"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Vaata vahvaid fotosid Juubelihõngulised vanalinnapäevad tõid nautimiseks üle 400 ürituse (0)
03. juuni 2022

“Mulle tundub, et vanalinnapäevadel on algamas teine noorus ja nüüd kruiisib ta elektrirattaga munakivitänavatel, klappides taustaks mõnus eesti muusika,” lausus vanalinnapäevade peakorraldaja Ketter Sarapuu. “Festival käib ajaga kaasas, võtab olnust kaasa parima ja vaatab tulevikku väga helge pilguga. 40 on uus 20!”

Vaata galeriid (56)

Tänavused vanalinnapäevad kannavad juba järjekorranumbrit 40 ning need toimuvad 3.-5. juunini. Kolme päeva jooksul toimub vanalinnas üle 400 ürituse, programmi on kaasatud nii oma ala tipptegijaid kui ka asjaarmastajaid. Lüüakse tantsu ja tehakse teatrit, tsirkust, kunsti ja mitmekesist muusikat. Kontserte saab kuulata kirikutes ja raekojas, vanalinna hariduskolleegiumi muusikamajas ja teistes kaunites paikades. Kõlab luule ja vaadata saab näitusi, mida pakutakse linlastele tasuta.

Vaata galeriid (48)

“Vanalinn on püsinud aastasadu, kuid siinne melu ajas muutunud – siin on kaubeldud, meisterdatud, turiste võõrustatud. Nüüd on aeg aina enam ka kohalikule inimesele mõelda,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Me peame praegugi oma kordumatut ajaloopärandit hoolega hoidma, kuid vanalinnas toimuv peab olema atraktiivne ka nende inimeste lastele ja lastelastele, kes 40 aastat tagasi esimestel vanalinnapäevadel käisid. Ajaloopärand säilib ainult siis, kui uued ja järgmised põlvkonnad siin tegutseda saavad ja tahavad ning meie lugu edasi kannavad.”

Vaata galeriid (38)

Traditsioonide kõrval peab olema ruumi ka sellele, mida peavad tähtsaks uued põlvkonnad ning mis neidki vanalinna kordumatu võluga nakatab. Sarapuu sõnul on festival 40 aasta jooksul pidevalt arenenud. “Mulle tundub, et vanalinnapäevadel on algamas teine noorus ja nüüd kruiisib ta elektrirattaga munakivitänavatel, klappides taustaks mõnus eesti muusika,” lausus Sarapuu. “Festival käib ajaga kaasas, võtab olnust kaasa parima ja vaatab tulevikku väga helge pilguga. 40 on uus 20!”

Vaata galeriid (14)

Muusika kadunud kirikus
Festivali selleaastane sõnum “Vanalinnas näeme!” on toredalt kahemõtteline: vanalinnas saame kokku ja näeme kõike, mida sellel imelisel paigal pakkuda on. Siin on teha ja näha.

Vaata galeriid (31)

Raekoja platsil saab kuulda tuntud artiste nagu Lexsoul Dancemachine, Reket, Kukerpillid ja Smilers. Lastele on eraldi loodud lasteala LAHELA, kus on palju harivaid ja loomingulisust arendavaid tegevusi. Oma uksed avavad 600. aastapäeva tähistav Raeapteek ning 700-aastane raekoda.

Vaata galeriid (17)

Vanamuusikahuvilistele on kokku pandud eraldi kava, mida kroonib tõeline vanamuusika tippklass: Baselist pärit Le Miroir de Musique. Piiskopi vaateplatvormil toimuvad õhtuti Jazzliidu kontserdid.

Vaata galeriid (35)

Uksed avab Katariina kirik, mida võib natuke salapäraselt nimetada kadunud kirikuks. Seda põhjusel, et pärast 1532. aasta põlengut ei ole sel võimsal hoonel enam jumalakoja ülesannet. Erilise kiriku-kontserdisaali täidab 3. juuni õhtul muusika ja helidega Erki Pärnoja, visuaalse pildi ja värvide maailma loob Alyona Movko-Mägi. Laupäeval, 4. juunil annab Katariina kirikus kontserdi pärimusmuusik, akordionist ja helilooja Kulno Malva. Muusik on loonud hulga soololugusid, kus otsib sügavust, rahulikkust ja läbitunnetatust, korduste maagial kõlavat muusikat. Akordion ei ole ju ainult lõbus peopill, vaid ka instrument, mille saatel mõtiskleda ja vaimul puhata lasta.

