"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VAATA KOGU KAVA. Tallinna päev pakub kahel päeval rikkalikku programmi (0)
14. mai 2024
Tallinna raekoda on vanim ja ainus säilinud gooti stiilis raekoda Põhja-Euroopas. Raekoda on euroopaliku linnavõimu sümbol. – Juba 1248. aastal kinnitas Taani kuningas Erik IV Adraraha Tallinnale Lübecki linnaõiguse, millele toetudes alustas raekojas tööd hansakaupmeeste seast valitud raad. Selle sammuga astus Tallinn Euroopa õigusruumi. Foto: Pixabay

Kolmapäeval ja laupäeval on nii tallinlased kui ka linna külalised oodatud osa saama Tallinna päeva pidustustest, millega tähistatakse 776 aasta möödumist Lübecki linnaõiguse saamisest.

„Lübecki linnaõiguse saamine 1248. aastal tähistab Tallinna jaoks ajaloolist hetke, mis sidus meid juba sajandeid tagasi Euroopa linnade õigus-, kultuuri- ja majandusruumiga. Tallinna päev on meenutus sellest olulisest sündmusest ning austusavaldus meie linna rikkalikule kultuuri- ja ajaloole. Programm seob nii ammuste aegade lugusid kui ka tänase päeva tegusid, tuues inimesed kokku ja tugevdades kodulinna tunnet,“ rääkis linnapea Jevgeni Ossinovski. „Kutsun kõiki kaaslinlasi Tallinna päeva ühiselt tähistama, tegevusi jagub igale vanusele ja maitsele.“

Tallinna päev, mida peetakse juba 23. korda, algab traditsiooniliselt 15. mail kell 10 Lühikese jala värava avamisega, kus peaministrit tervitab Tallinna linnapead.  

15. mail kell 12–19 on kõigile huvilistele tasuta külastuseks avatud Tallinna Raekoda, vanim raekoda Põhja-Euroopas, mis on sajandite jooksul võõrustanud nii kroonitud päid kui ka lihtsaid linnakodanikke. Raekoja uksed avab pidulikult Tallinna linnapea, muusikalist meeleolu loob Tallinna politseiorkester.

Kell 12.30–13.15 saab nautida linnavolikogu rõdukontserti, kus kuulajaid rõõmustavad Tšellopoisid ning seejärel on võimalik külastada Tallinna linnavolikogu maja, mis võõrustab külastajaid kuni kella 16-ni. Toimuvad näidisistungid ja eelregistreerimisega majatuurid.

Hea uudis ootab ka muuseumisõpru – Tallinna linnamuuseumi filiaalidesse ehk Tallinna linnaelumuuseumi, Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi, Kalamaja muuseumi ja mujale pääseb vaid ühe euroga ja muuseumikaardiga päris tasuta. Miiamilla lastemuuseumisse tuleb külastus eelnevalt muuseumi kodulehel registreerida. Linnamuuseum korraldab veel ajalootrammi ekskursioone, kuid seal on kohad juba täitunud.

Laupäev, 18. mai kujuneb sündmusterohkeks ning tegevusi jagub hommikust hilisõhtuni. Esimest korda peetakse lisaks Tallinna päevale ka Tallinna ööd. 

Kell 10–17 leiab Telliskivi Kvartalis aset Tallinna suurim taaskasutusfestival UK Fest, kus üheskoos antakse asjadele uus elu. Tulla saab nii ostma ja kui ka müüma. Lisaks linlastele on kauplemas Uuskasutuskeskus, Eesti Punase Risti heategevuslik taaskasutuskauplus Punane Ristik ja taaskasutusorganisatsioon Humana. 

Kell 10–23 peetakse Vabaduse pargis Nõmme linnaosa päeva. Pääskülas Kalda tänaval avatakse mälestuspink kiiruisutaja Ants Antsonile. Vabaduse pargis toimuvad kõrgpeenra korrastamise talgud ja jagatakse männiistikuid. Pargis on tasuta kontsert, kus lavale astub ansambel Põhja-Tallinn.   

