"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
fotod ja video Pirita ja Pikakari rannas saab nüüd ujuda ka ratastooliga (0)
01. juuni 2022

Pirita ja Pikakari rannad said täienduse, mis rõõmustab liikumisraskustega inimesi ja nende lähedasi – vette saab nüüd minna spetsiaalse ratastooliga. Mõlemasse randa on loodud kogu vajalik taristu, et suvised rannamõnud oleksid mugavalt kättesaadavad kõigile.  

Vaata galeriid (9)

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on invarandade loomine üks oluline samm linnaruumi ligipääsetavuse parandamiseks. „Me ei pruugi sageli arugi saada, millised takistused võivad ette tulla ratastooliga liikumisel. Sageli võivad need takistused olla ka ületamatud ja seada mitmeidki piire. Kuid igapäevaseks toimetulekuks peaksid olema kõigil võrdsed võimalused ja ligipääsetavusel on selles oluline osa,“ ütles Beškina. „Kuna Tallinn on koduks paljudele liikumisraskustega inimestele, asusime koostöös linnaosavalitsusega tegutsema, et ligipääsetavad oleksid ka rannad. Tulemuseks on kaks suurepärast ujumiskohta erivajadustega inimestele. Ootame kõiki huvilisi julgelt neid võimalusi kasutama!“ 

Vaata galeriid (32)

Nii Pirita kui ka Pikakari randa on loodud taristu, mis koosneb nõuetekohasest riietuskabiinist, merekonteinerist inventari hoiustamiseks, puidust terrassist ja varjualusest ning merele võimalikult lähedale rajatud kaldteest. Mõlemas rannas on kolm spetsiaalset ujukitega ratastooli, mis on võimelised liikuma ka liival. Konteineri juures on abiks vastava väljaõppe saanud töötaja, kes annab kätte inventari ja aitab ujuja vette minekuks turvaliselt ette valmistada. Et ratastooliga ujumine oleks ohutu, tohib vette minna vaid koos isikliku saatjaga.

Invarannad valmisid Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti, linnaosavalitsuste ja turvaettevõtte G4S koostöös.

„G4S Rannavalve on ligikaudu kolmkümmend aastat hea seisnud veeohutuse tagamisel, et ujumine Eestimaa avalikes randades võimalikult ohutu oleks. Täna Tallinnas avatud invarannad, mille rajamise initsiaatoriks G4S oli, annavad võimaluse veemõnusid nautida ka piiratud liikumisvõimetega inimestel,“ rääkis G4S esindaja Henry Seemel. „On igati teretulnud, et selline projekt aset leidnud on ning inimesed, kes siiani on ühel või teisel põhjusel veemõnusid peljanud, saavad neid taas avastada.“

Ligipääsetava ranna teenus on nii Pikakaris kui ka Pirital avatud kogu ametliku rannahooaja vältel 1. juunist kuni 31. augustini iga päev kell 12–18ni ning on kasutajatele tasuta. Nädalavahetustel võiks ujumisratastooli eelnevalt broneerida, helistades telefonil 5425 0424 (Pirita) või 5666 2455 (Pikakari). Vajalik info on leitav ka koha peal ning Tallinna ligipääsetavuse infosüsteemis lips.tallinn.ee.

Tallinna avalike randade ligipääsetavaks muutmise eesmärgid on seatud dokumendis „Tallinna ligipääsetavuse arengusuunad aastatel 2016-2022”, mille alusel linn valdkonna tegevusi korraldab. Pirita ja Pikakari invarandade rajamiseks kulus linnal kokku ligi 86 960 eurot, vajalikud kulutused tehti Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti ligipääsetavuse fondist. Halduskulud on Põhja- Tallinna ja Pirita linnaosavalitsuste kanda.

Pikakari ja Pirita randades heisati 1. juunil ka Sinilipp – rahvusvaheline Keskkonnahariduse Fondi FEE kvaliteedimärgis, mis näitab ranna keskkonnasõbralikkust ja suplusvee puhtust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.