"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti teadlased tutvustavad koroonaviirusega seotud uuringuid (0)
19. september 2021
Rene Suurkaev

Eesti teadlased tutvustavad 22. ja 23. septembril oma uuringuid, mille eesmärk on lahendada koroonaviirusest tingitud probleeme.

14 uuringu käigus töötatakse välja näiteks uudne viirusevastane pinnakate, haiglarobot ja tõhusamad näomaskid. Teadlaste Öö festivali raames toimuvatel üritustel Proto avastustehases ja Ahhaa teaduskeskuses tutvustatakse teadustöid viies erinevas teemavaldkonnas. Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli ja KBFI teadlased töötavad välja tõhusamaid  näomaske, uudseid loodussõbralikke koostisaineid viirusevastaste katete, puhastusvahendite ja tavatoodete jaoks. Ka otsitakse lahendusi, kuidas puhastada siseõhku respiratoorsetest viirustest ja muuta raskesti töödeldavad pinnad viirusevastaseks. Lisaks on loomisel uus patsiendiküsimustik, andmeanalüütiline tööriist viiruse levimiskiiruse prognoosimiseks ning  robotid, mis aitaksid vähendada tervishoiutöötajate töökoormust ja nakkusriski.

Projekte toetab Eesti Teadusagentuur ning need said alguse 2020. aastal, mil Teadusagentuur viis läbi erakorralise taotlusvooru, leidmaks lahendusi COVID-19 teemalistele probleemidele. Projektid algasid 2020. aastal ja lõpevad 2021. aasta lõpuks.

“Kellaviietee teadlasega” toimub 22. septembril Tallinnas PROTO avastustehases ja 23. septembril Tartus Ahhaa teaduskeskuses. Üritused on kõigile tasuta, oodatud on kõik suured ja väikesed huvilised, nii suured kui väikesed.

Oma uurimusi tutvustavad Tallinnas Proto avastuskeskuses Jaan Kalda, Vitali Sõritski, Jarek Kurnitski, Indrek Reile, Rando Tuvikene, Pavel Starkov, Yevgen Karpichev, Martin Rebane, Innar Liiv, Kaarel Soots, Olesja Bondarenko ja Meelis Kubo.

Tartu Ahhaa teaduskeskuse kohvikus Newton tutvustavad oma uurimusi Angela Ivask, Erwan Yann Rauwel, Tavo Romann, Arun Kumar Singh, Enn Lust, Indrek Jõgi ja Kadri Suija.

Üritusel palutakse esitada tõendi vaktsineerimise, COVID-19 haiguse läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.