta kasutada stangesid ja mõelda müügiala atraktiivselt kujundamisele.

«Kindlasti on asju, millel on endale suur isiklik väärtus, kuid hindamisel tasuks kriitiline olla, siis on kindlasti ka ostjaid rohkem. Keegi pole ka öelnud, et kogu kaubale ei võiks panna ühe kindla hinna,» mainis Mändmets, kes soovitas tähele panna, et laat on autovaba üritus, nii et kohale tasub tulla jalgsi, jalgratta või ühistranspordiga.

Lisainfo: https://uuskasutus.ee/uudis/ukfest/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.