"Paljudel ei ole häid suhteid vanematega. Kui sa ei saa toetust oma kõige lähedasematelt, on elus edasi liikuda ja areneda väga raske."

Eneli Jefimova, noor ujumistalent
Tõukeratastega juhtunud õnnetuste arv on kasvanud kolm korda PERH-i EMO ülemarst Natalia Jefimova: kuna suurel kiirusel väga tihti kukutakse näoli, siis on levinud näopiirkonna lahtised haavad ja peapõrutused (1)
20. oktoober 2021

Võrreldes eelmise aastaga on sel hooajal tõukerattaga toimunud õnnetuste arv kasvanud pea kolm korda. Kuna tõuksiga kukkudes läheb raskuskese ette, on kõige tüüpilisem vigastus rangluumurd. Ent erakorralisse jõuavad erakorralisse jõuab ka patsiente, kes on tõuksilt kukkudes enda ülakeha vigastanud raskemalt. 

“On tuldud siia roidemurruga. Mõni kord on kukutud nii, et läheb isegi mitu roiet katki. Kuna suurel kiirusel väga tihti kukutakse näoli, siis on levinud näopiirkonna lahtised haavad ja peapõrutused. On olnud ka inimesi koljusiseste verejooksudega. Mõned vajasid lausa kirurgilist ravi. Lisaks on ka tõsisemaid rindkerevigastusi, kui saab lisaks roietele viga ka kopsukude, mis vajab ka natuke tõsisemat sekkumist,” PERH-i EMO ülemarst Natalia Jefimova.

Kihutavate elektritõukerataste tõttu on viga saanud ka sõiduautod ja juhuslikud jalakäijad. Mõned linlased ütlevad, et tunnevad end tänaval kõndides täna rohkem ohustatuna kui kunagi varem.

Tõukerattaga ei tohiks sõita üle 15km/h

“Eile pidin alla jääma, tagant külje pealt sõitis üks tõuksiga, meeletu tempoga mööda. Ma ise sõidan jalgrattaga palju, keskmiselt 15km/h. See on päris hea tempo. Üle selle ei tohiks ka tõukeratta kiirus olla,” lausus pahane linlane. 

Elektritõukeratastega ohutuma liiklemise nimel on vastu võetud rida seadusi. Lisaks rendifirmad on ise veel teatud linnapiirkondades piirkiirust lubatud 20 kilomeetrist tunnist teatud linnapiirkondades veelgi alandanud. Ometigi toimub ikka pidevalt õnnetusi.

“Kõige tüüpilisem õnnetus elektritõukeratastega on nädalavahetustel öösel juhtunud õnnetus, kus inimene on purjus ja lisaks sõidab väga kiiresti. Madalal kiirusel ja kainetel inimestel juhtub nendega õnnetusi harva,” ütles Jefimova.

“Kiiruspiiranguga on nii, et, kui nad kõnniteel sõidavad, siis peavad nad sõitma sama kiirusega kui kõndiv inimene. Tihti aga enamus kordi nad seda ei tee. Niiet siit võiks teha järelduse, et see lubatud kiirus võiks olla veelgi madalam,” arvas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf. 

Rendiautodele tuleks paigaldada alkolukud

Selleks, et keegi promilliga sõitma ei läheks, on Bolt töötamas nii tõukeratastele kui ka Bolti rendiautodele reaktsioonitesti. “Auto või tõukeratta puhul on teenuse alustamiseks tarvis mobiiltelefoni. Mobiiltelefonil saab teha reaktsioonimängu – tuleb teha piisavalt kiiresti liigutusi, ekraanil oleva juhendi järgi. Kui see saab piisavalt hästi tehtud, siis saab asuda liiklusesse,” kirjeldas Bolt Baltikumi valitsussuhete juht Henri Arras.

Ka Bolt Drive rendiautode puhul tuleb turvalisust tõsta. Septembrikuu jooksul Bolti rendiautodefa kaks traagilist õnnetust, neist ühe tagajärjel hukkus inimene ja mängus oli alkohol. Õnnetusele järgnenud arutelus on välja käinud, et rendiautodele tuleks paigaldada alkolukud.

“Covidi ajastul on probleem alkoluku otsikute vahetamine, mis on vajalik iga kord, kui autot käivitada. Kuna meil muutuvad sõitjad, kes teenust kasutavad, on covidi ajal arusaadavalt üks probleem juures, mis vajab lahendmaist. Me kindlasti tegekeme sellega ja võtame kaustusse uusi meetmeid, millega vältida seda, et keegi joobes sõitma asub,” ütles Arras.

Üheks näiteks ongi reaktsioonitesti rakendamine ka autorendi puhul. Samuti saab Bolt enda autode sõidukiirust reaalajas jälgida – ka see on üks tehnoloogiline võimalus, mida saab kasutada turvalisuse tõstmiseks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

olukord
20. okt. 2021 20:28
Need tõukerattaga sõitjad, nagu ka paljud autojuhid, ei oska võimalikke ohusituatsioone ette näha. Täna tuli Mustamäel tõukerattaga sõitja täie kiirusega nurga tagant välja. Oleks nüüd keegi lapsevankrit enda ees lükanud või koera paela otsas jalutanud, siis teinuks see sõitja vägeva õhulennu.