"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Panga muuseumipood alustab Ukrainale ja vabadusele pühendatud erikujundusega mündikaardi müüki (0)
26. juuli 2022

Eesti Panga muuseumipood (Estonia pst 11) alustab Ukrainale ja vabadusele pühendatud erikujundusega mündikaardi müüki. Muuseumipood on avatud T–R kell 12–17 ja L kell 11–16. Endiselt on mündikaarti võimalik osta ka Omniva e-poekaudu.

Mündikujunduse autori Daria Titova sõnul aitas kujunduskonkursil osalemine tal toime tulla abitustundega. „Tundsin end halvasti ja süüdi, sest mina ärkan päikesekiirte, paljud ukrainlased aga rakettide ja pommide heli peale. Selle tunde väljendamiseks joonistasingi mündile tüdruku, kes kaitseb lindu oma käes,“ ütles Daria Titova.

Ukraina kahe eurosega mündikaardi hind on 18 eurot. Omniva e-poest saab korraga osta kuni 50 mündikaarti, kokku on müügis 40 000 mündikaarti. Mündikaartide müügist Ukraina keskpangale kantava tulu suuruse avaldab Eesti Pank siis, kui on selgunud müüdud kogus ning sellest on maha arvestatud maksud ja müügikanaliga seotud kulud. Eesti Pank on valmis algset tiraaži suurendama, kui nõudlus peaks osutuma suuremaks.

Ukrainale ja vabadusele pühendatud kahe eurosel mündil on kujutatud õrnuse sümbolina neidu, kes omakorda kaitseb oma peos olevat lindu. Samuti on mündil kujutatud viljapead. Mündikujunduse autor on Harkivist pärit EKA kunstiüliõpilane Daria Titova. Mündikaardi kujundas Vladimir Taiger, kes osales nõustajana ka mündi kujunduse juures.

Eesti Pangas algas eeltöö Ukrainale ja vabadusele pühendatud erikujundusega kahe eurose loomiseks aprillis. Tavaliselt võtab erikujundusega kahe eurose mündi loomine aega 1,5 aastat, kuid Ukraina mündikaardid valmisid nelja kuuga. Mündikujunduse tekkes oli väga oluline roll Eesti Kunstiakadeemial, kus sel kevadel said oma õpinguid jätkata sõja eest põgenenud Ukraina kunstiüliõpilased.

EKA korraldas aprillis kiirkorras mündikujunduse konkursi Ukraina tudengite seas, mille võitis Daria Titova. Mai alguses kinnitas kujunduse Eesti Panga nõukogu, kelle otsusel lisati mündile Ukraina iseseisvust ja vastupanu sümboliseeriv tervitus „Slava Ukraini“. Pärast seda pidid 2eurose kujunduse heaks kiitma Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu riigid. Paralleelselt valmistas keskpank ette mündikaartide ja 2euroste tootmist. Mündid vermiti Slovakkias ja mündikaardid valmisid Poolas.

Ukraina toetamise nimel loobub Omniva tavapärasest käsitlustasust ja e-poe kaudu ostjad saavad mündikaardi tellida ilma käsitlustasuta. Kuna 40 000 mündikaardi tarne Poolast Eestisse toimub mitmes jaos, siis esimese 10 000 mündikaardi ostmise puhul on tarneajad tavapärased, kuid ülejäänud mündikaartide tarneajad on veidi pikemad. Eesti Pank palub mündikaardi ostjatelt mõistvat suhtumist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.