"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
NUHTLUS POODIDES. Innukas müügimees võib teenida 10 000 eurot kuus. Kuidas suhtuvad neisse kauplused? (3)
14. mai 2024
Ohver leitud ja siis algab loeng, miks just selles sambas sinu pension kõige kiiremini kosub. Foto: Unsplash

Kogenud poekülastaja teab, et tipptunni ajal tuleb kaubanduskeskusesse siseneda ettevaatlikult. Vaid üks vale samm või pilk ja juba on nad sul hõlmas, alustades tavaliselt pöördumisega „Tere, härra!.“ Seekord mitte suitsuraha lunijad, vaid midagi veel tüütumat: müügimehed.

Müügimehe vältimiseks on omad nipid. Fikseerida, millise ukse pool nende laat on üles pandud ja proovida nimme liikuda teiselt poolt (kuigi otse loomulikult varitsevad nad sageli just kassade taga). Vuristades valetada, et kasutad nende vaimustavat digitelevisiooni või pensionifondi juba ammu. Või lihtsalt tuima näoga mööda jalutada.

Kõlab äärmise tüütusena kõigile, kuid ilmselt peab neist kuidagi ikka kasu olema, sest lihtsalt niisama ju pähemäärijad oma aega ega klientide närve ei kulutaks. Pealinn uuris, millised on aktiivmüügi võlud ja valud.

Tuleb olla lugupidav!

„Oleme lepingus määratlenud, et nad peavad klientide suhtes käituma lugupidavalt ja kliente ei tohi jälitada,“ täpsustab müügitöö kodukorda Rimi kinnisvara osakonna esindaja Eve Saloste. Täpsustades kohe, et omapoolseid tingimusi saab poekett dikteerida vaid seal, kus nad asuvad ka iseendale kuuluval pinnal. „Rendipinnal asuvate keskuste aatriumisse lubavad müügiesindajad keskuste juhid, mitte Rimi.“ Enamasti töötavad Rimid just rendipinnal.

„Seal, kus hooned on meie omad, oleme neid vahel lubanud, aga väga konkreetsetel tingimustel,“ lausub Saloste. Kõige tähtsam punkt: kliendile peab jääma õigus äraütlevalt vastata. Tuleb ette rikkumisi või märkusi, võtab pood seda tema sõnul alati tõsiselt ja on vajadusel lepinguid ka piiranud. „Samas on ka palju kliente, kes kasutavad seda mugavat võimalust teenuse ostmiseks,“ ütleb Saloste, kelle sõnul ei luba kauplus kunagi samal päeval ühte keskusesse mitut esitlejat.

„Esimene kuu teenisin 0 eurot. Teine kuu 60, kolmas kuu 300 eurot,“ raporteerib oma töötulemustest seitsme aasta eest suvel ühe telekommunikatsioonfirma teenuseid pakkunud Tiit. Tulemus, millega võis jääda rahule, ikkagi vaikselt paremuse poole – kuigi peale tulemustasu mingit põhipalka ei olnudki.

„Kui sind lükatakse tagasi, siis proovi aina uuesti,“ avab Tiit eduka müügitegevuse reegli number üks. Ei tohi võtta hinge ega laskuda masendusse. Iga ebaõnnestumine tuleb kiiresti unustada ja kohe uut saaki püüdma hakata. See reegel aitab ehk selgitada, miks suutis üks Tiidu kolleeg teenida kuuga 10 000 eurot, töötades seejuures küll märksa rohkem ehk 28 päeva kuus Tiidu 15 asemel.

Kuna Tiit oli algaja, siis Rocca Al Mare ega Kristiine keskusesse teda ei läkitatud, vaid pidi leppima pisemate kohtadega. Kundesid meelitamas jõudis ta käia nii Elvas kui ka Tartus Veeriku Selveris, Tallinnas Viljandi maantee Coopis ja Postimaja Rimis.

Et Tiidu-suguste käest pääseda, jagab ta nippi, mille paljud on ise avastanud: keera pea seina poole või säti sammud ilmselge sooviga temaga mitte vestelda. Kindlasti väldi silmsidet ja naeratamist.

Parimad müügimehed on Tiidu kinnitust mööda mehed, kuid tütarlastel on omad eelised.

Pärast kolme kuud otsustas Tiit tööga siiski lõpparve teha. „See mind minema ajaski, et ei meeldinud pähe määrida.“ Ta oli juba jõudnud täita endale seatud eesmärgi: koguda julgust ja enesekindlust ning täiendada oma suhtlemisoskust. Selsamal põhjusel julgustaks ta ka teisi potentsiaalseid huvilisi müügimehe ametit vähemalt korra proovima.

Piirangud peal

„Aktiiv- ja päevamüükide puhul oleme seadnud kindlaks tingimuseks selle, et kliente ei tohi tüüdata,“ räägib Selveri kodukorrast kommunikatsioonijuht Mariann Järvela. „Jälgime ka seda, et neid ei oleks meie kauplustes liiga sageli.“

Lepingutingimused on mõistagi konfidentsiaalsed ning sisaldavad endas alati sisekorrareegleid. Soovi korral võib Selveri kaupluses lüüa oma leti püsti ka eraisik, kui ta nõutud tingimustele vastab. „Kindlasti ei tohi teha poliitilist reklaami,“ ütleb Järvela. Suur osa isehakkajaid müüvad isetehtud vorsti-sinki või pirukaid. Sageli pakutakse ka raamatuid, käsitöökomme, sokke-kindaid ja ehteid. „Ühtlasi lubame Selveri fuajeedesse ka erinevaid heategevusorganisatsioone, kellelt me tasu ei küsi.“

Millisest vaatenurgast näevad poes ligiastumist kliente luusivad firmad? „Pensionifondide tutvustamisele ja turustamisele on seatud ranged reeglid,“ lausub LHV varahalduse kommunikatsiooni- ja turundusjuht Julia Raasuke, kelle käsilasi võib pidada kauplustes vist ühtedeks kõige sagedamini kohatavateks. Turustamispartneritele korraldab LHV tema sõnul regulaarseid põhi- ja täiendkoolitusi.

Tööle hakkamise tingimuseks on esmalt positiivse tulemusega suulisest ja kirjalikust osast koosnev atesteerimine, mille käigus tuleb tõestada enda teadmisi Eesti pensionisüsteemi vallas. Minimaalselt kord aastas peavad müügimehed- ja naised lisaks tõestama, et nad pole õpitust midagi unustanud. „Kehtib ka trahvisüsteem, mille eesmärgiks on kaitsta klienti muuhulgas liiga intensiivsete müügivõtete eest,“ ütleb Raasuke. „Eesmärk on aidata Eesti pensionikogujatel teha enda jaoks pikaajaliselt parimad valikud.“

Märksõnad:
Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

keegi
16. mai 2024 09:40
Parem seisku seina ääres, mitte poe sees uste lähedal, nii et segab poodi tulejat jääb otse jalgu ja hakkab esinema sõnavõtuga. See pealetükkivus ajab kurjaks ja pole neil viriseda midagi, kui öeldakse halvasti. Ja kas nad tõesti arvavad, et inimesed pole osanud ilma nendeta toimetada, asju ajada ja elada kõrgesse ikka.
al
15. mai 2024 07:33
kas pood saab nendest mingit kasu või kahju? mina väldiksin neid poode kus nad inimesi tülitavad, vastik kohe!
Soovitus
15. mai 2024 09:18
Pane siis poodi minnes ilmsete kulumisjälgedega pintsak või jope selga ja ei tülita ükski müügimees enam. vaatavad, et ega sellisel raha pole ega hakka üldse tülitamagi!