"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinnale on esitatud üle 20 000 energiatoetuse taotluse (0)
18. veebruar 2022
Foto Mats Õun

Tallinnale on esitatud kokku üle 20 000 energiahinna hüvitise taotluse, millest valdav osa, 86 protsenti, on esitatud elektrooniliselt iseteeninduse kaudu.  

Neljapäeva hilisõhtuks oli taotlusi esitatud kokku 20 300, neist elektrooniliselt 17 400 ja linnaosavalitsuste sotsiaalhoolekande osakondades paberkandjal 2900. Esitatud taotlustest on menetletud 8700 ehk 42 protsenti ja toetusi välja makstud kokku 857 300 eurot. Keskmine toetuse summa on 99 eurot. 

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul vajab osa inimesi ka pärast riikliku automaatse toetusmeetme rakendumist täiendavat abi vajaduspõhise energiatoetuse näol, mida saab taotleda linnalt. “Elektroonilise iseteeninduse taotlen.tallinn.ee suur kasutajate hulk näitab, et taotluse esitamine veebi kaudu on inimestele mugav ja jõukohane. Taotluse esitamine elektrooniliselt peaks praeguse kõrge koroonaviirusega nakatumise näitaja juures olema esimene eelistus, et oma tervist hoida. Vajadusel võiksid digipädevamad inimesed aidata oma lähedastel taotlust esitada,” ütles Beškina. 

Raamatukoguhoidjad aitavad soovijaid vajaliku info hankimisel

Energiatoetuse taotlus on soovitav esitada iseteeninduse taotlen.tallinn.ee kaudu. Kohapeal taotluse esitamiseks tuleks eelregistreerida telefoni teel oma rahvastikuregistri järgses linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnas, seeläbi saavad linnaosad tagada inimeste hajutamise ning hoida linlaste ja ka töötajate tervist.

Täiendavalt pakub energiahüvitise taotluse esitamisel abi kõik Tallinna Keskraamatukogu teenindusosakonnad ja haruraamatukogud, kuid ka selleks tuleb end eelregistreerida e-kirja või telefoni teel, valides omale sobiva haruraamatukogu. Raamatukogude asukohad ja lahtiolekuajad leiab aadressilt www.keskraamatukogu.ee 

Raamatukoguhoidjad aitavad eesti ja vene keeles soovijaid vajaliku info hankimisel ja juhendavad taotluse täitmisel. Raamatukoguhoidjad aitavad arvete allalaadimisel ettevõtete e-teenindusest või lugeja e-postkastist ning dokumentide skaneerimisel ja printimisel. Raamatukogust saab ka nõu selle kohta, kui läheb vaja lisadokumente (juhul kui näiteks arvel puuduvad õiged mõõtühikud). Raamatukokku tulles tuleks kaasa võtta vajalikud dokumendid paberkandjal või elektrooniliselt ning ID-kaart, Mobiil-ID või Smart-ID koos kehtivate PIN-koodidega. Tallinna Keskraamatukogu YouTube’ist leiab ka energiakulude hüvitamise taotlemise videojuhendi: https://www.youtube.com/watch?v=8yfwaPzckvM&list=PLkcoNIB0Iq7DLPeFpMf1YT1w7uuvo81xh&index=2 

Energiatoetuse infotoe telefonilt 600 6300 saab abi

Energiatoetuse infotoe telefonilt 600 6300 saavad energiatoetuse kohta nõu küsida nii linlased kui ka korteriühistud. Energiatoetuse telefon on avatud esmaspäeviti kell 8.15–17.45, teisipäevast neljapäevani kell 8.15–16.45 ja reedeti kell 8.15–15.45.

Energiahüvitise eesmärk on toetada väikse ja keskmise sissetulekuga leibkondi kallinenud energiakulude tasumisel, et hinnatõusu mõju leevendada. Toetust saab taotleda, kui energiakulud on märgatavalt kasvanud ja keskmine sissetulek toetuse taotlemise perioodil on kuni 1126 eurot kuus pere ainsale või esimesele liikmele; igale vähemalt 14-aastasele kuni 50 protsenti sellest ehk 563 eurot ja igale alla 14-aastasele sellest kuni 30 protsenti ehk 338 eurot. Makstava toetuse periood on september 2021 kuni märtsi lõpp 2022. Taotlusi saab esitada kuni 31. maini 2022.

Vabariigi valitsus on kehtestanud selle aasta jaanuarist elektri- ja gaasiarvetele hin­nalae, millest ülejääva osa riik automaat­selt kompenseerib kuni märtsikuuni. Elektri puhul on hinnalaeks 12 senti kilovatt-tunni kohta elektritarbimisele mahus kuni 650 kilovatt-tundi. See tähendab, et kui elektri hind ületab 12 senti kilovatt-tunni kohta, maksab selle osa elektriarvest kinni riik. Gaasi puhul on hinnalaeks 65 eurot megavatt-tunni kohta ning seda ületava osa kompenseerib riik täielikult kuni tarbimiseni mahus 2,75 megavatt-tundi. Nii elektri kui ka gaasi kompensatsioon rakendub automaatselt tarbija energiaarvetel.

Kas ja kui palju võiks toetust saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil aadressil arvutus.ee  

Täpsemat infot leiab Tallinna veebilehelt aadressil https://www.tallinn.ee/Energiatoetus ja rahandusministeeriumi veebilehelt aadressil rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.