Vaata galeriid (48)

Esimest korda rõõmu ka lemmikloomadele
Rahvakultuuri huvilistel tasub veel kiigata Tornide väljakule mitmekesise kavaga pärimuskülla. Koolinoorte pärimuspäeva ühistantsimisel 3. juunil saavad seal jalga keerutada kõik tantsuhimulised, sest tantsude õppimine toimub kohapeal ning on kõigile jõukohane. Pillimeeste ühismusitseerimine 4. juunil koondab igas vanuses pillimänguhuvilisi, kel juba hea mänguoskus tagataskus ning kes on harjunud mängima ka kõrva järgi. Koos võetakse ette meie pärimuse raudvarasse kuuluvad tantsu-, laulu- ja pilliviisid. Muusikat tehakse seadmata kujul: kokkumäng sünnib siin ja praegu. Samuti kaetakse sel päeval suur peolaud, kus leidub sülti, salatit, kohvi, kooki, konjakit ja veini, muu hea-parema vahele jagub ruumi lauludelegi.

Vaata galeriid (50)

Erilist programmi on võimalik nautida ka Piiskopi aias, kus kontsertide laad ulatub koorimuusikast jazzini. Kindlasti tasub vähemalt korra päevas läbi jalutada Raekoja platsilt, kus esinevad tuntud artistid Lexsoul Dancemachine, Reket, Kukerpillid ja Smilers. Festivali pealaval astuvad 5. juunil retrospektiiv-galakontserdil üles Ivo ja Robert Linna, Mihkel Raud, Stefan, Laura Prits, Kaire Vilgats, Dagmar Oja ning Alika Milova.

Vaata galeriid (44)

Pühapäeval on linlased oodatud ka oma rahvariideid tuulutama: saab nii ennast näidata kui ka teisi imetleda. Samuti toimuvad rahvarõivaste esitlused ning võib kuulda kaunite rõivaste saamislugusid.
Esimest korda ootab kõiki loomasõpru lemmikloomaala. Tulemas on ka politseikoerte näitus, rohkelt töötubasid ja vahvaid kontserte. Laupäeva öösel on võimalus saada osa traditsioonilisest Väravamängust, mida pole Tallinnas korraldatud juba üle kümne aasta. Kõikide üritustega saab tutvuda festivali kodulehel.

Vaata galeriid (85)

Töötubades saab õppida potipõllundust ning lastele on avatud oma ala
• 3. juunil kella 12 alates saavad huvilised osaleda Tornide väljakul pärimustantsude õpitoas. Osalemiseks ei pea eelnevalt midagi õppima ega ka varasemat kogemust omama. Tantsud saab selgeks kohapeal ja see on kõigile jõukohane. Töötuba viivad läbi tantsuansambli Leesikad tantsijad ja pillimehed ning nende kunstiline juht Kristiina Siig. Et õppimine sujuks ladusamalt, ootame tantsima noori eri vanuserühmades: kella 12-13 1.-6. klass, 13-14 7.-12. klass. Registreerumine ja lisainfo: monika@folkloorinoukogu.ee
• 3. juunil kella 16-20.30 käsitöö õpitoad Tornide väljakul (Nunne 4). Pärimuskülas saab igaüks käed külge lüüa ning oma võimed proovile panna. Ühes õpitoas osalemise tasu on 2 eurot. Huvilistele avavad käsitöötubade uksed Liis Burk, Eve Mahhov, Kätli Saarkoppel, Margus Rebane, Alliki Oidekivi, Velli Saabas, Julika Roos, Vivika Sopp, Nataliya Sukhorukova, Lembe Maria Sihvre, Peeter Sihvre, Katrin Luke ning klubi Raudrohi naised.
• 4. juunil kell 12 on Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3) kavas aknalauaaianduse töötuba. Registreerimine muuseumi kodulehel, osalemine muuseumipiletiga, mis maksab 5 või 8 eurot. Botaanikaaia aednik Tiina Marjapuu annab praktilisi näpunäiteid, kuidas kasvatada oma linnakodu aknal või rõdul söögiks kõlbulikke maitsetaimi ja köögivilju. Iga osaleja saab töötoas potti istutatud maitsetaime pistikut kodus edasi kasvatada.
• 4. juunil kella 12-18 on Schnelli pargis lastele avatud oma ala LAHELA. 12-14 tegutseb seal Kanuti huvikool, kella 12-15 õpilaste minifirmad, 12-16 on kohal metsloomaühing, kella 12-18 keskraamatukogu, 12-18 tegutseb MTÜ nukufilmi lastestuudio animakool, 12-18 Youth club active, kella 12-18 päästeamet, 12-18 näomaalingud 12-18 on kohal loomaaed, 12-18 töötukassa ja 12-18 joogabuss.

Vaata galeriid (23)