"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
selgus ideekonkursi võitja Kullo huvikeskuse uude hoonesse tuleb ka raamatukogu ja noortekeskus (1)
11. märts 2022

Kullo huvikeskuse uue hoone ja seda ümbritseva Löwenruh pargi arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroode Kuu OÜ ja Nikita Atikin OÜ kavand “Päike”, mille autoriteks on Koit Ojaliiv ja Kristel Niisuke. Kavandatavas hoones hakkab asuma kolm asutust – enam kui pool uuest huvikeskuse hoonest moodustab Kullo huvikooli õppe- ja tööruumid. Lisaks hakkab hoones tegutsema Kristiine noortekeskus ja Keskraamatukogu loodav Kristiine haruraamatukogu.

Vaata galeriid (13)
Vaata galeriid (29)

Ideekonkursi eesmärgiks oli leida parim lahendus Kullo huvikooli, raamatukogu ja noortekeskuse kombineerimiseks ühte, eeskätt noortele suunatud hoonesse nii, et tekiks hea ruumiline, funktsionaalne ja inimeste vaheline sünergia.

Žürii esimees, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer märkis, et võidutöös on hoone sisesed liikumisteed loogilised ja arusaadavad ning leitud on hea tasakaal sopistatuse ja kompaktsuse vahel. „Hoonele kavandatud terrassid on mõnusaks vaheruumiks avaliku pargiala ja siseruumi vahel. Hoone kompaktsus, asetus krundil ja orgaaniline teedestruktuur võimaldavad Löwenruh pargil laieneda ümber hoone,“ sõnas Looveer.

Eesti vanim huvikool on andnud huviharidust mitmele põlvkonnale

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on Tallinnas jätkuvalt üheks prioriteediks haridus, mistõttu on kasvanud ka iga aastaga selle tegevuskulud ja investeeringud. „Soovime, et Tallinn ei oleks maailma tipus üksnes õpitulemustega, vaid et ka meie õppijad oleksid õnnelikud – pakkudes neile võimalusi enesearenguks ka kooliväliselt,“ üles Belobrovtsev.  „Eesti vanim ja suurim huvikool on andnud huviharidust juba mitmele põlvkonnale. Oma mitmekülgse huvitegevusega on Kullo olnud sillaks mineviku ja tuleviku vahel, luues põlvest-põlve kestvaid koorilaulu või rahvatantsu traditsioone ja andnud tuule tiibadesse paljudele andekatele tegijatele. Selleks, et need traditsioonid kestaksid, rajamegi uue – õppimist ja loovust soodustavava kaasaegse õppekeskuse, mis pakub edaspidigi noortele laiaulatuslikku ja arendavat huvitegevust.“

Tallinna Huvikeskuse Kullo direktori Ronne Sära sõnul on koolipere sooviks, et uues hoones tekiks hea ruumiline, funktsionaalne ja inimeste vaheline sünergia ning hoone oleks seotud ka ümbritseva keskkonna ja pargiga. “Uus Kullo hoone peaks pakkuma lastele ja noortele tänapäevast ja mitmekülgset, kuid samas ka tulevikuoskusi ja loovust arendavat keskkonda,” lausus ta.

Kavandatavas hoones hakkab asuma kolm asutust – enam kui pool uuest huvikeskuse hoonest moodustab Kullo huvikooli õppe- ja tööruumid. Lisaks hakkab hoones tegutsema Kristiine noortekeskus ja Keskraamatukogu loodav Kristiine haruraamatukogu. Kõiki kolme asutust aitab ühtseks tervikuks köita keskselt avatud ühisala, kus asuvad galerii ja kohvik. Ühtlasi on planeeritud hoonesse 300-kohaline saal. Huvikeskuse välialad on planeeritud avalikuks kasutamiseks, moodustades naabruses asuva looduskaitse aluse Löwenruhpargiga ühtse terviku. Pargialal taastatakse ja säilitatakse selle  ajalooline üldilme. Keskuse õuele rajatakse õuesõppe alad ja kogukonnaaed koos erinevate ajaveetmise võimalustega.

Kullo loomisel arvestati kohalike elanike ettepanekutega

Kristiine linnaosa vanema Jaanus Riibe sõnul küsiti arhitektuurivõistluse eel lastelt, lastevanematelt ja keskuse töötajatelt, milline peaks rajatav hoone olema, et seal oleks tore ja kasulik aega veeta ja Kristiine elanike soove ja vajadusi, et uus hoone täidaks ka kogukonna ootusi.

“Mul on hea meel, et uue Kullo loomisel on arvestatud sihtgruppide huvidega ja selle tulemusena on uude hoonesse on planeeritud ka raamatukogu ja noortekeskus,” ütles Riibe. “Niisamuti saime linlastelt häid ideid õueala ja Löwenruh pargi kujundamiseks, näiteks õuesõppeala, pargi ja huvitegevuse sidumise või noortele täiendavate liikumisvõimaluste loomiseks.”

Arhitektuurivõistlusel pälvis teise koha arhitektuuribüroo OÜ b210 töö “Lou”, mille autorid on Nele Sverns, Katrin Koov, Kristian Taaksalu, Mari Hunt, Jekaterina Zakilova, Ruuben-Jaan Rekkor ja Arvi Anderson. Kolmanda koha saavutas arhitektuuribüroo Arhitekt Must OÜ esitatud töö “Taevatrepp”, autoriteks Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Lill Volmer, Katariina Mustasaar, Kaire Koidu, Lisett Laurimäe ja Luisa Männilaan. Ergutuspreemiad läksid arhitektuuribüroo Molumba OÜ tööle “Päevakoer” (autorid Karli Luik, Johan Tali, Harri Kaplan ja Ann-Kristiin Entson) ning Kadarik Tüür Arhitektide tööle „Taibutrall“ (autorid Viktoria Andrejeva, Ott Kadarik, Üla Koppel, Kerttu Kõll, Kaarel Künnap, Aleksei Petrov, Mats Põllumaa, Mihkel Raev, Liina Soosaar, Kristi Tuurmann ja Mihkel Tüür).

Ideekavandeid hindas 7-liikmeline žürii, kuhu kuulusid Kullo huvikeskuse direktor Ronne Sära, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer, Tallinna Linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna projektijuht Mailis Linde, Eesti Arhitektide Liidu esindajatena Illimar Truverk ning Risto Parve, Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindaja Kristian Nigul ja Kristiine linnaosa valitsuse arhitekt Taimi Kaup. 

Arhitektuurivõistluse algatas Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskusega eelmise aasta septembris ning arhitektuurivõistluse lähtetingimused olid eelnevalt kooskõlastatud Eesti Arhitektide Liiduga. Strateegiakeskuse eestvedamisel viidi 2021. aasta kevadel läbi Kullo huvikeskuse kasutajate uuring, kasutades selleks teenusedisaini meetodeid. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks seitse kavandit.

Planeeritava uue hoone netopindala on ligikaudu 11 000 ruutmeetrit. Uue hoone rajamiseks on planeeritud 22,6 miljonit eurot ja hoone peaks kava järgi valmima 2025. aastal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Triin
11. märts 2022 16:35
Millal on loota uut haruraamatukogu ka Lasnamäe tagumisse piirkonda? Praegu paiknevad Paepealse ja Laagna üsna lähestikku ja kaugematest otstest ligipääs on nendesse ikkagi keeruline. Paepealse ei sobi ka eakatele ja liikumispuudega inimestele, tegelikult lausa ligipääsmatu.