Kell 11–15 toimub Haabersti tegevuskeskuses kodanikupäev, kus esinevad kollektiivid, avatud on kohvik ja toimub kirbuturg. Kaasatud on ka Ennetaja Kiirabi, terviseameti mürgistuskeskus ja Prügihunt ning lastele pakub tegevusi Väike-Õismäe raamatukogu.

Kell 12–16 on suured ja väikesed tallinlased oodatud Kesklinna perepäevale Kadrioru parki, täpsemalt Apollo kuju juurde. Tasuta üritusel astuvad üles mitmed koosseisud, sealhulgas teadusteater ja laulustuudio, ning mängitakse lasteetendust „UMKA-jääkarupoeg”. Peaesineja Jarek Kasar annab kontserdi kell 15.

Kell 12–19 toimub Lennusadamas energiast pakatav tänavaspordifestival Ghetto Games. Päev on täis kaasahaaravaid tänavaspordi võistlusi ja meelelahutuslikke etteasteid, tegevusi on igale vanusele. Festivalile pääs on tasuta. Kes soovib ise mõnel võistlusel osaleda, saab end registreerida aadressil https://www.ghettogames.com/. 

Kell 13.30–16 esinevad Vabaduse väljakul erinevad tantsurühmad. Näha saab TalTech Cheerleaders’i tantsu- ja akrobaatikakava ning Eesti vanima iiri tantsu rühma Solase etteastet. Lõpetuseks panevad publikulgi jala tatsuma erinevad Tallinnas tegutsevad rahvatantsurühmad ja seto ansambel Kiiora. Päeva juhib tuntud tantsujuht Kalev Järvela.

Kell 18–21.30 on muusikasõbrad kogu perega oodatud Mustamäele Männi parki. Esimesena loob seal meeleolu DJ Andres Aljaste, tema järel astub lavale Siim Koppel trummietendusega.

Kell 20–22 saab Toompargis nautida suurejoonelist kontsert-etendust „Mitmenäoline linn“, mis räägib loo linna eri ajastutest, inimestest seal keskel ja kultuuririkkusest, mis kõik kokku moodustavadki tänase Tallinna näo. Etenduse jaoks valmivad spetsiaalsed muusikaseaded, kus kohtuvad möödanik ja tänapäev, erinevad muusikastiilid ning -kultuurid. Tallinna päeva puhul laskub ka väärikas Vana Toomas torni otsast alla, et vaadata, kuidas linnarahval läheb. Rollis in Mart Toome. Solistidena löövad kaasa Heidy Tamme, Mihkel Raud, Tanel Padar, Synne Valtri, Tanja Mihhailova-Saar ja Reket. Etenduse lavastaja on Veiko Tubin ja muusikajuht Siim Aimla. Väravad on külastajatele avatud alates kella 19-st.

Kell 20–23 lõpetab Tallinna päeva järelpidu Patarei Merekindluses. Kell 20 avatakse uksed ja peo tõmbab käima DJ Fieldz, kell 22 asuvad lavale Púr Múdd ja Grete Paia. Kohapeal pakutakse ka sööki ja jooki, oma moonaga sisse ei pääse.

Tallinna öö algab 74. korda toimuva Tour de’ÖÖ ühissõiduga. Kogunetakse Tondiraba pargis kell 19.30 ning rattasülem läheb teele kell 20. Rahulikus tempos läbitakse 12 kilomeetrit ning jõutakse finišisse Vabaduse väljakul, kus kell 21.30 astub lavale indie-bänd Röövel Ööbik.  

Kogu programmiga saab tutvuda veebilehel tallinn.ee/et/tallinnapaev/programm, Facebooki üritused leiab aadressilt www.facebook.com/events/299352083186047/.

Enamik Tallinna päeva üritusi on kõigile tasuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid