"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SUUR TUNG. Nädalavahetusel Miiamilla lastemuuseumi pääsuks tuleb pilet ette osta (1)
15. mai 2024
Miiamilla lastemuuseum on väga populaarne. Foto: Ilja Matusihis

Jaanuari alguses taasavatud lastemuuseum Miiamillat on nelja kuuga külastanud rohkem inimesi kui enne remonti 2022. aastal kokku. Nädalavahetustel on aga inimeste soov muuseumi külastada nii suur, et majja pääseb vaid eelmüügist ostetud piletiga.

Kadriorus asuva lastemuuseumi Miiamilla on pärast põhjalikku uuenduskuuri soojalt vastu võtnud nii lapsed kui ka täiskasvanud. Suur külastatavus on üllatanud ka muuseumi juhatajat. Väikeseid ja suuri külastajaid on nelja kuu jooksul muuseumis käinud üle 13 000, kaks aastat tagasi oli külastajaid sama palju aasta peale kokku.

Suure huvi tõttu on muuseum pidanud külastatavust ka osaliselt piirama ehk nädalavahetustel ja koolivaheaegadel tuleb sissepääsu tagamiseks osta pilet eelmüügist. Pieteid müüakse pooletunniste ajavahemike kaupa.

„Alguses oli keeruline, sest Eesti inimene on harjunud, et ta tuleb kohale ja saab pileti. Siinkohal võiksid aga vanemad pahameele väljendamise asemel olla oma lastele eeskujuks ning selgitada, et valjuhäälselt trampida ei ole mõtet,“ paneb Miiamilla muuseumi juht Jane Meresmaa-Roos vanematele südamele.

Samuti on paljud väikelaste vanemad avaldanud pahameelt, miks avatakse tööpäevadel muuseum kell 12 päeval, kui väikelastel just uneaeg on. Põhjus, miks muuseum alles südapäeval avatakse, on seal toimuvad lasteaia- ja kooligruppide hommikused muuseumitunnid. Suvekuudel on muuseum nädala sees avatud juba kell 10, mis väikelaste vanemaid kindlasti rõõmustab.

Lennusadamasse mahub 1500, Miiamillasse 60 külastajat

Uuenduskuuri läbinud muuseume on aga linnas veelgi – eelmisel pühapäeval, 12. mail avas peale nelja kuud kestnud väljapaneku uuendamist taas uksed Lennusadam, mis samuti huvilistest kohe pika järjekorra tekitas. Meremuuseumi direktori Urmas Dreseni sõnul pole neil plaanis ega ka põhjust külastatavust piirama hakata.   

„Meie muuseumi mahub 1500 inimest ja praegu esimese nädalaga pole probleeme tekkinud. Kui sissepääsu juurde tekibki saba, siis meil on kaks kassast töös ja kõik soovijad mahuvad kenasti sisse,“ sõnas Dresen.

Miiamilla ruumid paraku aga nii ruumikad pole ja korraga mahub muuseum ligi 60 külastajat, mis on ka päästeameti poolt ette antud soovituslik arv. Meresmaa-Roosi sõnul võib muuseumi alati enne oma külastust ka ette helistada ja uurida, kuidas parasjagu täituvusega lood on.

Soovituslik külastusaeg on Miiamillas kaks tundi, nii jõuavad ka muuseumitöötajad külastajaid hallata. Sageli veedetakse muuseumis aga suisa terve päev, kuna avastamist jagub küllaga ja tühjaks läinud kõhtu saab täita muuseumikohviku pannkookidega. Töötajad aga siiski kellaajaliselt külastusaega ei kontrolli ja kellelgi lahkuda ei palu, märku peaks andma ikkagi enda sisemine kell.

„Tihti on nii, et kui vanemad sooviksid juba lahkuda, hakkab lastel fuajees lööma häirekell ning kuulda võib erinevaid „oktave“, mille saatel kohe üldse lahkuda ei soovita,“ muigab Meresmaa-Roos. Juhataja sõnul soositakse muuseumis eelkõige perekülastusi, et ka lapsevanemad saaksid olla osa külastusest.

Kõige populaarsem eksponaat uues muuseumis on “tööõnne masin“, kust lapsed saavad endale valida ameti, teenida mänguraha ja kasutada seda siis mängupoes. Laste lemmik on ka heegeldatud köögiviljade aiand, kus saab nii külvata, kasvatada ja viia valminud viljad mängupoodi.

Miiamilla muuseumi köögiviljaaed.
Pilt: Meeli Küttim

Lastekaitsepäeval, 1. juunil, on Miiamillas lastepäev, mil esitlusele tuleb uhiuus lastemuuseumi raamat, mis aitab täiskasvanutel lapsi paremini mõista. Päeva jooksul tehakse ka kunsti, tutvutakse õuealal oleva välinäitusega ja tutvustatakse Miiamilla miniaeda. Välitegevused on osalejatele tasuta, muuseumiruumides toimuvatele tegevustele on vaja eelregistreerida.

Iga kuu esimesel esmaspäeval ehk Erilistel esmaspäevadel saavad muuseumi tavapärasest rahulikumas keskkonnas külastada erivajadustega külastajad. Osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine. Erivajadusega inimesele ja tema saatja(te)le on muuseumikülastus tasuta vastava dokumendi esitamisel. Muuseumi pääseb ratastooliga ja sisehoovis on ka parkimisvõimalus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Juta Tõnnson
16. mai 2024 10:11
Olen käinud selles majas lasteaias 1939. aastal