"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
Täna avab külastajaile uksed Kalamaja elanike osalusel valminud kogukonnamuuseum (0)
24. september 2021
Kalamaja muuseum. Foto: Meeli Küttim

Sel nädalavahetusel avab meeleoluka avaüritusega uksed 2018. aastal alguse saanud Kalamaja kogukonnamuuseum. Muuseumi eesmärk on tutvustada külastajatele Tallinna vanima eeslinna olemust kohalike elanike ainulaadsete lugude ja põnevate esemete kaudu.

Valge Luigeks kutsutud hoone Kotzebue tänav 16 on aastakümnete jooksul koduks olnud mitmele muuseumile, muuhulgas Nukumuuseumile, Kalamaja Galeriile ja Miiamilla lastemuuseumile. Algselt elamuks ehitatud villas avab pärast kolme suletud aastat ja põhjalikku renoveerimist uksed piirkonna värvikat olemust peegeldav Kalamaja muuseum.

Muuseumi juhataja Kristi Paatsi sõnul sai Kalamaja muuseum alguse 2018. aasta kevadel, kui selgus, et muuseumikülastajad soovivad kuulda Tallinna vanima eeslinna lugusid ja vajavad kogukonna kokkusaamispaika. „Korraldasime mitmeid kohtumisõhtuid Kalamaja praeguste ja endiste elanikega, mille põhjal sündis muuseumi kontseptsioon. Kümned kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ning jagades oma mälestusi eluolust Kalamaja asumis,” ütles Paatsi.

Muuseumi püsinäitus „Küla keset linna. Lugusid Kalamajast“ kõneleb kohalikust elust kuue Kalamajale iseloomuliku koondkuju kaudu: Kalamaja mees, naine, laps, esivanem, elukunstnik ja loom. Muuseumis kulgedes avanevad ühes kohalike inimeste lugudega ka siinsete majade lood: külastajat ootavad varem avalikkusele suletud ruumid. Näituseks on kohandatud isegi tualett, kust leiab Kalamaja endisaegseid eriilmelisi prill-laudu.

Lisaks püsinäitusele on ajutise näitusena avatud kogukonnaentusiasti ja urbanisti Teele Pehki kureeritud näitus „Kalarand – igaühe-mereääre kolmas tulemine“

Muuseumis paikneb galerii, kus soovijad saavad jäädvustada oma mälestusi Kalamajast, haridusruum muuseumitundideks, väljapanek ajaloolistest postkastidest ja Kalevi tänava elamu järgi valminud elutruu nukumaja. „Muuseumis on põimunud Kalamaja inimeste annetatud esemed, Tallinna Linnamuuseumi kogude museaalid ja erinevaid käed-külge-lahendused,” kirjeldab muuseumi juhataja Kristi Paatsi.

Muuseumi avanädalavahetus saab alguse reede, 24. septembri õhtul ning vältab ainulaadsete ürituste, töötubade ja esinemiste rütmis kogu 25. ja 26. septembri. Lisaks põnevatele muuseumilugudele saab avaõhtul kell 20–22 nautida muusikat nii elavas esituses kui ka silent disco formaadis. Oma muusikaliste tervitustega astub üles muuseumi naabruskonna rahvas, teiste seas ka Jarek Kasar, meeleolumuusikat valivad Kalamaja DJ-d. Nädalavahetusel toimub muuhulgas Kalamaja kaevuluukide ekskursioon ja mustritrüki töötuba, kodukandi rotituur ning Jaak Juske linnaretk.

Programmiga saab tutvuda muuseumi kodulehel.
Sissepääs muuseumisse ning kõikidele üritustele ja ekskursioonidele on muuseumipiletiga, mille saab soetada kohapealt. Kalamaja muuseumi piletiinfo leiab SIIT.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.