"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video ja fotod Viru Keskuse aatriumis näeb ERKI moeshow viie parima finalisti töid (0)
28. oktoober 2022

Viru Keskuse uuenenud aatriumis avati ERKI moeshow viie parima finalisti tööde näitus. Oma loomingut eksponeerivad Eneken Johanson, Mairo Seire, Siim Oja, Ron Jonas Verlin ja  Laura Luize Valtere. Näitus jääb kõigile külastajatele avatuks kuni 9. novembrini.

Kunstiakadeemia tudengite poolt korraldatav ja tänavu oma 40. tegutsemisaastat tähistanud ERKI Moeshow on Baltikumi üks olulisim kaasaegset moekunsti tutvustav üritus. ERKI järelnäitus on traditsioon, millega esitatakse silmapaistvate moekunstnike loomingut suurürituse järgselt, et pakkuda visuaalset elamust ka laiemale publikule. 

Vaata galeriid (25)

Viru Keskus on läbi aastate olnud kunstiakadeemia koostööpartner ja toetaja. Selle aasta ERKI moeshow peasponsorina oli keskuse soov näidata võidutöid laiemale publikule ja nii tuuakse järelnäitus eesti kõige külastatavamasse kohta.

Tänavuse ERKI moeshow võitjaks osutus kunstiakadeemia moedisaini kolmanda kursuse üliõpilane Eneken Johanson kollektsiooniga “Who let the dust out”. Eneken Johansoni loomingus põimuvad moedisaini ja jätkusuutliku mõtteviisi pidepunktid üllataval moel, mistap pälvis autori jõulukollektsioon “Who let the dust out?” oma erilise idee ja kõrgetasemelise teostuse eest ka 2022. aasta ERKI  Moeshow peapreemia.

Teise koha pälvis oma pompöössete töödega kunstiakademia eriala magistrant Mairo Seire, kes on silmapaistev pärimusliku moedisaini uue suuna esindaja. Pöörase marieantoinette’liku kostüümidraama nimeks sai mulgi murdes kaltsuvaip ehk “Põmanduvõõva”. Inspiratsiooniks olid  vanaema kaltsuvaibad. Kollektsioonis kohtuvad traditsiooniline ja kaasaegne, alalhoidlik ja eksperimentaalne omamoodi efektsel moel ning otsimaks vastuseid eksistenstiaalsetele küsimustele pöördub autor selleks oma lapsepõlvekoju. Moedisainer pöördus nii tehniliste võtete kui ka materjalide otsingul vanavanemate majja, et meenutada oma disainidega seda, mis on talle tähtis.

Kolmanda koha sai Siim Oja, kes on kunstiakadeemia II kursuse moekunsti tudeng. Kollektsiooni “define: chimera, cute, eerie” kontseptsioon on inspireeritud kummalistest ja veidratest emotsioonidest. Kuigi Oja kontseptsiooni iseloomustab kõige paremini tema visuaalne keel, on noore moedisaineri sotsiaalfilosoofiline nägemus tervikut toetav ja isikupärane. Oja lähenemine on maagiline – tajudes moodsat aega millegi “vedelana”, käsitleb moekunstnik reaalsust virtuaalsena. Autor on loomuline defektide kõrval huvitatud ka masinaga tekitatud “vigadest”, kirjeldades oma tegevust kui skanneerivat otsingut. 

Lisaks esikolmikule valis Viru Keskus veel kaks lemmikut esitlema oma loomingut linnaelu tuiksoonel Eesti külastatuimas keskuses. 

Ron Jonas Verlin on kunstiakadeemia II kursuse moekunsti tudeng. Moega on Ron tegelenud juba alates keskkoolist ning tänaseks on valminud noore moekunsti käe all 7 kollektsiooni. Tema julge vormikeelega kollektsioon “This Is Where The Bloodline Ends”  pälvis ERKI moeshowl ohtralt tunnustust ja tähelepanu. Verlini poeetiline lähenemine inimeksistentsi painavale poolele ilmub tema disainide jõulises, kohati lausa rabavas vormis. Kunstnik on öelnud, et väljendab ennast täpselt sellisena, nagu tunneb. “This is where the blood line ends” on kollektsioon, mis pühitseb samaaegselt nii ängistavat pimedust kui ka äkitset valgust. Noor moedisainer näeb seejuures loomingut kui mehhanismi, mis parandab inimest. 

Laura Luize Valtere on Läti päritolu kunstnik ning Riias asuva Läti kunstiakadeemia moekunsti tudeng. Kollektsioon “Self-Portrait” peegeldab nii tema malbet natuuri kui igapäevaseid mõtteid ja unistusi. Loomisprotsess kujunes tema jaoks kui kunsti eksperiment, mida ta kombineeris enda lapsepõlve mälestustest, traumadest ja nostalgiast. Kollektsiooni iseloomustab sümbolite rohkus ja julge koloriit, milles erilisel kohal on liblika morfoloogilised teisendid, aidates kunstnikul jõuda sensuaalsete ja kohati provokatiivsete vormideni.

ERKI Moehow rahvusvahelisse žüriisse kuulusid Katie Dominy, Tanel Veenre, Liis Eesmaa, Kristi Pärn Valdoja, Rolands Peterkops, Marite Mastina Peterkopa, Annamari Vänska, Johanna Maria Parv, Kristel Sooaru, TITA ja Signe Kivi. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.