"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Uuskasutuskeskus ja Astri Grupp avasid kogumismajad Balti Jaama Turul ja Narvas (0)
03. september 2021
Fotod Claudia Gross

Uuskasutuskeskus avas koos Astri Grupiga avas Narvas Fama Keskuse juures ja Tallinnas Balti Jaama Turu alal kogumismajad, kuhu saab ööpäevaringselt tuua tarbetult seisma jäänud asju.

Kogumismajad on Eestis uudsed ja avatud ööpäevaringselt, mis tähendab, et taaskasutusse suunamine on senisest lihtsam. “Keskuste ja turgude juures käiakse tihti ja möödaminnes saab teha ka keskkonnale head. Eriti tore on, et Uuskasutuskeskus suunab asjad esmajärjekorras uuskasutusse samas piirkonnas ehk siis kogumismajja asju tuues on võimalik tugevdada kogukonda,” ütles Balti Jaama Turu juht Sander Hage.

Värskelt avatud kogumismajja on oodatud puhtad ja terved asjad. “Lisaks riietele, mille uuskasutusse suunamisega on inimesed ehk kõige rohkem harjunud, on kogumismajja oodatud ka raamatud, sporditarbed ja teised üleliigseks muutunud, kuid korralikud asjad,” ütles Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu.

Kogumismajad on iseteeninduslikult avatud 24/7 ja asju saab ära anda spetsiaalsete luukide kaudu. Suuremad ja õrnemad asjad, nagu näiteks nõud ja tehnika, saab anda nädalavahetusel kell 12–15 teenindaja kätte. Kogumismajja ei saa tuua mööblit, kuid selleks saab Tallinnas, Pärnus, Paides ja Tartus kutsuda tasuta järele uuskasutuskaubiku. Keskus palub turvalisuse kaalutlusel kogumismajja mitte tuua laste turvahälle ja -toole, kineskooptelereid ega gaasipliite.

Esimesed suve alguses avatud kogumismajad Tartus ja Pärnus näitavad, et vajadus asjade mugava taaskasutusse suunamise järele on olemas. “Majad on väga hästi vastu võetud ja asju tuuakse aktiivsemalt, kui me algselt oskasime oodata. Selle üle on meil ainult hea meel, sest see näitab, et inimesed peavad asjade uuesti ringlusse andmist oluliseks,“ lisas Uuskasutuskeskuse juht.

Kõik heas korras asjad suunab Uuskasutuskeskus uuesti ringlusse. “Osa asjadest lähevad müügile Uuskasutuskeskuse kauplustes ning osa asju koostööpartnerite kaudu abivajajatele nagu suurpered ja koduta jäänud inimesed,” lisas Paakspuu. Uuskasutuskeskusel on 16 kauplust üle Eesti ja e-pood.

Linnaruumi kenasti sobituva keskkonnasõbraliku ja uuendusliku kogumismaja loomiseks korraldasid Astri Grupp ja Uuskasutuskeskus 2019. aasta lõpus arhitektuurikonkursi. Võitjaks osutus arhitekt Kristian Taaksalu töö “Nööp”, mis paistis silma omanäolise disaini ja funktsionaalsusega. Kogumismaja on ehitatud puitkonstruktsioonile ning vajab toimimiseks ainult elektrit, mida kasutab päikesepatareide ja õhksoojuspumba töös hoidmiseks. Majad ehitas moodulmajadele spetsialiseerunud Akso-Haus OÜ.

Esimese nelja kogumismaja rajamist Tartus, Pärnus, Narvas ja Tallinnas toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.